سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تهران در یک سال 36 سانتی متر نشست کرد

براساس گزارش سازمان زمین شناسی به دلیل برداشت بی رویه آب، زمین جنوب تهران در مدت یک سال 36 سانتی متر نشست کرده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب گفت: براساس گزارش سازمان زمین شناسی به دلیل برداشت بی رویه آب، زمین جنوب تهران در مدت یک سال 36 سانتی متر نشست کرده است.
 
به گزارش ایرنا رحیم میدانی روز پنجشنبه در نشست شورای حفاظت منابع آب استان بوشهر افزود: با توجه به حساسیت موضوع، وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته در نشست شورای عالی شهرسازی دستور داد در قالب طرحی فوری این موضوع بررسی شود.

وی اضافه کرد: همچنین بر اثر برداشت بی رویه آب در دشت های کرمان، فارس و همدان، شکاف عمیق در سطح زمین ایجاد شده است.

 

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه این موضوع ربطی به خشکسالی ندارد، اضافه کرد: مدیریت و بهره برداری ناکارآمد باعث شده تا بیش از توان سفره های زیرزمینی فشار وارد شود که دود آن در نهایت به چشم کشاورز خواهد رفت.

میدانی اظهار کرد: افسار گسیختگی و بی انضباطی حاکم بر بهره برداری آبهای زیر و رو زمینی تبعات ناخوشایندی دارد که باید با اتخاذ راهکار مناسب منابع آب زیرزمینی به تعادل برسد تا پایداری در منابع آب حاصل شود.

 

وی گفت: سد 'سیمره' که برای استحصال انرژی درحوزه آبریز کرخه ساخته شده با وجود هزینه چند میلیارد تومانی و بهره برداری از آن در پایان دولت گذشته به دلیل فقدان آب حتی یک کیلو وات ساعت انرژی نیز از آن تولید نشده است.

معاون وزیر نیرو افزود: به دلیل شرایط بحرانی آب با دستور رهبر معظم انقلاب شورای عالی آب در دولت جدید فعال تر شده طوری که از مجموع 16 نشست در دولتهای خاتمی، احمدی نژاد و روحانی، 9 نشست آن در دولت یازدهم برگزار شده است.

 

میدانی گفت: همه باید فارغ از شتاب و شعار زدگی منافع کوتاه مدت را فدای منافع دراز مدت مردم نکنیم و راهی جز مدیریت مصرب آب نداریم.

وی ادامه داد: دولت با مردم رو راست و صادقانه حرف می زند برهمین اساس چندین سد نیمه کاره حتی با پیشرفت 40 درصد، عملیات اجرایی آنها در سال 94 کند یا متوقف خواهد شد.

 

معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب اضافه کرد: اکنون مصرف آب در کشور 96 میلیارد متر مکعب است که 54 درصد آن از منابع زیر زمینی تامین می شود.

وی گفت: برای مدیریت آب فقط به قوه قهریه و پرکردن چاههای غیرمجاز نباید بسنده شود بلکه با فرهنگ سازی خود بهره برداران نیز به مشارکت طلبیده شوند.

میدانی افزود: 110 میلیارد مترمکعب آب از ذخیره اصلی زیر زمینی برداشت شده است طوری که کیفیت آب پایین آمده و راه حل مساله کاهش مصرف و ارتقای بهره برداری در قالب مدیریت منابع آب و ترویج کشت های گلخانه ای است.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٩-١٣٩٣, ٢١:۵۴

   

پر مبحث ترین ها