سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روس ها حرف خود را پس گرفتند: شاید اصلا ایران را کمک نکنیم

براساس این قرارداد، تهران 500 هزار بشکه نفت ایران یا به عبارتی یک سوم صادرات نفتی ایران را در قبال تجهییزات و کالاهای روسی دریافت می کند.
رویترز با انتشار گزارشی تحت عنوان «روس ها نظرشان را تغییر دادند: شاید اصلا ایران را کمک نکنیم» نوشت: ماه ها مذاکرات نفتی میان ایران و روسیه روز سه شنبه با اعلام مسکو مبنی بر توافق با تهران و سپس پس گرفتن این سخنان به نقطه ی غیرمنتظره ای رسید.

در ماه ژانویه منابع در گفتگو با رویترز بیان داشتند که ایران و روسیه در حال مذاکره بر سر قرارداد تهاتر نفت در برابر کالا هستند که به نوعی تهران را قادر به افزایش صادرات نفتی و ضربه به تحریم های غرب می کند.

براساس این قرارداد، تهران 500 هزار بشکه نفت ایران یا به عبارتی یک سوم صادرات نفتی ایران را در قبال تجهییزات و کالاهای روسی دریافت می کند.

مقامات روسی و ایرانی بعدها چنین مذاکراتی را تایید کردند اما به مشکلاتی در این خصوص نیز اشاره کردند.

از ماه ژانویه، مکو خود تحت تحریم های غرب قرار گرفت. ایران در همین حال گفتگوهای خود با قدرت های جهانی را ادامه داد.

روز سه شنبه، الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه و همتای ایرانی اش تفاهم نامه پنج ساله ای را در مسکو امضا کردند که شامل همکاری در حوزه نفت می شد.

نواک گفت: براساس پیشنهاد ایران، ما وظیفه ی رد و بدل نفت خام ایران را از جمله در بازار روسیه برعهده می گیریم.

نه نوواک و نه تفاهمنامه جزئیاتی در مورد زمان بندی و حجم خرید نفتی ارائه ندادند. نوواک همچنین گفت که این توافق تحریم های بین المللی را نقض نمی کند.

با این حال، لحظاتی پس از این سخنان، وزیر انرژی روسیه گفت که سخنان خود را پس می گیرد و بیانیه ای جدید در روز چهارشنبه صادر می کند. او دلیلی برای این اقدام خود ارائه نکرد.

منبع: انتخاب
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠۵-١٣٩٣, ١٠:١٣

   

پر مبحث ترین ها