سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایرانیان لاغرترین افراد در خاورمیانه هستند

اکنون اضافه وزن در استانهای گیلان، مازندران و تهران به ترتیب بالاترین شیوع را دارد.
دبیر علمی دومین سمپوزیوم بین المللی تغذیه آسیا گفت: ایرانیان لاغرترین و خوش اندام ترین افراد در منطقه خاورمیانه به شمار می روند.

دکتر ˈرضا نوروزیˈ روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: هم اکنون میزان چاقی و اضافه وزن در همه دنیا به ویژه کشورهای غربی از شیوع بالایی برخوردار است.

وی شیوع چاقی در بین افراد بزرگسال ایرانی را حدود 45 درصد عنوان و بیان کرد: این در حالی است که میزان اضافه وزن و چاقی در کشورهای اروپایی 75 درصد می باشد.

دبیر علمی سمپوزیوم تغذیه آسیا گفت: گرچه اکنون میزان چاقی در بین بزرگسالان ایرانی کمتر از سایر کشورها گزارش شده اما وضعیت به این منوال باقی نمی ماند زیرا جمعیت ایران در یک افق 15 ساله با انفجار چاقی در میان بزرگسالان رو به رو خواهد شد.

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه شیوع چاقی در بین بزرگسالان در استان خراسان رضوی را 38 درصد ذکر و بیان کرد: این میزان در بین مشهدی ها رقمی بالا حدود 49 درصد گزارش شده است.

دکتر نوروزی افزود: اکنون اضافه وزن در استانهای گیلان، مازندران و تهران به ترتیب بالاترین شیوع را دارد.

دبیر سمپوزیوم بین المللی تغذیه آسیا در ادامه گفت: از سوی دیگر هم اکنون میزان چاقی در بین کودکان ایرانی به دلایل متعدد از رقم بالایی برخوردار است.

وی افزود: هم اینک 30 درصد کودکان ایرانی مبتلا به چاقی هستند و این در حالی است که برخلاف تصور رایج که این کودکان در بزرگسالی لاغر می شوند، بیش از 80 درصد آنان در بزرگسالی نیز اضافه وزن خواهند داشت.

او کم تحرکی و زندگی ماشینی، رژیم غذایی نامناسب، استفاده از غذاهای پرکالری مانند چیس و فست فودها و بی توجهی به ورزش در مدارس را از جمله علل افزایش چاقی در بین کودکان عنوان کرد.

ˈدومین سمپوزیوم بین المللی تغذیه آسیاˈ 25 مرداد ماه جاری به میزبانی بیمارستان رضوی در مشهد برگزار می شود.

نخستین دوره این سمپوزیوم دو سال پیش در اندونزی برگزار شده بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠۵-١٣٩٣, ٢١:١۶

   

پر مبحث ترین ها