سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پا جای پای باند سید مهدی هاشمی

این گروه در این مقطع و در این روزها چرا اینقدر عصبانی است و مواضع ناپایدار دارد؟ بی‌تردید سرنخ آن را در مذاکرات هسته‌ای باید جستجو کرد.
جریان پایداری این روزها حملات خود را علیه دولت یازدهم و شخص دکتر حسن روحانی تندتر، گسترده‌تر و سازماندهی شده‌تر کرده است. البته از آنجا که تندروی های این جریان ریشه در موفقیت‌های گذشته آنها در بهره‌برداری از ایجاد نزاع‌های سیاسی و دعواهای حیدری ـ نعمتی در پناه دلسوزی برای نظام و اسلام دارد و تصور آنها نیز براین اساس استوار است که آنچه باعث ظهورشان شده است باعث بقای آنها هم می‌شود، در نتیجه بعد از شکست در انتخابات ریاست جمهوری در خرداد 92 روز به روز گفتمان خود را تندتر و حملات خود را علیه رقبا شدیدتر کرده‌اند. این حدّت و شدّت به حدی است که موجب تعجب بسیاری از افرادی شده است که هنوز نسبت به این جریان نگاه خوشبینانه‌ای دارند. هرچند کسانی که کاملا اخبار و وقایع سیاسی سالهای اخیر کشور را رصد می‌کنند می دانند از کسانی که به مراجع و علمای وارسته و پرهیزگار رحم نمی‌کردند نمی‌توان انتظار برخورد منصفانه و از روی اخلاق و منطق با رقبا داشت.

این روزهااعضای این جریان افراطی که به شدت در اقلیت قرارگرفته به شدت عصبانی هستند. عصبانیت آنها را می‌توان در سخنان اخیر آیت‌ا... مصباح یزدی و سؤالهای42 تن از نمایندگان این گروه اقلیت در مجلس به وضوح مشاهده کرد. این گروه در این مقطع و در این روزها چرا اینقدر عصبانی است و مواضع ناپایدار دارد؟ بی‌تردید سرنخ آن را در مذاکرات هسته‌ای باید جستجو کرد.

برگزاری همایش دلواپسان با همه نیرو و توان در آستانه کنفرانس وین برای تهیه پیش نویس نهایی توافقنامه و همچنین متهم کردن دولت به عدول از مواضع نظام در مذاکرات هسته‌ای در سؤالهای بهانه‌ای اخیر از وزیر اطلاعات آن‌هم یک روز قبل از مذاکرات تیم‌های هسته‌ای ایران و آمریکا گویای این واقعیت است که این جماعت از هرگونه توافق ایران با غرب که منجر به رفع تحریم‌ها شود بیم دارند و کار از نگرانی و دلواپسی گذشته است. اگر تا دیروز این ابهام وجود داشت که مذاکراتی که تحت نظارت مقام معظم رهبری است، اگر منجر به رفع تحریم‌ها شود، چه ضرری به این جریان سیاسی دارد، امروز این ابهام تا حدود زیادی برطرف شده است. نگاهی از درون منافع گروهی و سیاسی این جریان به مذاکرات می‌تواند عصبانیت‌ها و دلنگرانی آنها را از توفیقات دکتر حسن روحانی طبیعی جلوه دهد.

اقدام این روزهای جریان پایداری علیه تیم مذاکره کننده، صاحب این قلم را به یاد اقدامات جریان تند و افراطی دوران دهه 60 تحت عنوان باند «سید مهدی هاشمی» که تحت نام «روحانیون بیدار» فعالیت می‌کردند می‌اندازد. جالب است اگر امضای برخی اطلاعیه‌ها و نامه‌های روحانیون بیدار را کسی حذف کند و منتشر سازد چنین تصور می‌شود که وابستگان به جریان پایداری آنها را منتشر کرده‌اند. اقدام این جریان علیه مذاکرات هسته‌ای نیز تا حدودی شبیه اقدام این جریان در رابطه با حضور مک‌فارلین در ایران است. باند سید مهدی هاشمی در قضیه حضور رسوای مک فارلین که در آمریکا به «ایران گیت» معروف شد به‌شدت به‌تکاپو افتاده بودند که ایهاالناس چه نشسته‌اید که برخی مسؤلان، انقلاب را به آمریکا فروخته‌اند. آنها از آنجا که نتوانستند همایش دلواپسیم و دلنگرانیم راه بیندازند، دست به افشاگری از طریق مجله الشراع لبنان زدند و سپس برخی از نمایندگان را تحریک کردند که وزیر امورخارجه را به مجلس بکشانند.

امام خمینی رضوان‌ا... تعالی علیه سخنانی علیه این عده افراطی یا بازی‌خورده افراطیون بیان فرمودند که گویا امروز خطاب به جبهه پایداری بیان می‌کنند.

امام خمینی در سخنان خود از قضیه مک فارلین به‌عنوان یک پیروزی بزرگ یاد کرده و از ملت خواستند برای این پیروزی جشن بگیرند. ایشان سپس خطاب به این افراد فرمودند: من توقع نداشتم از این اشخاص که سابقه دارند و لو بعضیشان در نظر من پوچند، لکن از بعضی هیچ توقعی نداشتم، در زمانی که باید فریاد بزنند سر آمریکا، فریاد می‌زنند سر مسئولین‌ما! چه شده است؟... شما چرا باید تحت تأثیر تبلیغات خارجی واقع شوید و یا تحت تأثیر نفسانیت خودتان؟ در یک همچو مسئله مهمی که باید همه شما دست به دست هم بدهید و ثابت کنید که وحدت داریم ... چرا شما می‌خواهید تفرقه ایجاد کنید؟ چرا می‌خواهید بین سران کشور اختلاف ایجاد کنید؟ چرا شما می‌خواهید دو دستگی ایجاد کنید؟ چه شده است شما را؟ کجا دارید می‌روید؟ این تذهبون؟...

مدیر مسئول
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٣-١٣٩٣, ١١:۴١

   

پر مبحث ترین ها