سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یادداشت یک دختر چادری درباره آزادی های یواشکی

بروز شده : ۵-٠٣-١٣٩٣, ١٢:٠۴    نسخه چاپی    
من هم احساس آزادي نمي‌كنم وقتي كه مي‌خواهم با دوستم به كافه‌اي بروم و با هم ساعتي را گپ بزنيم و همه از مسئول كافه تا آدم‌هايي كه نشسته‌اند، مرا با چشم‌هاي متعجب تا سرميز بدرقه مي‌كنند؟ كه مگر چادري هم كافه مي آيد؟!
سایت پارسینه در یادداشتی به قلم «فهمیه سادات طباطبایی نائینی» نوشته است: يكي دو هفته اي است كه صفحه آزادي‌هاي يواشكي در فيس بوك راه افتاده است كه خوب مورد استقبال بسياري از زنان و دختران ايراني هم قرار گرفته و حتي به يكي از بحث هاي داغ فيس بوك تبديل شده.

من هم به عنوان يك دختر محجبه از اين صفحه استقبال مي كنم. من هم مدافع آزادي زنان هستم، من هم اعتقاد دارم بايد حجاب اختياري باشد.من دوستاني دارم كه از نظر حجاب نقطه مقابل من هستند، اما با هم دوستيم، با هم مسافرت مي‌رويم، گردش مي‌رويم، مهماني خانه هم مي‌رويم، در يك كلام رفيقيم و به عقايد هم احترام مي‌گذاريم. اما من از برخي موضوعات پيش آمده در اين صفحه دلگيرم و آن عدم توجه به آزادي تمام زنان ايراني چه محجبه و غير محجبه است. چون فكر ميكنم ربطي به حجاب ندارد، ما همه در بنديم!من خودم چادري هستم و چادرم را دوست دارم. اما من هم آزاد نيستم!
من هم احساس آزادي نمي‌كنم وقتي كه مي‌خواهم با دوستم به كافه‌اي بروم و با هم ساعتي را گپ بزنيم و همه از مسئول كافه تا آدم‌هايي كه نشسته‌اند، مرا با چشم‌هاي متعجب تا سرميز بدرقه مي‌كنند؟ كه مگر چادري هم كافه مي آيد؟!

من هم احساس آزادي نمي‌كنم وقتي دوست خبرنگاري فرهيخته مرا در جمع دوستانش اين طور معرفي مي كند كه " بچه‌ها اين فهيمه است، به چادرش نگاه نكنيد، دختر باحالي است!". من هم احساس آزادي نمي‌كنم وقتي بحث سياسي مي‌شود و من از اصلاح طلب و و ...حمايت مي‌كنم و طرف مقابل من را به چشم جاسوس و در خوش بينانه‌ترين حالت به چشم منافق نگاه مي‌كنند. من هم احساس آزادي نمي‌كنم وقتي مسئول كافه‌اي كه ميزهايش خالي است، با استرس به من مي‌گويد جاي خالي نداريم، شرمنده!

من هم احساس آزادي ندارم وقتي مي‌خواهم يك كفش شيك آنچناني از يك بوتيك در پاسداران بخرم و فروشنده تمام حواسش به دختر با پوشش راحت است و وقتي بعد از 10 دقيقه به حرفهاي من توجه كرد، گفت اين خيلي گران است، به درد شما نمي خورد!! من هم احساس آزادي نمي كنم وقتي پسري با تريپ روشنفكري وسط خيابان مي‌گويد: گرمت نيست، گوني مشكي كشيدي به سرت؟!
من هم احساس آزادي نمي كنم وقتي مسئول فلان روزنامه‌اي مرا به خاطر حجابم استخدام ميكند و نه به خاطر استعداد و توانايي‌هايم و مسئول روزنامه ديگري مرا به خاطر همان حجاب نميپذيرد و... دوستان طرفدار آزادي يواشكي، من هم آزاد نيستم.

آهاي طرفداران آزادي يواشكي ، از من چادري هم حمايت كنيد. من هم آزادي ميخواهم.
telegram 19dey.com
mp    6 خرداد 1393 13:28
khahare man vaghti chadori shodi khodet bayad yrk seri chiza ro reayat koni gharar nist harkari una mikonan to ham bokoni unvaght che farghi beyne to ba unast gharar nist chador 100% masuniyat biyareh va to har kari dost dashti anjam bedi tazeh masuliyatet bishtar ham misheh.
 • -6
سید    6 خرداد 1393 22:29
سلام بردخترعموی مومنه ام من به حجاب شما که میراث جده مان زهرای اطهراست افتخار میکنم. من پسرم و پسرها راخیلی خوب می شناسم حرف عمدیشان دراین موضوع برای رسیدن به شهوات است چون عشق بازندو حرف سهویشان جاهلانه و ادای روشن فکر بودن است.قرآن گویدلقدخلقناالانسان فی کبدیعنی ما انساها را در سختی آفریدیم و سختی جوهره انسانها را شکوفا میکندوغرب وفرهنگ غربی باهزاردلیل بدنبال دهن کجی به فرهنگ ماوفرهنگ اجدادماهستند .به تعبیر حضرت امیر ع مومن مثل کوه راسخ است هیچ تندبادی عرضه تکان دادن اورا ندارد
 • -7
مهدی    8 خرداد 1393 14:09
با حجابتون موافقم ولی با نظروتون اصلا"
 • -10
fatehan    9 خرداد 1393 20:42
توصیه های یک دختر چادری دیگر به دختر چادری!
دوست خوبم شما اگر مفهوم چادر و حجاب رو درک کرده بودید هیج وقت با اینکه حجاب اختیاری باشه موافقت نمیکنی آزادی این نیست که یه کافه بری یا مغازه بهت چپ چپ نگاه کنند و تو ناراحت این قضی بشیه اتفاقا خوشحال هم باید باشی که چادرت مانع میشه که دیگران برای اینکه تو اونجا هستی از انجام خیلی کارهامعذب میشن و به عنوان (عذرمیخوام)یه مزاحم دکت می کنند یا بهت کم محلی میکنند تو آزاد خواهی بود اگر دربند این دنیا و زرق وبرقش ولباسای شیک وگرونش نباشی یادت باشه اون اسلام آمریکاییه که حجابو اختیاری میکنه و تو رو همرنگ جماعت !البته تاثیردوستان اون تیپیت در این تفکرخطرناکت کم نیست!
 • -11
فتاحی    25 خرداد 1393 21:53
سلام خواهرخوبم شما که حجاب برتر رابرگزیده ای نباید به حرفهاوحرکات یک سری ادم کوتاه فکر توجه کنی به این فکرکن که الگوی شماحضرت زهراست وشمانزدخداوند عزیزترازانهاهستی
 • +24
احمد    26 خرداد 1393 00:29
با حجابت کاملا موافقم وازت تقدیر می کنم ولی ظاهرا در عقاید مستحکم نیستی.
 • +14
محمد    30 خرداد 1393 12:47
سلام خواهر گرامی حجاب را که رعایت میکنی خوب است اما از حرف هایی که زدی خوشم نیامد
 • +2
مهدی    2 تیر 1393 11:55
برداشت من از مطلبتون اینه که خواستید از حجابتون دفاع کنید و تلنگری بشه به جامعه که روزی بی حجاب ها اقلیت بودند اما در حال حاضر برعکس شده-کاربران عزیز نوع خوندنتون رو تغییر بدبد و مجددا مطلب را بخوانید زیرا دردل نیست بلکه ...
 • +19
دیدگاه اصغر    2 تیر 1393 12:03
سلام خواهر خوبم متاسفم که حسرت بی حجابی را می کشی شما باید به پوشش خودت افتخار کنید چون حجاب برای زن مثل صدف است برای مروارید
زن هر چه پوشیده تر باشد ارزشش بیشتر است
 • -11
حسین    3 تیر 1393 00:09
الهام    3 تیر 1393 14:25
عزیزم من باحجابم ولی چادر ندارم با من هم همین رفتارها رخ داده گلم فکر نمیکنی ناراحت شدن امثال ما در این جامعه تنها به خاطر راحتی بیش از حد برخی خانمهاست نه حجاب خودمون .
هیچوقت از اینکه مغازه دار بمن توجه نمیکنه ناراحت نمیشم چون حاضر نیستم در قبال توجه یک ادم بی اعتقاد خرید کنم با غرور و افتخار از مغازه میزنم بیرون
 • +25
علی    4 تیر 1393 12:53
من نمیفهمم شما واقعاً حرف این بنده خدا رو نفهمیدید یا ...!این خانوم داره میگه یک آزاد اندیش زیر چادر هست،به چادری بودنش افتخار میکنه ولی بخاطر همین چادری بودن اکثریت جامعه بهش دید خوبی ندان و اونو یک خشک مذهب میدونن. یعنی حرفهاش در مورد کافه شما رو تکون نداد!؟؟
 • +19
بنده گمنام خدا    2 مرداد 1393 12:26
سلام دختر خوبم . روزی درسر زمین شلمچه برای عده ای ازدانشجو یان روایت رمز عملیاتهایی که بارمز یازهرا س شروع می شد توضیح می دادم جایت خالی وقتی که ب اینجا رسیدم این زمین مقدس است چون باخون شهدا اغشته شده و .... مقدس است چون بارمز یا فاطمه الز هرا ازد شده .... دیگر نتوانستم حرفهایم ادامه بدم چون همه ان حضار مثل شما خانم بودندو .... وقتی ازسختیهای وسنگین بودن اتش دشمن و شهدای ومجروحین عملیات کربلای 5 گفته می شدکه با توسل بنام مبارک حضرت زهرا س همه دردها و.... اسان می شد . لزا دختر خوبم . سعادتی که داری محکم نگه دار که تو پیروز خواهی شد من و رفقای شهیدم به چادریهایی که پشت دشمن اسلام می لرزاندافتخار می کنیم وتوسل ب بی بی دو عالم رافراموش نکن . نیت کن امسال باراهیان نور بروید شلمچه را ازنزدیک زیارت کنید انجا خانه شهدایی است که ..... .و باخون خود حجاب چادری رابرای خانمها ب یادگار گذا شته اند اگر باچادرت رو زمین خاکی شلمچه نشتی و چادرت خاکی شد ؟؟؟؟
التماس دعا .
 • +8
azim    13 مرداد 1393 13:29
سلام خواهر خوبم از حجاب شما بسیار متشکریم منتها مراتب جچاب شما بخاطر عقاید شماست ودر جامعه ما هر کس یه عقیده ی داره هرکس برای خودش یه اصول فکری داره بنابرین شما بایدتابع عقاید خودتون باشین ویا لاقل تابع عقیده ی باشیدکه از طریق مطالعه و تحقیق به درستی آن پی برده ایدو فکر می کنید درست است تا اینکه تابع عقاید افراد خودباخته فرهنگی افرادی که خواسته یا نخواسته یک فرهنگ یک ارزشی را قبول کرده اند که کاملا غربی است وهیچگونه شکی درآن نیست بنابرین بر عقاید خود راسخ باشید و سعی کنید همه را جذب فرهنگ خود کنید تا اینکه از یک عده ای دیگر تقلید کنید

خواهر گرامی این آزادی که شما میگید فقط آزادی از قیود شرع است ولاغیر
 • +2
مهدی    15 مرداد 1393 18:08
آزادی یواشکی یه موج جدید فتنه در کشوره. حالا که یه دولت با تدبیر و غیر افراطی اومده سرکار یه عده خوابای بدی واسه کشور دیدن.
 • +1
حمیده    22 مرداد 1393 15:48
منم چادری ام و اتفاقا تمام مطالبی که گفتید در زندگی من هم رخ داده.
اما من همیشه به حرف دکتر شریعتی فکر می کنم که گفتند: حجاب مال نسل آگاهی است که به استعمار می گوید50سال کارکردی اما نتوانستی مرا عوض کنی...
من به حجابم افتخار می کنم به درخت پربار بیشتر سنگ می زنن
خدا کنه جوونا و خانومای بد حجاب به خودشون بیان این آتیش بد حجابی داره بدجوری خانواده هامونو نابود می کنه اما حواسمون نیست
 • +8
نادر    12 شهریور 1393 11:48
دست های مرموزی در کارند تا پروژه کشف حجاب نرم را اجرا کنند. ظاهراً هم به لطف خواب عمیق مسئولان فرهنگی تا حدودی به اهداف خود هم رسیده اند.
در همین سه ماهه تابستان در تهران به عنوان پایتخت ام القرای جهان اسلام همه شاهد بودیم و هستیم که شلوار لی و مانتو با قیمت های باورنکردنی حراج می شود ولی چادر مسکی روز به روز گران تر می شود و انحصاری است! این مساله یادآور سیاست انگلیس در تاریخ معاصر ماست که سفیران و کنسول های انگلیس در ازای یک کیلو تریاک سوخته یک گونی تریاک مرغوب تحویل می دادند. الان هم می بینیم می گویند 2 تا لی بخر سه تا ببر!
 • 0
افشین    18 بهمن 1393 21:09
ظاهرا شما هم خدارومیخوای هم خرمارو متاسفم برات
 • +1
به نام خدا و باسلام . چادر پوشش حضرت زهراست س .اگه کسی به چادر و چادری خدای ناخواسته اهانتی کنه اولا بی احترامی به اهل بیت ع کرده .دوما غیرت نداره چون مادرش یا مادربزرگش هم چادریه یا چادری بوده .سوما چادری بودن خوبه اما تنها کافی نیست باید شأن چادری بودن هم رعایت بشه .چهارما نگاه ما به آزادی با این دید غلطه که هرجا بخواهیم برویم و با هرکس بخواهیم بگردیم .مگه نه اینست که طبق آیات قرآن کریم روز قیامت بعضی افراد که دوستان ناباب داشته اند می گویند که ای کاش فلانی را رفیق یا دوستم قرار نمی دادم .پس خواهرم چادر خوب است به شرطی که چادری رفتار کنید و چادری بیاندیشید وبا چادری دوست شوید چون با غیر چادری گشتن باعث جلب نگاه نامحرمان به سمت شما خواهد شدبه واسطه دوست بی چادر. و قطعا نگاههایی که در کافه به سمت شما بوده بخاطر دوست بی چادرتان بوده نه شما .التماس دعا یاعلی ع
 • 0
ایران    6 خرداد 1394 16:29
نقل قول کردن : fatehan
توصیه های یک دختر چادری دیگر به دختر چادری!
دوست خوبم شما اگر مفهوم چادر و حجاب رو درک کرده بودید هیج وقت با اینکه حجاب اختیاری باشه موافقت نمیکنی آزادی این نیست که یه کافه بری یا مغازه بهت چپ چپ نگاه کنند و تو ناراحت این قضی بشیه اتفاقا خوشحال هم باید باشی که چادرت مانع میشه که دیگران برای اینکه تو اونجا هستی از انجام خیلی کارهامعذب میشن و به عنوان (عذرمیخوام)یه مزاحم دکت می کنند یا بهت کم محلی میکنند تو آزاد خواهی بود اگر دربند این دنیا و زرق وبرقش ولباسای شیک وگرونش نباشی یادت باشه اون اسلام آمریکاییه که حجابو اختیاری میکنه و تو رو همرنگ جماعت !البته تاثیردوستان اون تیپیت در این تفکرخطرناکت کم نیست!


نقل قول کردن : احمد
با حجابت کاملا موافقم وازت تقدیر می کنم ولی ظاهرا در عقاید مستحکم نیستی.

چه ربطی داره. منم با ایشون کاملا هم عقیده ام. چرا منظور ایشون رو درک نمی کنید. ایشون غصه کافی شاپ و ... نداره. از این ناراحته که چرا کسایی که ادعای آزادی می کنن خودشون برای انتخاب طرف مقابل ارزش قائل نیستند و به آزادی اون احترام نمیذارن. مثلا منِ نوعی تو فرانسه یا ایتالیا و ... با وجود داشتن حجاب حس احترامی که داشتم بیشتر از بودن تو جمع ایرانی های اونجا بود. تا حدی که دوستم که بی حجاب بود با دیدن احترام اونا به من و کمکی که تو بردن وسایلم تو مترو و ... می کردن تعجب می کرد. این به این معنیه که متاسفانه اکثر ما ایرانی ها تو سطح تعاریف هر چیز گیر کردیم. دم از آزادی می زنیم و ... در حالی که هر چه ادعا بیشتر اعتقاد عملی کمتر. مثل قضیه تحمل مخالف اصلاح گراها که یه مشت شعار بیشتر نبود و نیست.
 • +1
ایران    6 خرداد 1394 16:30
نقل قول کردن : دیدگاه اصغر
سلام خواهر خوبم متاسفم که حسرت بی حجابی را می کشی شما باید به پوشش خودت افتخار کنید چون حجاب برای زن مثل صدف است برای مروارید
زن هر چه پوشیده تر باشد ارزشش بیشتر است

نقل قول کردن : دیدگاه اصغر
سلام خواهر خوبم متاسفم که حسرت بی حجابی را می کشی شما باید به پوشش خودت افتخار کنید چون حجاب برای زن مثل صدف است برای مروارید
زن هر چه پوشیده تر باشد ارزشش بیشتر است


واقعا مطلب رو درست نخوندید یا نمی فهمید داره چی می گه
 • +1

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 21
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٣-١٣٩٣, ١٢:٠۴

   

پر مبحث ترین ها