سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نادران: دولت در کنترل قیمتها موفق بوده است

بروز شده : ٧-١٢-١٣٩٣, ١٢:۵۴    نسخه چاپی    
این نماینده مجلس تکیه راهبرد دولت را در حوزه اقتصاد بر دو نقطه ذکر و بیان کرد: در وهله نخست دولت تلاش کرد با مدیریت نقدینگی شاخص قیمتها را کنترل کند که گذشته از آمار، برآورد عمومی کشور نشان می دهد دولت در کنترل قیمتها موفق بوده و از سال 92 این شاخص رو به کاهش نهاده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: دولت یازدهم در کنترل قیمتها موفق اما در کاهش رکود ناموفق بوده است.
 
'الیاس نادران' چهارشنبه شب در سلسله نشستهای بزم اندیشه سازمان خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهشهای اجتماعی آستان قدس رضوی با موضوع 'بودجه 94 و سیاستهای اقتصاد مقاومتی' در مشهد افزود: سیاستهای اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب زمانی ابلاغ شد که کشور درگیر مذاکرات هسته ای با گروه 5+1 بود لذا دولت تمام توان خود را صرف مذاکرات کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: این در حالی است که در مذاکرات با دشمن باید با یک عقبه قوی و قدرتمند اقتصادی وارد گفت و گو شد بطوری که طرف مقابل مطمئن شود ایران بدون اتکا به غرب و ترس از تحریمها می تواند مسیر رشد اقتصادی خود را طی کند و از سر احتیاج نیست که وارد مذاکرات شده است.

وی گفت: آنچه در قضیه سهمیه بندی بنزین اتفاق افتاد، کشور را در مقابل هر تحریمی بنزینی قابل انعطاف کرد که این مساله باید در سایر بخشهای اقتصادی نیز اتفاق می افتاد تا ایران با دست پر و مطمئن از توانمندیهای خود پای میز مذاکره می نشست.

این نماینده مجلس تکیه راهبرد دولت را در حوزه اقتصاد بر دو نقطه ذکر و بیان کرد: در وهله نخست دولت تلاش کرد با مدیریت نقدینگی شاخص قیمتها را کنترل کند که گذشته از آمار، برآورد عمومی کشور نشان می دهد دولت در کنترل قیمتها موفق بوده و از سال 92 این شاخص رو به کاهش نهاده است.

وی افزود: دولت تا حدودی موفق شد رشد شاخص قیمتها را مدیریت کند اما این سیاست انقباضی پولی که از طریق کنترل نقدینگی شاخص قیمتها را مدیریت می کند یک رکود جدی را برای کشور به دنبال داشت.

 

نادران گفت: ایران به دلیل شوک ارزی ناشی از تحریم همزمان بانک مرکزی، فروش نفتی و کشتیرانی در سال 1391 با یک چالش جدی مواجه شد که باعث گردید به یکباره نرخ ارز سه برابر شود و اثر این رشد در بخشهای مصرف، تولید و حوزه های مختلف اقتصادی کشور نمود یابد.

وی افزود: تطبیق بخش تولید با نوسان قیمت ارز موجب حاکم شدن رکود بر اقتصاد کشور شد که اکنون این رکود به دلیل عدم اعمال سیاستهای خنثی کننده و در مقابل اجرای سیاستهای انقباضی اقتصادی تشدید شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: با اتکا به قدرت مردم و اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی شدنی است لذا باید راه عملیاتی کردن آن را پیدا کرد که یکی از این ابزارها بودجه و کاهش وابستگی آن به درآمدهای نفتی است.

وی با اشاره به ویژگیهای اقتصاد مقاومتی نیز گفت: مردمی شدن اقتصاد و اتکا به منابع عمومی مردم در کل کشور، رهایی اقتصاد از دولتی بودن، درون زا کردن اقتصاد و توجه به ظرفیتهای داخلی و اجتناب از خام فروشی و ارتباط گیری با سایر کشورها از طریق توسعه صادرات از ویژگیهای اقتصاد مقاومتی است.

نادران افزود: در اقتصاد مقاومتی اصل صادرات باید به تولیدات داخلی اتکا داشته باشد و از خام فروشی اجتناب شود تا بتوان اقتصاد تولید محور و صادرات محور در کشور داشته باشیم.

وی زاویه گرفتن از خام فروشی و هدایت شدن به سمت تنوع صادراتی را یک راهبرد اساسی دانست و بیان کرد: اگر یک مرحله فرآوری در صنایع پتروشیمی و صنایع معدنی کشور جلوتر و به سمت صنایع پایین دستی پیش رویم، میزان ارزش افزوده و اشتغال حاصل از آن چندین برابر می شود.

او اظهار کرد: متنوع سازی صادرات که جزو سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی است بهترین ابزار برای مقابله با تحریمها محسوب می شود و باید این مساله از طریق تولید فرآورده های نفتی و صادارت آن به کشورهای همسایه محقق شود.

این نماینده مجلس مبارزه با فساد و سالم سازی محیط اقتصادی را نیز از پیش شرطهای تحقق اقتصاد مقاومتی ذکر و بیان کرد: در یک محیط ناسالم و فسادآلود نمی توان انتظار داشت که فعالیتهای اقتصادی به صورت شفاف و روان و در یک محیط کسب و کار مطلوب انجام گیرد.

وی گفت: متاسفانه برخی سیاستهای اقتصادی که از دولت سازندگی در کشور مرسوم شد زمینه رشد برخی مفاسد اقتصادی در بین مدیران را به صرف رسیدن به رشد اقتصادی دو رقمی فراهم کرد.

 

او افزود: این مساله باعث شد ریسک اقتصادی و سیاسی در کشور به حدی از رشد برسد که در قیاس با کشورهای دارای شرایط مشابه با ایران، سرمایه گذاران خارجی رغبتی به سرمایه گذاری در کشورمان نداشته باشند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در بودجه بندی سال 1394 وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش چشمگیری نداشته و راهبردهای اقتصاد مقاومتی در آن چندان اثرگذار نبوده است.

وی افزود: لایجه بودجه 94 از سوی دولت بر مبنای قیمت هر بشکه نفت 72 دلار بسته شد و زمانی که به مجلس رسید قیمت هر بشکه نفت در بازار جهانی به 45 دلار رسید لذا کمیسیون تلفیق مجلس 72 هزار میلیارد تومان از درآمد دولت در بودجه بر اساس قیمت هر بشکه نفت به میزان 72 دلار را به 40 هزار میلیارد تومان بر اساس هر بشکه نفت به قیمت 45 دلار رساند.

نادران گفت: در ادامه کمیسیون تلفیق مجلس تصمیم دیگری گرفت و طی دو مرحله بودجه کشور در ابتدا بر اساس قیمت هر بشکه 54 دلار و در نهایت براساس قیمت هر بشکه 70 دلار بسته شد.

وی افزود: دولت پیش بینی کرد که در سال آینده درآمدهای حاصل از فروش نفت افزایش می یابد لذا با در نظر گرفتن متمم بودجه عملا قیمت پیش بینی شده برای هر بشکه نفت در سال آینده به 85 دلار رسید و بودجه براساس این قیمت بسته شد در حالی که همچنان قیمت جهانی نفت رو به کاهش است و هیچ اطمینانی از شرایط نفت در سال آینده وجود ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: فعالان اقتصادی، کارآفرینان و صادرکنندگان بر مبنای بودجه دو هزار و 160 میلیارد ریالی سال آینده برای کسب و کار خود برنامه ریزی می کنند که اثرات تورمی دارد.

به گزارش ایرنا، وی افزود: ساختار بودجه نویسی در کشور معیوب است و تفکیک بودجه از نفت کار آسانی نیست اما با در نظر گرفتن همه این جوانب اگر اراده و تفاهم سیاسی بین ملت و دولت وجود داشته باشند و مدیران جهادی وارد عمل شوند قطع وابستگی به نفت شدنی است.

نادران همچنین تقویت بنیه دفاعی کشور و افزایش اعتبارات حوزه سلامت را از اتفاقات مطلوب بودجه بندی سال 1394 ذکر و بیان کرد: در این بودجه بنیه دفاعی کشور به خوبی تقویت شد و به نسبت سالهای گذشته تامین مالی خوبی داشت.

وی افزود: اختصاص بیش از 10 درصد از بودجه کشور معادل 236 هزار میلیارد ریال به بخش سلامت از دیگر اتفاقات مطلوب بودجه بندی سال 1394 بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٢-١٣٩٣, ١٢:۵۴

   

پر مبحث ترین ها