سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توضیحات صالحی و ظریف نمایندگان را قانع کرد

حمایت قاطع مجلس از تفاهم لوزان

توضیحات وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی، در جلسه غیر علنی مجلس، درباره تفاهم اخیر هسته‌ای در لوزان سوییس، بسیاری از ابهامات و دغدغه‌های نمایندگان را بر طرف کرد.

به گزارش فرارو، محمد جواد ظریف وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران و همچنین علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی، صبح امروز با حضور در جلسه غیر علنی به سوالات نمایندگان درباره تفاهم اخیر هسته‌ای در لوزان پاسخ دادند.

این جلسه که از ساعت ۸ صبح به مدت دو ساعت برگزار شد ابتدا ظریف، ابعاد مختلف بیانیه لوزان را تشریح کرد و به برخی سوالات نمایندگان که در جلسه روز یکشنبه کمیسیون امنیت ملی مطرح شده بود پاسخ داد و در ادامه صالحی در خصوص بحث‌های فنی بیانیه لوزان به نمایندگان توضیحاتی ارائه داد.

در پایان این جلسه به عقیده بسیاری از نمایندگان، توضیحات ظریف و صالحی، عمده سوالات و ابهامات موجود را رفع و نمایندگان را قانع کرد که تیم مذاکره کننده در مذاکرات اخیر کاملا در چارچوب منافع ملی حرکت کرده است.

شوهانی: همه تحریم‌های اقتصادی و مالی پس توافق لغو می‌شود
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با مثبت ارزیابی کردن جلسه غیر علنی مجلس گفت: آقای ظریف به نمایندگان این اطمینان را داد که تمامی تحریم‌های اقتصادی اعم از تحریم‌هایی که در چارچوب قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه کشورمان صادر شد و یا تحریم‌های یکجانبه اتحادیه اروپا و دولت آمریکا پس از توافق لغو خواهد شد.

احمد شوهانی، نماینده ایلام با بیان این مطب در گفت‌و‌گو با فرارو گفت: آقای دکتر ظریف در این جلسه تاکید کردند تنها در مورد تحریمهای که از سوی کنگره آمریکا وضع شده است ابهاماتی مطرح است که در این رابطه دولت آمریکا قول داده است علاوه بر آنکه بر اساس قوانین ایالات متحده و بر پایه اختیارات رییس جمهور مانع از اجرای آن خواهد شد در جهت لغو آن نیز تلاش کند.

وی افزود: همچنین آقای دکتر ظریف اعلام کردند تمام تحریم‌هایی که قرار است فردای روز توافق جامع به طور کامل لغو شود، تحریم‌هایی هستند که مربوط به برنامه هسته‌ای نیستند چرا که این مذاکرات در چارچوب برنامه هسته‌ای ایران بوده‌اند و تیم مذاکره کننده تاکنون تلاش داشته است که تحریم‌هایی مربوط به برنامه هسته‌ای را لغو کند.

شوهانی ادامه داد: بنابراین تحریم‌هایی دیگری که به برنامه هسته‌ای ایران مربوط نیست و در چارچوب ادعاهایی آمریکایی‌ها وضع شده است از جمله تحریم‌هایی مربوط به دخالت‌هایی ادعایی ایران در منطقه یا حقوق بشر و... پابرجا باقی خواهد ماند. هر چند این اعتقاد وجود دارد که رفع تحریم‌هایی مربوط به برنامه هسته‌ای عملا تحریم‌هایی دیگر هم کارآیی و کارآمدی خود را از دست خواهد داد.

وی تصریح کرد: همچنین آقای دکتر ظریف در این جلسه اطمینان دادند که هیچ مواد هسته‌ای از کشورمان خارج نخواهد شد و هیچکدام از تاسیسات هسته‌ای تعطیل نمی‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی درباره پروتکل الحاقی نیز آقای ظریف اعلام کردند که در گام نخست پس از توافق پروتکل الحاقی به صورت داوطلبانه از سوی دولت اجرا می‌شود که این شکل از اجرای پروتکل نیاز به مصوبه مجلس ندارد و پس از اطمینان به اینکه طرف غربی به تعهدات خود در چارچوب توافق جامع عمل می‌کند برای اجرای قطعی و کامل این پروتکل نیاز است که مجلس آن را تصویب کند.

وی با بیان اینکه آقای دکتر ظریف در این جلسه یکبار دیگر تاکید کردند که برداشت آمریکایی‌ها از بیانیه لوزان برداشت درستی نیست گفت: فکت شیت ارایه شده از سوی آمریکایی‌ها درباره تفاهم سوییس برداشتی غیر واقعی از این تفاهم است که منجر به بروز برخی نگرانی‌ها و تشویش در میان نمی‌اندگان و مردم شده است.

شوهانی افزود: بر این اساس آقای دکتر ظریف اعلام کردند که به زودی وزارت خارجه هم فکت شیتی ارایه خواهد داد که حاوی برداشت‌های ایران از مذاکرات است با این تفاوت که فکت شیت ایران حاوی برداشت‌های دقیق و درست از بیانیه سوییس خواهد بود.

نماینده ایلام با تاکید بر اینکه جلسه برگزار شده جلسه بسیار خوب و و پر باری بود گفت: در پایان این جلسه اکثریت نمایندگان یکبار دیگر حمایت خود را از تیم مذاکره کننده هسته‌ای اعلام کردند و فضای مجلس بیش از گذشته به نفع تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان تغییر کرد.

منصوری آرانی: داد و ستد‌ها در مذاکرات برپایه منافع ملی بود
عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز درباره جلسه غیر علنی مجلس درباره تفاهم سوییس گفت: برداشتم از جلسه امروز با حضور آقای دکتر ظریف و آقای دکتر صالحی و توضیحات ارایه شده از سوی آن‌ها نمایندگان را قانع کرد.

عباسعلی منصوری آرانی، نماینده آران و بیدگل در مجلس با بیان این مطلب در گفت‌و‌گو با فرارو گفت: موضوع مذاکرات هسته‌ای و همچنین توافقات ایران و گروه ۱+۵ چون یک موضوع مهم و ملی و در چارچوب منافع مردم و نظام است و تاثیر فوق العاده‌ای بر آینده کشور دارد و حساسیت‌های نزد نمایندگان ایجاد کرده بود آقایان ظریف و صالحی برای ارایه توضیحاتی در جلسه غیر علنی حضور پیدا کردند.

وی افزود: در این جلسه آقایان موضوعات بسیار خوبی را مطرح کردند و مذاکره و نحوه حصول تفاهم اخیر را به طور کامل شکافتند که در پایان این جلسه همدلی بسیار خوبی در جهت همراهی و کمک به هموار کردن ادامه مسیر مذاکرات ایجاد شد.

منصوری آرانی ادامه داد: جلسه امروز را بسیار خوب و مثبت تلقی می‌کنم و با توضیحاتی که آقایان ظریف و صالحی ارایه کردند یکبار دیگر به اینکه در کشوری زندگی می‌کنم که مسوولان آن برای احقاق حقوق مردم و نظام این چنین در عرصه دیپلماتیک به واقع می‌جنگند افتخار کردم.

وی در ادامه درباره برخی ادعاهای مطرح شد از سوی برخی نمایندگان در روزهای گذشته مبنی براینکه آنچه داده نابرابر است گفت: مذاکره بین المللی مبتنی بر داد و ستد اما در این داد و ستد نکته حائز اهمیت این است که منافع ملی رغم بخورد که فکر می‌کنم امروز پس از سخنان آقایان ظریف و صالحی این اعتقاد در قاطبه نمایندگان ایجاد شد که داد و ستد‌ها در مذاکرات بر پایه منافع ملی حرکت کرده است.

عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره فکت شیت ایرانی که ظریف اعلام کرد به زودی از سوی وزارت خارجه ارایه می‌شود گفت: آقای دکتر ظریف بر این نکته تاکید کردند چون هیچ موضوع پنهانی از مردم ندارد هیچ نگرانی از بابت بیان واقعیت‌ها ندارند. از این رو ایشان تاکید کردند هر توضیحی در رابطه با تشریح بیانیه لوزان ارایه شود مبتنی بر واقعیت‌ها است همانند فکت شیت آمریکایی غیر واقعی نخواهد بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠١-١٣٩۴, ١٠:٣۴

   

پر مبحث ترین ها