سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مسئولان هواپیمایی می‌خواهند سقوط ایران 140 مشمول زمان بشود

خوب اینجا سوال این است چرا یک هواپیما باید بار اضافی داشته باشد؟ چه کسی به چنین پروازی مجوز داده است؟
از سقوط هواپیمای آنتونوف 140 شرکت هواپیمایی سپاهان در نوزده مردادماه نزدیک به دو ماه می‌گذرد. در حالی که رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در ششم مهرماه دلایل این سقوط را از دیدگاه خود اعلام کرد، مجلس نیز گزارشی را در این باره آماده کرده است. یک عضو کمیسیون عمران مجلس با اعلام جزئیاتی متفاوت مدعی است که مسئولان هواپیمایی می خواهند ایران 140 را مشمول زمان کنند.

به گزارش «تابناک» و بنا به اعلام اعضای کمیسیون عمران مجلس، گزارش این کمیسیون در مورد علل سقوط هواپیمانی آنتونوف 140 نهایی شده و در این گزارش علت‌هایی برای سقوط این هواپیما آمده که به موقع در مورد آن اطلاع‌رسانی می‌شود و البته هنوز مشخص نیست که این گزارش در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود و یا به صورت غیر علنی؛ ظاهرا این هیئت رئیسه مجلس است که در این مورد تصمیم‌گیری خواهد کرد.

تابناک این مساله را در گفت و گو با مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود و عضو کمیسیون عمران مجلس پیگیری کرد که به گفته وی هنوز گزارش این سانحه آماده نشده است و آخرین اقدامی که در این خصوص شده مربوط به جلسه چهارشنبه گذشته است که با حضور کمیته بررسی سوانح صورت گرفت و در آن جلسه کمیته بررسی سوانح اعتقاد داشتند که تا دو هفته دیگر نیز این گزارش آماده نمی‌شود و هنوز جای بررسی دارد.

لاهوتی در این باره افزود: تصور من این است که این آقایان می‌خواهند این پرونده را شامل مشمول زمان کنند و قصد ندارند ابعاد این قضیه را مردم بدانند، از آنجا که این سانحه با سوانح دیگر تفاوت دارد جای بحث زیادی دارد، من در آن جلسه هم گفتم، اما آقای جهانگیری سه موضوع را دراین‌باره مطرح کردند. یک شرایط فرودگاهی، دو دمای هوا و سه نقص فنی. شرایط فرودگاهی که در مورد اول بیان شد اصلاً معنی ندارد، و این آقیان بر روی بار اضافی بحث می‌کردند و می‌گویند که هواپیما بار اضافه داشته است، خوب اینجا سوال این است چرا یک هواپیما باید بار اضافی داشته باشد؟ چه کسی به چنین پروازی مجوز داده است؟

لاهوتی با اعتراض به دیگر موارد مطرح شده از سوی جهانگیریان اظهار داشت: اما مورد دوم که این‌ها مطرح می‌کنند شرایط جوی و دمای هوا بود، خوب اگر دما مناسب بود چرا هواپیماهای دیگر مشکلی نداشتند، مگر شرایط برای هواپیما ها در دمای ثابت متغیر است؟ به نظر یک فرافکنی در این مورد وجود دارد، در مورد بحث سوم هم که نقص فنی بود که اتفاقاً نکته همین جا است.

لاهوتی گفت: ما اعتقاد داریم که کارشناسان از قبل هشدار داده بودند که این هواپیما نقص فنی دارد و نباید پرواز کند، که مسئولان توجه نکرده اند، من احساس می کنم که اعضای کمیته بررسی سوانح در حال وقت گذرانی است که خود من برای این خاطر تقاضای ماده 49 آیین نامه کرده‌ام.

ماده 49 آن را می‌گوید که گزارش باید هر چه سریع تر آماده شود و در صحن علنی مجلس قرائت شود.و اگر این‌ها نخواهند موضوع را شفاف کنند ما از این روش استفاده خواهیم کرد. مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد تمام کارشناسان قبل از این از وجود نقص فنی در این هواپیما را هشدار داده بودند، اما مسئولان هواپیمایی کشور به این هواپیما مجوز پرواز داده‌اندو این هواپیما با وجود اینکه در مقطعی پروانه بهره‌برداری آن برای مدتی متوقف‌شده بوده مجوز پرواز گرفته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:۴٢

   

پر مبحث ترین ها