سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دست‌اندازهای سفر هاشمی به اصفهان و کاشان

درواقع، نماینده دولت در اصفهان در برخورد با برخی زیاده‌خواهی‌های گروه‌های فشار مانند ماجرای دفن «ریچارد فرای»، ایران‌شناس آمریکایی در اصفهان، عملکرد منفعلی داشته است.
12خرداد، اولین سالگرد فوت آیت‌الله سید جلال‌الدین طاهری است. اولین امام‌جمعه اصفهان که به‌فرمان امام‌خمینی(ره) قبل از انقلاب در این شهر نماز جمعه برگزار کرد. بعد از آن هم سید جلال‌الدین طاهری امام‌جمعه و نماینده ولی‌فقیه در اصفهان و نماینده استان اصفهان در مجلس خبرگان قانون اساسی و همچنین مجلس خبرگان رهبری بود.

به گزارش خرداد، روزنامه شرق در ادامه نوشت: او سال 1381 از امامت جمعه اصفهان استعفا کرد. آیت‌الله طاهری را از جمله روحانیون نزدیک به جریان اصلاح‌طلبی می‌شناسند. یکی از فرزندان آیت‌الله، سیدحسن طاهری باجناق محمدرضا خاتمی، داماد دوم آیت‌الله شهاب‌الدین اشراقی؛ داماد امام‌خمینی(ره) است. آیت‌الله طاهری سال گذشته 13خرداد در اوج تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم بر اثر کهولت سن در بیمارستان الزهرای اصفهان درگذشت. روز 14 خرداد همزمان با سالگرد رحلت امام، مراسم خاکسپاری و تدفین آیت‌الله برگزار شد؛ مراسمی که تعداد زیادی از مردم اصفهان و نیز چهره‌های اصلاح‌طلب در آن حضور داشتند از جمله عبدالله نوری، غلامحسین کرباسچی، عباسعلی روحانی، رضا خاتمی، علی اشراقی، مرتضی اشراقی، فضل‌الله صلواتی، احمد خرم، محمود حجتی، مهرعلیزاده و احمد منتظری. عباسی‌فرد، نماینده آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نیز در این مراسم شرکت داشت و از آنجا که نوه امام‌خمینی عروس آیت‌الله طاهری است، تعدادی از اعضای بیت امام‌خمینی(ره) نیز در این مراسم حضور داشتند. عبدالله نوری، وزیر کشور دولت اصلاحات در این مراسم، آداب تلقین «آیت‌الله» را بجا آورد و حسن روحانی، کاندیدای جریان اصلاح‌طلب در انتخابات ریاست‌جمهوری هم آن روز به‌جای حضور در تهران، به اصفهان رفت و در این مراسم شرکت کرد. آیت‌الله در زمان حیات هم در هنگامه انتخابات ریاست‌جمهوری دهم، میزبان سیدمحمد خاتمی، رییس‌جمهوری پیشین ایران بود و مردم را به حضور در پای صندوق‌های رای تشویق کرده بود.

حالا امسال؛ همزمان با اولین سالگرد درگذشت «آیت‌الله»، بیت ایشان به‌همراه فعالان اصلاح‌طلب استان قرار است مراسم بزرگداشت ایشان را برگزار کنند و آنطور که حجت‌الاسلام محمدحسن طاهری به «شرق» گفته است: «قرار بوده تا آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی هم برای شرکت در مراسم به اصفهان عزیمت کند.» اما به‌گفته فرزند «آیت‌الله»، با سفر آیت‌الله هاشمی به این استان همراهی لازم نشده است. او می‌افزاید: «سفر آقای هاشمی، فرصتی بود تا برخی از مسایل و معضلات استان اصفهان مثل آب، بیکاری، عدم توسعه‌یافتگی، مترو و حمل‌ونقل مورد بازبینی و حل‌وفصل قرار گیرند.» او ادامه می‌دهد: «اما مسلم است که گروه‌های فشار می‌کوشند روی سیستم استانداری اعمال نظر کنند. این عده، افراد معروف و شناخته‌شده‌ای هستند و شایسته دولت نیست که افراد مخالف با اعمال فشار سیاست‌های خود را پیش ببرند.» محمدحسن طاهری ادامه می‌دهد: «من نگران وضعیت آتی هستم که این مسایل به یک رویه تبدیل شود.»

او می‌گوید: «درواقع، نماینده دولت در اصفهان در برخورد با برخی زیاده‌خواهی‌های گروه‌های فشار مانند ماجرای دفن «ریچارد فرای»، ایران‌شناس آمریکایی در اصفهان، عملکرد منفعلی داشته است.» به اعتقاد طاهری «این سیاست گروه فشار است که می‌خواهد نشان دهد که دولت قادر به حفظ قوانین و اجرای آنها و همچنین اقتدار لازم برای کنترل جامعه نیست. آنان می‌خواهند القا کنند با این دولت؛ نه در خارج می‌توان قرارداد بست و نه در داخل، کنترل لازم بر اوضاع را دارد.» طاهری می‌افزاید: «این گروه از طرق مختلف مثل فیلم‌ها و تجمعات در شرایط مختلف مثل حضور سیدحسن خمینی در بروجرد یا آقای هاشمی در کاشان به اعمال فشار و سیاست‌های خود می‌پردازد.» فرزند آیت‌الله طاهری می‌افزاید: «احساس من این است که گروه‌های مخالف می‌خواهند با این تحرکات نشان دهند که دولت کنترل لازم را بر اوضاع ندارد.»

از سخنان فرزند آیت‌الله طاهری چنین برمی‌آید که ظاهرا کارشکنی‌هایی برای حضور هاشمی‌رفسنجانی در مراسم سالگرد ایشان به عمل آمده است. هرچند کسی حاضر نیست این موضوع را به صورت رسمی تایید کند. به طوری که «یاحی» معاون سیاسی - امنیتی استان اصفهان به «شرق» می‌گوید که فعلا نمی‌خواهد در این‌باره صحبت کند.

لغو سفر هاشمی به کاشان

اگرچه برای حضورآیت‌الله هاشمی در اصفهان زمان باقی است اما درباره کاشان ظاهرا همه چیز، شفاف است و به گفته آقای طاهری سفر آقای هاشمی به شهر کاشان از توابع استان اصفهان لغو شده است. به گفته عباسی، دبیر حزب اعتدال و توسعه شهر کاشان، «قرار بود هاشمی‌رفسنجانی 14اردیبهشت برای حضور در مراسم بزرگداشت حجت‌الاسلام یثربی به شهر کاشان سفر کند و برای جلوگیری از برخی حواشی، استاندار قول داده بود که تاکنون، این قول‌ها برآورده نشده است و دفتر آیت‌الله هاشمی هم سفر ایشان را لغوشده اعلام کرد.»

سلیمانی، مسوول روابط عمومی دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره این سفرآیت‌الله هاشمی به «شرق» می‌گوید: «سفر آقای هاشمی به کاشان، به طور کلی لغو نشده و به زمان مناسب دیگری موکول شده و علت هم این است که وضعیت فرمانداری در شهر کاشان مشخص نیست.» اما جوادی، فرماندار کاشان در مورد علت لغو سفر هاشمی به کاشان به «شرق» می‌گوید: «من به‌طور غیررسمی از این سفر و بعدا هم لغو آن مطلع شدم و در جریان علت آن نیستم.» او که فرماندار منصوب دولت احمدی‌نژاد است در پاسخ به این سوال که آیا در پست خود ابقا شده یا نه، می‌گوید: «فعلا فرماندار شهر کاشان هستم.»

ماجرای سفر کیش

بحث فرمانداران و ارتباطش به سفر هاشمی به کاشان به موضوع سفر نوروزی هاشمی به کیش بازمی‌گردد؛ سفری که البته روایت‌های مختلفی دارد اما اصل مطلب یعنی ممانعت از سخنرانی هاشمی در هر دو روایت صحت دارد به طوری که برخی از سایت‌ها اعلام کردند سخنرانی اکبر هاشمی‌رفسنجانی در روز پنجم فروردین در یکی از مساجد جزیره کیش با اعتراض شماری از حاضران ناتمام ماند و به دنبال این موضوع، جاسم جادری، استاندار هرمزگان نیز مسعود قانعی‌فرد فرماندار بندرلنگه و محمدحسین حسن‌بیگی، بخشدار کیش را برکنار می‌کند چراکه کیش براساس تقسیمات کشوری به‌عنوان یکی از بخش‌های فرمانداری شهرستان بندرلنگه به‌شمار می‌آید.

گفته شد که فرماندار بندر لنگه یکی از نیروهای هوادار مجموعه «رایحه خوش خدمت» ائتلاف حامی محمود احمدی‌نژاد، بوده و با وجود گذشت بیش از هفت ماه از آغاز به کار دولت تازه، همچنان در این سمت باقی مانده بود. بعدا اما سایت «عصر ایران» از قول یک منبع آگاه نوشت: «قبل از ورود هاشمی به محل سخنرانی شماری از حاضران که به جهت‌گیری‌های سیاسی خاص معروف بودند؛ با سرو صدا و فریاد مانع از انجام سخنرانی شدند. تیم حفاظت و تشریفات هاشمی نیز که از وضعیت محل برنامه سخنرانی آگاه می‌شوند مانع از حضور هاشمی می‌شوند و این برنامه سخنرانی لغو می‌شود.» به هر روی اصل مطلب یعنی انجام نشدن سخنرانی صحت داشته است. فرزند آیت‌الله طاهری اما درباره حضور مخالفان دولت و برهم زنندگان برنامه‌های مجوز‌دار و لغو مراسم‌ها به دلیل عدم تامین امنیت می‌گوید: «استانداران به جای اینکه بخواهند با این گروه‌های فشار برخورد کنند، صورت مساله را پاک کرده و کلا سخنرانی‌ها را لغو می‌کنند تا هیچ برخوردی صورت نگیرد.»

واقعیت هرچه باشد، این است که سفر آقای هاشمی به کاشان - دست‌کم فعلا - لغو شده و سفر او به اصفهان هم در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. جالب آنکه روز چهارشنبه هفته گذشته حضور آیت‌الله هاشمی در دانشگاه امیرکبیر هم بدون حاشیه نبود. او پس از بازدید از دستاوردهای جدید این دانشکده، هنگام ترک دانشگاه با تجمع تعدادی اندک ازجوانانی روبه‌رو شد که پلاکاردهای اعتراضی از سیاست‌های هسته‌ای در دست داشتند. هاشمی اما در یک اقدام غیرمنتظره از ماشین پیاده شد و به جمع جوانان دلواپس پیوست و در گفت‌وگویی کوتاه به آنها گفت «شما جوانان و مردم همه کشور حقوق بسیاری دارید که باید همه آنان محقق شود و مطمئن باشید که همه مسوولان کشور در تلاشند تمام حقوق کشور را محقق کنند. لذا نباید نگران باشید.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٢-١٣٩٣, ١٢:۵٣

   

پر مبحث ترین ها