سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اعتراض ایران به تحریم مجدد دانشگاه شریف

تصمیمات یک جانبه اتحادیه اروپایی در تحمیل تحریم ها به ویژه تحریم علمی با بسیاری از تعهدات بین المللی دولت های عضو، از جمله اسناد تاسیسی اتحادیه اروپا مغایرت دارد.
ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با صدور بیانیه ای به تحریم مجدد دانشگاه صنعتی شریف در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا، اعتراض کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، در متن بیانیه منتشره ستاد حقوق بشر قوه قضاییه آمده است: اقدام اخیر شورای اتحادیه اروپا در تحریم علمی و قرار دادن مجدد نام دانشگاه صنعتی شریف در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا، نقض آشکار حقوق بین الملل و تعهدات بین المللی کشورهای عضو اتحادیه می باشد.

' تصمیمات یک جانبه اتحادیه اروپایی در تحمیل تحریم ها به ویژه تحریم علمی با بسیاری از تعهدات بین المللی دولت های عضو، از جمله اسناد تاسیسی اتحادیه اروپا مغایرت دارد.'

این بیانیه می افزاید: مبرهن است که هرگونه فشار و محدودیتی برای محروم کردن اتباع و موسسات دانشگاهی ایرانی از حقوق قانونی خود در زمینه های علمی و فناوری، نقض کنوانسیون بین المللی مبارزه با تبعیض در امر آموزش نیز می باشد که بکارگیری هرگونه تبعیض، محرومیت و محدودیت در حوزه آموزش را به هر دلیلی مردود می شمارد.

'اتخاذ چنین تدابیری علیه دانشگاه معتبر و علمی صنعتی شریف که دارای اعتبار بین المللی است، قطعا موجب مخدوش شدن حیثیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد شد.'

در ادامه این بیانیه آمده است: این اقدام بویژه از آنجا بیشتر مایه تاسف است که دادگاه اروپا اخیرا نام این دانشگاه را به دلیل فقدان دلایل حقوقی لازم از فهرست تحریم ها خارج نمود، اما شورای اتحادیه اروپا بدون توجه به رای دادگاه مجدداً و با انگیزه های سیاسی نام دانشگاه صنعتی شریف را در فهرست تحریم های جدید خود قرار داد.

ستاد حقوق بشر تاکید کرده است: این اقدامات غیرقانونی هرگز نمی تواند در عزم جدی دانشمندان، پژوهشگران و موسسات علمی ایرانی در توسعه، تولید و پیشرفت علم خلل ایجاد نماید.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٨-١٣٩٣, ٠٠:١۵

   

پر مبحث ترین ها