سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایران در سال 94 صادرکننده بنزین میشود

با توجه به توسعه شبکه گاز رسانی و کاهش مصرف داخلی نفت سفید و گاز ال پی جی این محصولات نیز صادر خواهند شد.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در نیمه سال 1394 ایران ضمن تامین بنزین داخل قادر به صادرات بنزین خواهد شد.

به گزارش ایرنا، عباس کاظمی روز پنج شنبه در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه 12 میلیون لیتر بنزین تولید می کند که قراراست همه بنزین تولیدی آن به مصرف داخلی اختصاص پیدا کند و حدود 3 میلیون لیتر بنزین مازاد پالایشگاه های آبادان و بندرعباس صادر شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به طرح های دردست اجرا برای ارتقای وضعیت پالایشگاه هااظهارداشت:باتوسعه طرح کیفی سازی پالایشگاه آبادان، همه محصولات این پالایشگاه با استاندارد یورو 5 تولید خواهد شد.
کاظمی درخصوص توزیع بنزین استاندارددرکلانشهرها گفت: بنزین سه کلانشهر تهران، کرج و اراک با کیفیت یورو ٤ توزیع می شود که باعث بهبود کیفیت هوای در 50 روز اخیر شده است.

وی اضافه کرد:به زودی باارتقای وضعیت پالایشگاه تبریز، توزیع بنزین بااستاندارد یورو 4 در کلانشهر تبریز نیز آغاز می شود.
وی درخصوص میزان واردات بنزین نیزاظهار داشت:درسال 1385روزانه 30 میلیون لیتر بنزین وارد می شد که با توسعه ظرفیت های تولیدی در داخلی و توسعه صنعت سی ان جی، میزان واردات در سال گذشته به 10 میلیون لیتر کاهش یافت و پیش بینی می شود که در سال 93 نیز 7 میلیون لیتر وارد شده و سال آینده واردات متوقف شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ادامه داد: تولید بنزین درسال 1393روزانه به 64 میلیون لیتر افزایش خواهد یافت که توسط 9 پالایشگاه داخلی تامین می شود.
کاظمی بابیان اینکه بنزین پتروشیمی هابه صورت مستقیم واردبازارمصرف نشده است، گفت:بنزین سه مجتمع پتروشیمی مذکور با بنزین وارداتی و بنزین تولیدی پالایشگاه های بندرعباس و آبادان در جنوب کشور ترکیب شده و به خط لوله سراسری ارسال می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر سه شهر کشور از سوخت کاملا پاک بهره می برند، اضافه کرد: بنزن موجود در بنزین این کلانشهرها زیر ١ درصد، گوگرد آن ٣٠ هزارم درصد و اکتان آن ٩١ است.

وی با بیان اینکه سال آینده حجم قابل توجهی نفت گاز صادر خواهد شد، افزود: با توجه به توسعه شبکه گاز رسانی و کاهش مصرف داخلی نفت سفید و گاز ال پی جی این محصولات نیز صادر خواهند شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٢-١٣٩٣, ٢١:٢٣

   

پر مبحث ترین ها