سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گوجه های قرمز کاذب با هورمون

با توجه به اعلام ممنوعیت مصرف هورمون اتفون در مزارع گوجه فرنگی ازسوی دفتر نظارت و ارزیابی فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفظ نباتات کشور به دلیل مخاطرات سم شناسی برای مصرف کنندگان از کشاورزان این استان درخواست کرد از کاربرد این ترکیب بجد خودداری کنند.
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: استفاده از ترکیب هورمونی اتفون به منظور زود رس کردن محصول و کسب سود بیشتر که در میان برخی کشاورزان گوجه کار این استان رایج بود، ممنوع شد.

' خسرو عمرانی ' روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: استفاده از هورمون اتفون ضمن پیش رس کردن غیرفیزیولوژیک محصول باعث پیری زود رس بوته ها و کاهش چشمگیر میزان تولید می شود.
وی گفت: با توجه به اعلام ممنوعیت مصرف هورمون اتفون در مزارع گوجه فرنگی ازسوی دفتر نظارت و ارزیابی فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفظ نباتات کشور به دلیل مخاطرات سم شناسی برای مصرف کنندگان از کشاورزان این استان درخواست کرد از کاربرد این ترکیب بجد خودداری کنند.

وی افزود: تجویز، عرضه، فروش و کاربرد ترکیب اتفون به وسیله کلینیک های گیاهپزشکی و فروشگاههای سموم ممنوع است و از کشاورزان و بهره برداران تقاضا می شود که درصورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب به مراکز خدمات یا مدیریت های جهاد کشاورزی محل سکونت خود گزارش تا موضوع بررسی و با متخلفان برخورد قانونی شود.
عمرانی گفت: استان بوشهر رتبه اول تولید گوجه فرنگی خارج از فصل کشور را داراست و سالانه 600 هزار تن گوجه فرنگی از مزارع این استان برداشت می شود.

*تولید 8.5 میلیون شاخه گل زینتی در استان بوشهر

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در ادامه این مصاحبه افزود: امسال 51 هکتار از اراضی این استان زیر کشت گل های زینتی رفته که پیش بینی می شود 8.5 میلیون شاخه گل از این گلزارها تولید شود.

به گزارش ایرنا، عمرانی گفت: پارسال هشت میلیون شاخه گل زینتی دراستان بوشهر برداشت شد که بیشترین تولید این محصول مربوط به شهرستان دشتستان با تولید پنج میلیون و 200 هزار شاخه و مابقی در شهرستان جم تولید شده است.

وی گفت: بیشترین گلهای کشت شده در استان بوشهر گلایل و مریم است که پس از برداشت به بازار گل محلات درتهران ارسال می شود.
عمرانی افزود: کشت گیاهان زینتی در استان بوشهر از اوایل آبان و برداشت آن از بهمن آغاز می شود و تا اواخر اردیبهشت سال بعد ادامه دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٩-١٣٩٣, ٢٠:٢١

   

پر مبحث ترین ها