سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حرمت مجلس با متولي است

مردم انتظار ندارند مجلسي که خود قانون گذار است و نظم را براي جامعه تعريف مي‌کند نسبت به جايگاه خودش که از مصونيت برخوردار است، واکنش هيجاني نشان بدهد

مهدي روزبهاني در روزنامه ابتکار نوشت:

 

نطق ميان دستورعلي مطهري نيمه تمام ماند اما در اين ميان بيش از سخنان وي، رفتار مجلسي ها با جايگاه خودشان و تريبون خانه ملت قابل تأمل است. جايگاهي که به اعتبار سخنان بنيانگذار انقلاب در رأس امور است و بر اساس قانون براي گفتن حرف هايش آزادي کامل دارد. اما گويا عده اي اين قانون و اعتبار را بر نمي‌تابند و تشخيص خود را ارجح مي‌دانند. ديروز سخنان مطهري نبود که مردم را نگران کرد بلکه برخوردهايي بود که باعث شد اين نطق نيمه تمام بماند. چرا که اگر حرف هاي او اشتباه هم باشد باز درجايگاه نمايندگي قرار دارد و اين گونه برخوردها با جايگاه نمايندگي اعتبار و شأن خانه ملت را نزد مردم زير سوال مي‌برد. مردم نماينده را در جايگاهي مي‌دانند که مي‌تواند سخن بگويد و براي اين کار هم از پشتوانه قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي برخوردار است. بر اساس اصل هشتاد و ششم قانون اساسي کشورمان نمايندگان مجلس در مقام ايفاي وظايف نمايندگي در اظهار نظر و راي خود كاملاً آزادند و نمي‌توان آنها را به سبب نظراتي كه در مجلس اظهار كرده اند يا آرايي كه در مقام ايفاي وظايف نمايندگي خود داده اند تعقيب يا توقيف كرد. بر اين مبنا برخورد روز گذشته رئيس جلسه صحن علني مجلس و نمايندگاني که با رفتار هيجاني خود مانع ادامه نطق، هرچند اشتباه، مطهري شدند اين شبهه را ايجاد مي‌کند که عده اي به قانون اساسي وقعي نمي‌نهند.

مردم انتظار ندارند مجلسي که خود قانون گذار است و نظم را براي جامعه تعريف مي‌کند نسبت به جايگاه خودش که از مصونيت برخوردار است، واکنش هيجاني نشان بدهد چرا که اين اقدام موجب متشنج شدن فضاي سياسي کشور مي‌شود و همگان آگاه هستند که در اين شرايط بحراني منطقه، کشور ما بيش از هر زمان ديگري نيازمند ثبات و وحدت است.

با اين حال روز گذشته خانه ملت مي‌توانست روي ديگري هم داشته باشد. قانون به همه نمايندگان جايگاه برابري اعطا کرده است و مسلم بود که بعد از اتمام صحبتهاي مطهري تريبون براي منتقدان و مخالفان صحبت هاي او باقي مي‌ماند و معترضان مي‌توانستند با استدلالي منطقي به او و صحبت هايش پاسخ بدهند و براي افکار عمومي چهره اي از ظرفيت بالاي مجلس شوراي اسلامي نمايان کنند و به اين ترتيب الگويي باشند براي رفتار سياسي منطقي و به دور از هيجان، چه براي مردم و چه براي ساير فعلان سياسي کشور. اما با اين حال ديروز عده اي راه ديگري را برگزيدند و با سر دادن شعار و تجمع مجلس را به تعطيلي کشاندند. ديروز حتي شاهد بوديم که قسمت هاي گفته نشده نطق مطهري نيز منتشر شد اما بجاي اينکه منتقدان و مخالفانش به روشن کردن افکار عمومي نسبت به سخنان او بپردازند در جواب او فقط شعار و ممانعت از بيان، ديده شد. از اين رو مي‌توان گفت که ديروز جايگاه نمايندگي و قانون که در همين خانه ملت براي مردم وضع شده است مورد بي مهري قرار گرفت. اين رفتارها در حالي انجام شد که يکي از اعضاي هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان از بررسي نطق نيمه تمام مطهري در اين هيئت خبر داد و گفت که هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان پس از بررسي موضوع نظر خود را درباره اين که نطق وي در چارچوب وظايف نمايندگي بوده يا نه را اعلام خواهند کرد.

مسئله اين است که چرا وقتي مجلس شوراي اسلامي ابزار مختلفي براي نظارت بر نمايندگان در اختيار دارد جايگاه نماينده مردم را که تفاوت نمي‌کند چه شخصي است مورد حمله قرار مي‌دهد و حالا سوال اين است آيا همانطور که نطق مطهري قرار است بررسي شود رفتار هيجاني نمايندگاني که به جايگاه مقدس نمايندگي حمله کردند نيز بررسي خواهد شد؟

آيا از نظر هيئت نظارت بر رفتارنمايندگان شعار دادن و جلوگيري از صحبت کردن يک نماينده جزو وظايف نمايندگي است؟ به هر حال مسئله اين است که روز گذشه خانه ملت روي ديگري هم داشت و آن برخورد نامناسب با جايگاه نمايندگي است که تأثير منفي بر افکار عمومي نسبت به اين جايگاه خواهد گذاشت.

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٠-١٣٩٣, ١١:١١

   

پر مبحث ترین ها