سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زمینه چینی خاص برای بازگشت احمدی نژاد به قدرت

ترفند مشایی برای بازگرداندن احمدی نژاد به دامان پایداری

اگر جبهه پایداری و حزب اللهی ها به دلیل نزدیکی من با آقای احمدی نژاد از ایشان حمایت نمی کنند من از همین امروز اعلام کناره گیری از ایشان می کنم.

 

مشایی چهارشنبه گذشته گفت: اگر جبهه پایداری و حزب اللهی ها به دلیل نزدیکی من با آقای احمدی نژاد از ایشان حمایت نمی کنند من از همین امروز اعلام کناره گیری از ایشان می کنم.
مشایی همچنین تاکید کرده است رویگردانی اصولگرایان از احمدی نژاد فقط به نفع هاشمی تمام شده است . او هنوز امیدوار است که اصولگرایان احمدی نژاد منهای مشایی را با کمال میل پذیرا شوند .
اظهارات جدید مشایی نشان می دهد که برنامه ریزی سازماندهی شده ای برای هل دادن احمدی نژاد به سمت کسب مجدد قدرت آغاز شده که به صورتی کاملا خزنده با تلاش دوستان و حامیانش در حال جریان است.
نقطه ورود احتمالی احمدی نژاد
نقطه ورود احمدی نژاد به سیاست آنگونه که مشایی می گوید جبهه پایداری است. پایداری ها قبلا گفته بودند به علت آنکه احمدی نژاد همچنان زیر بلیط مشایی قرار دارد او را اصولگرا نمی دانند.
فاطمه آلیا عضو جبهه پایداری چندی قبل در مصاحبه ای در خصوص اصولگرا بودن یا نبودن احمدی نژاد گفته بود: شخص آقای احمدی‌نژاد و نیروهای نزدیک به او اظهارنظر کردنه اند که احمدی‌نژاد اصولگرا نیست و اصولگرایان به او ضربه زدند، بنابراین وقتی چنین موضعی بارها به طور شفاف و صریح رسانه‌ای می‌شود، دیگر پرسیدن ندارد. محمدجواد ابطحی دیگر عضو جبهه پایداری در همین باره تصریح کرده بود که تشکل آنها به دنبال بازگرداندن احمدی نژاد به عرصه قدرت نیست و برخی با این حرفها می خواهند سیبلی برای زدن جبهه پایداری درست کنند.
قاضی زاده هاشمی دیگر عضو پایداری نیز چندی قبل گفته بود واقعا احمدی نژاد در حال حاضر دیگر برای جبهه پایداری موضوعیتی ندارد که بخواهیم بر مبنای آن با دیگر اصولگرایان اختلاف داشته باشیم.
اینگونه اظهارات پایداری ها مشایی را به وا داشت که با تاکتیکی جدید ضمن اعلام کناره گیری از سیاست زمینه ای را فراهم کند که اگر واقعا مشکل شخص مشایی است با رفتن او احمدی نژاد یک بار دیگر بتواند با جبهه پایداری وارد عرصه قدرت شود .
گرچه در میان جریان وسیع اصولگرایی ، جبهه پایداری ها وزنه چندان سنگینی بحساب نمی آیند اما به نظر می رسد این نقطه ورود تنها نقطه ای است که می تواند برای احمدی نژاد استراتژیک تلقی شود همانطور که مشایی هم در اظهاراتش مشخصا به پذیرفتن دوباره احمدی نژاد از سوی این گروه اشاره می کند.
به غیر از مشایی چه کسانی زمینه چینی می کنند؟
تلاش برای اصولگرا کردن احمدی نژاد و بازگرداندن وی به قدرت محدود به اظهارات مشایی نبوده است. داوری از دیگر نزدیکان احمدی نژاد هم ابراز اطمینان کرده که مشایی به صورت مشخص از سیاست کنار رفته و برنامه ای برای ورود به عرصه سیاست ندارد.
تمام این تلاشها و اظهارات یاران احمدی نژاد در راستای اصولگرا کردن مجدد محمود احمدی نژاد انجام می شود اما واقعیت این است که بسیار بعید به نظر می رسد که این ترفند های فریبکارانه بتواند اصولگرایان را تحت تاثیر قرار دهد.
احمدی نژاد در دوران دوم ریاست جمهوری خود با وجود حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب در باره مشایی او را در سمت حساس دیگری گمارد و عملا ترجیح داد که راه خود را دنبال کند. او در عین حال در تلاش برای جمع کردن یک سازمان رای برای خود و اطرافیانش است تا احتمالا در انتخابات آینده مجلس بتواند با حمایت از لیستی مشخص طرفداران خود را به درون پارلمان بفرستد و از آنجا زمینه بازگشت خود به قدرت را فراهم کند.
او اکنون در منزل خود به مشکلات مردم پاسخ می دهد و نامه های آنها را دریافت می کند و این اقدامات وی می تواند نشانه هایی از تلاش برای بازگشت مجدد به عرصه قدرت تلقی شود.او پیش تر هنگامی که اصولگرایان وی را از حمایت از کاندیداتوری مشایی در انتخابات منع می کردند ، کاندیداتوری مشایی را به شدت تکذیب می کرد اما هنگامی که با مشایی به وزارت کشور رفت مشخص شد که او رفتار صادقانه ای با اصولگرایان در پیش نگرفته است.
احمدی نژاد با این حال به شکل ساده انگارانه ای مطمئن به تائید صلاحیت مشایی بود اقدامی که شورای نگهبان قبل تر در باره آن هشدار های لازم را داده بود. اما اکنون به نظر می رسد او و حامیانش از گذشته درس نگرفته و همچنان در تلاش برای برنامه ریزی به منظور ورود به قدرت هستند. تلاشی که بعید است با سابقه نه چندان خوبی که از آنها وجود دارد با چراغ سبز نهاد های نظارتی همچون شورای نگهبان روبرو شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩٣, ١٨:١۵

   

پر مبحث ترین ها