سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

محمد هاشمی: امام معتقد بود صدا و سیما متعلق به مردم است نه جناح‌ها

بروز شده : ۵-١٢-١٣٩٢, ١١:١۵    نسخه چاپی    
وی ادامه داد: امام (ره) به ما می‌گفتند که باید صدا و سیما از نظر پوشش منطقه‌ای و همچنین برنامه‌های جذاب کاری کند که مردم در جلوی تلویزیون بنشینند و حتی زندگی خود را در تلویزیون ببینند و تاکید شدید داشتند که تلویزیون هرگز داوری نکند یا در اختیار جناح‌ها نباشد.
نشست رونمایی از کتاب «پایان تک صدایی» که با موضوع بررسی تلویزیون خصوصی در ایران و عملکرد سازمان صدا و سیما توسط فواد صادقی نوشته شده است؛ شب گذشته در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

محمد هاشمی که به مدت ۱۳ سال رئیس سازمان صدا و سیما بود؛ با اشاره به خاطرات خود از زمان ریاست این سازمان در دوره حضرت امام (ره) گفت: امام خمینی (ره) در کار‌ها بسیار دقیق بودند و درباره صدا و سیما دقت‌شان بسیار زیاد بود و ما این دقت را از نقطه نظرات ایشان و رهنمودهایی که می‌دادند؛ متوجه می‌شدیم.

وی در ادامه افزود: در سال ۶۶ فشار بسیار زیادی روی صدا و سیما بود به طوری که علیه من و سازمان صدا و سیما طومار درست می‌کردند و در نماز جمعه امضاء جمع می‌کردند. حتی این مساله گاهی تا آنجا اوج گرفت که آیت الله محمدی گیلانی به عنوان سخران قبل از خطبه در آذرماه ۶۶ مستقیما مرا خطاب قرار داد و گفت کارهای صدا و سیما خلاف کتاب تحریرالوسیله حضرت امام (ره) است و به نوعی ما را تکفیر کرد.

هاشمی افزود: من این مسائل را به امام (ره) گفتم و از امام درباره موسیقی و سریال سوال کردم و گفتم آیا شما نظرتان مانند سابق است؟ امام فرمودند که مسائل را تک تک روی کاغذ بنویسید تا من جواب دهم.

رئیس سابق سازمان صدا و سیما ادامه داد: ایشان در پاسخ سوال ما اعلام کردند «همه برنامه‌هایی که در صدا و سیما پخش می‌شود؛ خلاف شرع نیست البته تخلفات نادری وجود دارد اما دو نکته را باید تذکر دهم: اول آنکه بیننده از روی شهوت به برنامه‌ها نگاه نکند زیرا تصویر تلویزیون حکم عکس را دارد و دوم آنکه اجنبی بازیگران را گریم نکند. یعنی آنکه بازیگران زن را گریمور زن گریم کند.

وی با اشاره به مشکلاتی که برای سریال سرزمین کهن پیش آمده؛ افزود: اینگونه مسائل همیشه بوده است به طور مثال، سال ۶۲ سریال اشک تمساح با موضوع زندگی سلطنت طلب‌ها ساخته و پخش شد. طبیعی است در این سریال در سکانس‌هایی که نمایش زندگی خصوصی است باید سر زنان برهنه باشد در یکی از این سکانس‌ها بر سر یکی نیز یک طرف یک مرد طاغوتی و در طرف دیگر زنی طاغوتی نشسته بود که سرش برهنه بود.

هاشمی افزود: در هنگام پخش این سریال در نماز جمعه طوماری جمع شد که بالای آن نوشته شده بود «اشک تمساح اشک مومنان را درآورد» من نزد امام رفتم و مساله را توضیح دادم ایشان گفتند تصور می‌کنم لیبرال‌ها این افراد را فریب دادند.

وی در ادامه افزود: این سریال ۱۳ قسمت بود و ۹ قسمت آن پخش شده بود و قرار بود ۵ قسمت پایانی در یک قسمت پخش شود اما امام مخالفت کردند و گفتند که سریال به صورت کامل پخش شود اما در هنگان پخش نوشته‌ای به نمایش درآید و توضیح داده شود که از خبرگان پرسیده شده پخش سریال اشکال ندارد هرچند ممکن است در زمان ساخت آن تخلفاتی صورت گرفته باشد.

هاشمی با اشاره به لزوم مردمی بودن صدا و سیما گفت: امام معتقد بود صدا و سیما و تلویزیون متعلق به مردم است و شرکت سهامی نیست که چند درصد از سهمش برای دولت و یا مجلس باشد بلکه صدا و سیما تنها برای مردم است و باید صدای اسلام باشد.

وی ادامه داد: امام (ره) به ما می‌گفتند که باید صدا و سیما از نظر پوشش منطقه‌ای و همچنین برنامه‌های جذاب کاری کند که مردم در جلوی تلویزیون بنشینند و حتی زندگی خود را در تلویزیون ببینند و تاکید شدید داشتند که تلویزیون هرگز داوری نکند یا در اختیار جناح‌ها نباشد.

رئیس اسبق سازمان صدا و سیما افزود: در شرایط فعلی صدا و سیما از چارچوب‌های محوری که امام تعریف کردند در بخشی از برنامه‌ها خارج شده است.

وی نه تنها فعالیت در صدا و سیما بلکه فعالیت در سایر رسانه‌ها را در کشور سخت دانست و افزود: در کشور ما حساسیت درباره رسانه‌ها بسیار بالاست و کسی نمی‌آید از برنامه‌ها و یا مطالب خوب تعریف و یا قدردانی کند بلکه بیشتر به ضعف‌ها و نقص‌ها توجه می‌شود.

هاشمی با اشاره به اینکه ۸ سال در زمان حضرت امام و ۵ سال در زمان مقام معظم رهبری رئیس صدا و سیما بود؛ گفت: مقام معظم رهبری معتقد بودند که کار در صدا و سیما مانند حرکت روی طناب و مانند کار بندباز‌ها است. فردی که بندباز است یعنی روی طنابی نازک در ارتفاع قدم برمی‌دارد اگر این فرد از ۱۰۰ متر ۹۹ متر را برود و در پایان از روی بند بیافتد کسی مسافت طی شده را نمی‌بیند بلکه به وی می‌گویند تو که بندبازی بلد نیستی چرا اینکار را انجام می‌دهی.

وی ادامه داد: در صدا و سیما زحمت‌های زیادی کشیده می‌شود اما در کنار آن گاهی کارهایی می‌شود و اشتباهاتی صورت می‌گیرد که کل زحمات را زیر سوال می‌برد.

هاشمی افزود: مشکلاتی که در حوزه صدا و سیما وجود دارد برای روزنامه‌ها و سایت‌ها بیشتر است زیرا ما شاهد هستیم که گاهی یک روزنامه و یا سایت را به خاطر یک کلمه اشتباه و یا جمله اشتباه تعطیل می‌کنند همین امر نشان می‌دهد حساسیت کار رسانه‌ای و همچنین کار ناشران و نویسندگان در کشور ما بسیار بالاست.

وی با اشاره به تفکر تاسیس تلویزیون خصوصی گفت: ما در کشور حزب نداریم اما ۲ جناح قوی داریم که پایگاه‌های مردمی مشخصی دارند بر همین اساس هرچند اصل تاسیس تلویزیون خصوصی خوب است اما تصور نمی‌کنم با توجه به شرایط فعلی بتواند موفق باشد.

فواد صادقی نویسنده کتاب «پایان تک صدایی» نیز گفت: امروز ما ناچار هستیم تا انحصار را بشکنیم زیرا اگر این انحصار در صدا و سیما شکسته نشود‌‌ همان اتفاقی که برای ویئدئو و اینترنت افتاد برای صدا و سیما نیز می‌افتد.

وی ادامه داد: امروز شاهد هستیم که شبکه‌های ماهواره‌ای و همچنین مخاطبان رسانه‌های دیگر در حال افزایش است و همین امر برای امنیت ملی تهدید است زیرا هیچ جای دنیا هیچ کشوری فضای رسانه‌ای و صوتی و تصویری خود را بی‌مهابا به خارجی‌ها نمی‌سپارد.

صادقی با انتقاد از عملکرد مدیران فرهنگی در دولت‌های گذشته گفت: گروهی با مدیریت بسته ضربه جبران ناپذیری به فرهنگ کشور زدند و از ظرفیت‌های فرهنگی کشور استفاده نکردند.

در پایان مراسم کتاب «پایان تک صدایی» رونمایی شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١٢-١٣٩٢, ١١:١۵

   

پر مبحث ترین ها