سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارشی از تبعات لغو مجوز دانشگاه رئیس جمهور سابق

برنامه‌های احمدی‌نژاد چگونه به هم ریخت؟

بروز شده : ٨-٠۶-١٣٩٣, ١٠:۵١    نسخه چاپی    
ماجرای ابطال مجوز این دانشگاه برای همیشه موجب شود تا محمود احمدی نژاد تصمیم خود برای بازگشت به قدرت را مصمم تر کند!
- اولین بار ماجرای راه اندازی دانشگاه ایرانیان در آبان 1389 توسط محمدشریف ملک‌زاده دبیر شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در مراسم افتتاح مرکز رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور در فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) و در حضور اسفندیار رحیم‌مشایی جانشین محمود احمدی‌نژاد در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور خبر از تاسیس بزرگ‌ترین دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان مقیم خارج داد.
سرویس سیاسی «فردا»- امیر قربانی- رئیس جمهور سابق کشورمان و یارانش که در یکی دو سال پایانی دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد تمام تلاش خود را برای تاسیس یک دانشگاه انجام داده بودند، به یکباره ماه گذشته با خبر لغو مجوز این دانشگاه از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مواجه شدند تا بدین وسیله با تلاش اهالی دولت یازدهم، برنامه های محمود احمدی نژاد همگی نقش بر آب شده و این روزها به دنبال راه حلی برای بازگرداندن مجوز آن باشد.

کمتر از یک ماه پیش بود که «فردا» در گزارشی از لغو مجوز دانشگاه احمدی نژاد و خداحافظی رئیس جمهور سابق کشورمان با این دانشگاه خبر داد و یک روز بعد این خبر به طور رسمی از سوی وزارت علوم اعلام شد. این خبر شوکی جدید به احمدی نژاد و یارانش وارد کرد چراکه این جریان بعد از جدایی از قدرت برنامه ویژه ای برای ادامه فعالیت های خود در این دانشگاه داشتند و حتی این مسئله به قدری برای رئیس جمهور سابق کشورمان اهمیت داشت که در آخرین گفتگوی زنده تلویزیونی خود و در شبی که قرار بود دولت را به حسن روحانی تحویل دهد، بخشی از سخنان خود را به فعالیت های دانشگاه ایرانیان و اعلام شماره حساب آن و دریافت کمک های مردمی اختصاص داد.

حالا اما بعد از لغو مجوز این دانشگاه خبر می رسد که محمود احمدی نژاد به شدت از این تصمیم ناراحت شده و در این باره حتی نامه ای به مسئولان ارشد نظام نوشته و درخواست کرده که این موضوع بررسی شود. در این نامه حتی به مخالفت های بی چون و چرای دولت یازدهم و وزارت علوم نیز اشاره شده است. این در شرایطی است که شنیده می شود محمود احمدی نژاد پای تاسیس این دانشگاه همچنان ایستاده و او و یارانش قصد دارند از مهرماه و برای سال جدید تحصیلی در این دانشگاه، به پذیرش دانشجو بپردازند.

دانشگاه احمدی نژاد، از آغاز تا امروز

پرده اول- آبان 89- اولین بار ماجرای راه اندازی دانشگاه ایرانیان در آبان 1389 توسط محمدشریف ملک‌زاده دبیر شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در مراسم افتتاح مرکز رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور در فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) و در حضور اسفندیار رحیم‌مشایی جانشین محمود احمدی‌نژاد در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور خبر از تاسیس بزرگ‌ترین دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان مقیم خارج داد. این دانشگاه در وهله اول قرار بود جزیی از منطقه آزاد قشم بوده و به عنوان دانشگاهی غیرانتفاعی در این حوزه عمل کند.

پرده دوم- تاسیس دانشگاه- براساس قانونی که در وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود داشت٬ تاسیس دانشگاه غیرانتفاعی در تهران ممنوع بود، اما در نهایت مجوز تاسیس این دانشگاه در بهمن ماه سال 89 و زمانی که شورای عالی انقلاب فرهنگی را احمدی‌نژاد اداره می‌کرد٬‌ صادر شد. سرانجام اما مجوز اصلی تاسیس دانشگاه در تاریخ هفتم بهمن‌ماه سال 89 توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر شد. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن صدور مجوز برای تاسیس این دانشگاه٬ با ایجاد کلیه رشته‌ها و در کلیه مقاطع تحصیلی در دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان موافقت کرد، اما این تنها آغاز ماجرای پر فراز و نشیب تاسیس دانشگاه احمدی‌نژاد او بود. او که با حلقه یاران نزدیک به خود از جمله دو مهره بحران‌ساز کابینه‌اش یعنی بقایی و مشایی به تاسیس این دانشگاه اقدام کرده بود٬‌ بعد از گرفتن مجوزهای لازم و تامین امکانات و تجهیزات برای برپایی این دانشگاه با دو بحران دیگر روبه‌رو شد. در همین ماه نیز وزارت علوم با ایجاد کلیه رشته‌ها در کلیه مقاطع تحصیلی در دانشگاه ایرانیان موافقت کرد و اداره ثبت اسناد و املاک قوه قضائیه به صورت رسمی اقدام به ثبت و اعلام تاسیس دانشگاه ایرانیان کرد.

پرده سوم- موافقیت شورای عالی انقلاب فرهنگی- اردیبهشت ماه سال 90 بود که رسانه‌ها اعلام کردند شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاسیس این دانشگاه موافقت کرد.

پرده چهارم – آخرین گفتگوی رئیس جمهور- روزهای پایانی حضور احمدی نژاد در پاستور بود که در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش با مردم خبر از تاسیس دانشگاه خود داد و با اعلام شماره حسابی از مردم درخواست کرد که برای تاسیس این دانشگاه به او کمک کنند. در حال حاضر در حال انجام اقدامات مربوط به این دانشگاه هستیم البته هدف ما جذب دانشجو در داخل و خارج و پرداختن به تحصیلات تکمیلی است. من شماره حساب دانشگاه را برای مردم اعلام می‌کنم که اگر خواستند کمک کنند. البته به دنبال آن هستیم که مردم سهامدار این دانشگاه باشند. گزارش مربوط به دانشگاه را در برهه‌های مختلف به مردم ارائه خواهم کرد و شماره حساب موقت دانشگاه بین‌المللی ایرانیان در بانک ملت، شعبه فلسطین شمالی و به شماره حساب ۴۷۰۱۶۸۶۴.۹۵ است و که هر کس که می‌تواند به این دانشگاه کمک کند.

پرده پنجم- اختلاف با دولت- مساله غير قانونی بودن دانشگاه احمدی ن‍ژاد كه با عنوان «دانشگاه ايرانيان» تاسيس شده خبری بود كه ابتدا توسط سیدحسین حسینی، مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم دولت یازدهم به طور رسمی در رسانه‌های مختلف منعكس شد. چندی بعد نیز اعلام شد که وزارت علوم نيز با تاسيس اين دانشگاه مخالف است و همین مسئله سبب شد تا دانشگاه احمدی نژاد به عنوان كانون درگيری مستقيم احمدی‌ن‍ژاد و یارانش با روحانی و اعضای کابینه وی بدل شود تا اینکه بالاخره تلاش اهالی دولت یازدهم مثمر ثمر بود و دستور لغو مجوز این دانشگاه صادر شد.

پرده ششم- لغو مجوز دانشگاه- در نهایت در مرداد ماه سال جاری بود که خبر رسید تکلیف دانشگاه احمدی نژاد مشخص شده و ممنوع الفعالیت بودن این دانشگاه در جلسات کمیسیون های مختلف بررسی شده است و سرانجام مسئولان امر تصمیم به انحلال این دانشگاه گرفته اند. یک روز بعد اما خبر رسمی لغو مجوز این دانشگاه به طور رسمی اعلام شد تا پرونده احمدی نژاد و دانشگاه ایرانیان نیز بسته شود.

بنابراین به نظر می رسد با توجه به ایستادگی احمدی نژاد در موضوع انشگاه ایرانیان و ابراز علاقه وی در زمینه پذیرش دانشجو برای سال جدید تحصیلی و مخالف های دولت یازدهم، تقابلی احتمالی در روزهای پایان ماه جاری میان رئیس جمهور سابق با دولت جدید به وجود آید. شاید هم ماجرای ابطال مجوز این دانشگاه برای همیشه موجب شود تا محمود احمدی نژاد تصمیم خود برای بازگشت به قدرت را مصمم تر کند!
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠۶-١٣٩٣, ١٠:۵١

   

پر مبحث ترین ها