سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پزشکی قانونی: در ‌پرونده ستاربهشتی سربلندیم

پرونده ستار بهشتی ساده نبود و باید دقیق بررسی می‌شد در حقیقت باید تمام آزمایشات را انجام می‌دادیم و نمونه برداری نیز صورت می‌گرفت تا اشتباهی نشود و خوشبختانه اکنون سربلند هستیم که در مقابل هر ادعایی در دنیا نظریه ما درست بوده و کسی نمی‌تواند نظریه دیگری ارائه دهد در واقع ما در این زمینه ادعا داریم.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: پرونده ستار بهشتی ساده نبود و باید دقیق بررسی می‌شد در حقیقت باید تمام آزمایشات را انجام می‌دادیم تا اشتباهی نشود و خوشبختانه اکنون سربلند هستیم که در مقابل هر ادعایی در دنیا نظریه ما درست است.احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بعد از بازدید از بخش‌های مختلف خبرگزاری تسنیم در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در پا سخ به پرسشی مبنی بر این‌که خبرگزاری تسنیم را چگونه ارزیابی می‌کنید، با بیان این‌که تشکر می‌کنم از اینکه توفیق دست داد از نزدیک با خبرگزاری تسنیم آشنا شوم، اظهار داشت: فضای خبرگزاری تسنیم بسیار مذهبی بوده و فضای اسلامی در این مکان حاکم است در واقع تفکر اسلامی و مناسب پشت این رسانه‌ وجود دارد و ما امیدواریم که بتوانید در بعد خبررسانی و آگاهی دادن به دنیا نیز به این شکل موفق شوید.*اطلاع رسانی و خبر بزرگ‌ترین ابزار قدرت جهان است

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: امروز جنگ در عرصه‌های مختلف است و مانند گذشته نیست که تنها جنگ نظامی باشد بلکه جنگ نرم و خبری و اطلاع‌رسانی است؛ در واقع اطلاع رسانی و خبر بزرگترین ابزار قدرت جهان است. در حال حاضر مشاهده می‌کنید که غرب و امریکا بیشترین سرمایه خود را روی اطلاع‌رسانی هزینه می‌کنند که این نشان از این بوده که متوجه شدند اطلاع‌رسانی بزرگ‌ترین قدرت جهان است به این شکل می‌توان گفت که ‌غرب بر سینما، سایت‌ها و روزنامه‌ها سرمایه‌گذاری کلان می‌کند تا ابزار داشته باشد.
شجاعی با بیان اینکه خبرگزاری ارزش سرمایه‌گذاری دارند، عنوان کرد: خبر و اطلاع‌رسانی می‌تواند مسیر هر چیزی را تغییر دهد. بنده به عنوان یک پزشک نیز شاهد تأثیر رسانه در در عرصه پزشکی هستم و یک خبر مسیر را تغییر می‌‌دهد بنابراین باید بدانید که رسالت شما خبرنگاران در این امر سنگین بوده و کار شما مانند یک رزمنده جبهه ارزشمند است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در پاسخ به سوالی مبنی این‌که معمولاً صدور رای قضات بستگی به نظر پزشکی قانونی است ولی ما شاهد تاخیردر اعلام نظر این سازمان مانند پرونده ستار بهشتی هستیم دلیل این امر چیست، اظهارداشت: حدود 30 الی 40 درصد پرونده‌های قضایی عمدتاً منوط به نظریه پزشکی قانونی است که باید بگویم حدود 5 درصد مراجعات و بررسی اجساد سرپایی است که ظرف 2 ساعت صورت می‌گیرد به این شکل که از زمان معاینه تا نظریه و تایپ تنها 2 ساعت می‌گذرد که این ساعت میانگین در کل کشور است که بعد از آن پرونده سیر قضایی خود را طی می‌کند.
شجاعی بیان کرد: در برخی موارد است که نیاز بوده تا یک سری آزمایشات و معاینات بیشتر صورت گیرد یا فردی ادعایی می‌کند که باید ادعا مشخص شود، بنابراین رفت و آمد طول کشیده و رادیوگرافی خاص و نظریه 2 متخصص خاص نیاز است و در این شرایط گاهی یک مقدار معطلی وجود دارد در واقع وقتی اجساد را می‌آورند، احتیاج به بررسی دارد تا علت فوت مشخص شود و نمی‌توان فوری گواهی فوت را صادر کرد. ولی می‌خواهم بگویم برخی پرونده‌ها بار قضایی و حساسی دارد که برای اینکه بتوانیم در مقابل ادعاها پاسخگو باشیم نیاز به آزمایشات بسیاری است.

* پرونده ستار بهشتی ساده نبوده و نیاز به فرصت بیشتری برای نظریه پزشکی قانونی داشت
وی ادامه داد: برخی پرونده‌ها یک مقدار بیشتر طول می‌کشد که آن نیز میانگین طی شدن پروسه‌اش حدود یک ماه است. همچنین پرونده‌های استثنایی مانند پرونده ستار بهشتی که قاضی اطلاعات بیشتری می‌خواهد و پرونده جای سوال و ابهام دارد، باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد و زمان بیشتری می‌خواهد.
شجاعی عنوان کرد: پرونده ستار بهشتی ساده نبود و باید دقیق بررسی می‌شد در حقیقت باید تمام آزمایشات را انجام می‌دادیم و نمونه برداری نیز صورت می‌گرفت تا اشتباهی نشود و خوشبختانه اکنون سربلند هستیم که در مقابل هر ادعایی در دنیا نظریه ما درست بوده و کسی نمی‌تواند نظریه دیگری ارائه دهد در واقع ما در این زمینه ادعا داریم.

* 90 درصد مراجعات سرپایی است

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان این‌که 90 درصد مراجعات سرپایی است، گفت: در پرونده تصادفات رانندگی برای این‌که باید خسارات را مشخص کنیم نیاز به فرصت بیشتر است و باید صبر کرد تا طول درمان تمام شود و نتیجه نهایی را اعلام کنیم؛ اگر می‌بینید که برخی پرونده‌ها 3 ماه طول کشیده است، استثنا‌ بوده‌ و نیاز به آزمایش بیش‌تر بوده است.
شجاعی تصریح کرد: اگر افرادی مطرح می‌کنند زمان طولانی شده گاهی به دلیل این است که بیمارستان در ارسال پرونده تعلل کرده یا درخواست پرونده کیفری است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١١-١٣٩٢, ١٠:٠۵

   

پر مبحث ترین ها