سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نوبخت: از بانک مرکزی استقراض نمی‌کنیم

بروز شده : ۶-٠٢-١٣٩٣, ٢٠:۴٢    نسخه چاپی    
دولت سیاست مهار تورم را پیشِ‌رو گرفته است و می‌خواهد در سال 93 نیز همانند سال 92 کاهش نرخ تورم را داشته باشد به‌طوری که نرخ تورم تا پایان سال به زیر 25 درصد برسد.
سخنگوی دولت در مشهد مقدس گفت:‌ دولت یازدهم در اجرای هدفمندی یارانه‌ها ریالی از بانک مرکزی استقراض نمی‌کند و هدف ما این نیست که تنها یارانه نقدی را بین مردم توزیع کنیم.
محمدباقر نوبخت ظهر شنبه در حاشیه جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان رضوی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امسال چهارمین سال اجرای قانون برنامه پنجم توسعه است و سال آینده باید برنامه ششم به تصویب برسد که بودجه‌های سنواتی بر پایه این برنامه تعیین می‌شود و از آنجا که هر استان در بودجه نقش دارد به خراسان رضوی سفر کردم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: شرکت در جلسه امروز شورای برنامه‌ریزی خراسان رضوی نوع نگاهی است که دولت تدبیر و امید به بحث توسعه و پیشرفت برنامه ششم دارد؛ در حقیقت با توجه به اینکه خراسان رضوی و مشهد مقدس از جایگاه ممتازی برخوردار هستند و این استان همواره میزبان هزاران نفر از زائران بوده که در راستای پاسخگویی به نیازهای آنان باید زیرساخت‌های شهری و توسعه راه‌ها فراهم شود.
وی افزود: همچنین باید برای گسترش اطراف حرم مطهر رضوی و رسیدگی به وضعیت خاص حاشیه شهر مشهد و ساماندهی آن برنامه‌ریزی شود که جلسه امروز در راستای هماهنگی بین مرکز و استان و خدمت‌رسانی بهتر به زائران بوده است.

سهم بودجه استان‌ها را باید با رویکرد توازن منطقه‌ای دنبال کرد
نوبخت خاطرنشان کرد: افزایش سهم خراسان رضوی از بودجه و آنچه مسئولان استان و نمایندگان مجلس در جلسه امروز بیان کردند سخن درستی است و باید متناسب با نقش استان در توسعه ملی این بودجه مشخص شود؛ در حقیقت سهم بودجه را باید با رویکرد توازن منطقه‌ای دنبال کرد.

به گزارش تسنیم، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تأکید کرد: برای اینکه سهم خراسان رضوی در بودجه و اعتبارات بیشتر شود باید برنامه‌ای متناسب با استان طراحی شود که کنار پیشنهادات سایر استان‌ها گذاشته و سپس تصمیم‌گیری شود.
نوبخت در ارتباط با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و نقش آن در تورم گفت: قبل از اینکه قیمت حامل‌های انرژی افزایش یابد اطلاع‌رسانی انجام شد و دولت ستادهایی را آماده کرد تا افزایش قیمت حامل‌های انرژی تأثیر غیرواقعی روی سایر کالاها نگذارد.

وی با بیان "امیدوارم شاهد رشد بی‌رویه قیمت‌ها در سایر بخش‌هایی که مستقیماً از افزایش قیمت حامل‌های انرژی تأثیر نمی‌گیرند، نباشیم" عنوان کرد: سیاست دولت در سال 93 کاهش نرخ تورم است و با توجه به نیازی که به منابع کشور برای کمک به بخش تولید و هزینه بهداشت و درمان داشتیم پیش‌بینی کردیم که 11 هزار و 300 میلیارد تومان از منابع بودجه عمومی تأمین شود.

نرخ تورم تا پایان سال به زیر 25 درصد می‌رسد
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: دولت سیاست مهار تورم را پیشِ‌رو گرفته است و می‌خواهد در سال 93 نیز همانند سال 92 کاهش نرخ تورم را داشته باشد به‌طوری که نرخ تورم تا پایان سال به زیر 25 درصد برسد.

نوبخت با تأکید بر اینکه دولت با وجود داشتن مجوز برای افزایش قیمت‌ها به‌صورت ملایم عمل کرد، اظهار کرد: اگر ما منابع حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی را مستقیماً به پرداخت‌های نقدی اختصاص دهیم انتقاد بر دولت وارد است اما دولت این کار را نکرده است.
وی تصریح کرد: دولت 7200 میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی منابع جدیدی کسب می‌کند که به منابع قبلی که 31 هزار و 700 میلیارد تومان است اضافه می‌شود؛ همچنین 1200 میلیارد تومان از انصراف خانوارها منابع جدید در اختیار دولت قرار می‌گیرد که این منابع را بخشی برای پرداخت نقدی در حد وضع موجود اختصاص داده‌ایم.

منابع جدید هدفمندی یارانه‌ها معطوف به خدمات عمومی می‌شود

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خاطرنشان کرد‌: از منابع جدید به دست آمده در توزیع یارانه نقدی استفاده نکرده و این منابع جدید معطوف به خدمات عمومی می‌شود، 5400 میلیارد تومان به بخش تولید و حمل و نقل و 4900 میلیارد تومان برای ارائه خدمات بهتر در بخش بهداشت و درمان اختصاص می‌یابد بنابراین هزینه درمان از این پس برای شهروندان کمتر می‌‌شود.
نوبخت عنوان کرد: به اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر جامعه که نیازمند توزیع یارانه هستند به‌جز 45500 تومان یارانه نقدی برای امنیت غذایی، 2400 میلیارد تومان اختصاص می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: توزیع یارانه‌ای که صورت می‌گیرد متناسب با قانون بوده که در مرحله اول نیز قانون به همین شکل بوده است و دولت مجاز است تا 50 درصد بین خانواده‌ها تقسیم کند.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اظهار کرد: 95 هزار میلیارد تومان از اجرای مرحله اول درآمد کسب شد اما عملاً 134 هزار میلیارد تومان بین خانوارها تقسیم شد که نه‌تنها منابع را تقسیم نکرد بلکه 34 هزار میلیارد تومان از صندوق بودجه عمومی نیز به این محل اضافه کرد و از بانک مرکزی نیز استقراض گرفته شد.

دولت یازدهم در اجرای هدفمندی یارانه‌ها ریالی از بانک مرکزی استقراض نمی‌کند
نوبخت تأکید کرد: دولت یازدهم در اجرای هدفمندی یارانه‌ها ریالی از بانک مرکزی استقراض نمی‌کند و هدف ما این نیست که تنها یارانه نقدی را بین مردم توزیع کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٢-١٣٩٣, ٢٠:۴٢

   

پر مبحث ترین ها