سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نفرات برتر آزمون سراسری اعلام شدند

٢٥ مرد و ١٠ زن در جدول بهترین‌های کنکور سراسری

این در حالی است که ٥٩درصد از قبول‌شدگان آزمون سراسری را زنان تشکیل می‌دهند، اما حضور آنها در رتبه‌های برتر آزمون سراسری نسبت به مردان کمتر است.

روز گذشته، اسامی نفرات برتر آزمون سراسری اعلام شد. به گفته ریاست سازمان سنجش و آموزش کشور، ٩ صبح روز چهارشنبه نیز نتیجه این آزمون روی سایت سازمان سنجش آموزش قرار می‌گیرد و نتایج نهایی نیز ٣١ شهریور اعلام خواهد شد. به گفته دکتر ابراهیم خدایی، ٢٦ نفر برتر این آزمون آقا و ١٠ نفر آنها خانم هستند. 
این در حالی است که ٥٩درصد از قبول‌شدگان آزمون سراسری را زنان تشکیل می‌دهند، اما حضور آنها در رتبه‌های برتر آزمون سراسری نسبت به مردان کمتر است. در گروه ریاضی و فنی، تمام ١٠ نفر قبول‌شده پسر هستند، اما در گروه هنر سه نفر برتر اعلام‌شده را دختران تشکیل می‌دهند. این در حالی است که در سال‌های ابتدایی دهه ٨٠، نسبت تعداد نفرات برتر دختر و پسر تقریبا برابر یا برعکس پنج سال اخیر در دهه ٩٠ بوده است؛ به‌عنوان‌نمونه در سال ٨٤ نسبت نفرات برتر دختر و پسر در دو رشته تجربی و انسانی برابر بوده و تعداد پسران برتر در گروه فنی و ریاضی بیشتر بوده است. دکتر حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش، در گفت‌وگو با «شرق»، با اعلام اینکه حضور مردان در رتبه‌های برتر نسبت به زنان بیشتر بوده و مسئله‌ای قابل‌بررسی است، اظهار کرد: «درمجموع باید بگویم که امسال هم تعداد داوطلبان دختر بیشتر از پسران بود و تعداد کسانی هم که در جلسه آزمون حاضر شدند نیز نشان می‌داد که تعداد زنان بیشتر است و اتفاقا تمامی دختران مجاز به انتخاب رشته شدند، اما اتفاقی که در رتبه‌های برتر افتاده، نیاز به بررسی بیشتری دارد». وی تصریح کرد: « تعداد افراد ثبت‌نامی برای شرکت در آزمون سال ٩٥، ٨٦٠٫٤٣٧ نفر بود که از این تعداد ٥٩٠٫١٤٣ نفر زن بوند و ٣٥١٫٢٩٤ نفر مرد بودند. به عبارت دیگر ١٧/٥٩ درصد ثبت‌نام‌کنندگان زن و ٨٣/٤٠ مرد بودند. از ابتدا هم اعلام کرده بودیم که هرکسی در جلسه آزمون حاضر باشد، مجاز می‌شود». مشاور عالی سازمان سنجش افزود: «از ٨٦٠٫٤٣٧ داوطلب ثبت‌نام‌کننده، ٧٧٢٫٩٨٢ نفر حاضر در جلسه آزمون بودند که ٤٦٠٫٧٨٦ نفر زن و ٣١٢٫١٩٦ نفر مرد بودند. به‌عبارتی ٦١/٥٩ درصد حاضران زن و ٣٩/٤٠ درصد را مردان تشکیل می‌دادند. پس اینجا هم تعداد زنان بیشتر شد و با توجه به قول ما، همه زنان نیز مجاز به انتخاب رشته شدند. این روند در کل آزمون بود». توکلی با اشاره به اینکه چندین سال است میزان شرکت‌کنندگان زن در آزمون سراسری بیش از مردان بوده، افزود: «همین ماجرا باعث می‌شود که تعداد قبولی زنان نیز بیشتر باشد و صرف کسب رتبه‌های برتر چیزی را درباره قبولی آنها تغییر نمی‌دهد، هرچند که این مسئله هم نیاز به بررسی دارد».
طبق اعلام سازمان سنجش و آموزش کشور، تعداد داوطلبان در گروه ریاضی ١٦٢هزارو ٧٣١ نفر، تجربی ٥١٩هزار نفر، انسانی ١٦١هزار نفر، هنر ٩هزارو ٩٦٧ نفر و زبان، شش‌هزارو ١٩٨ نفر بود. ظرفیت‌های اعلام‌شده به سازمان سنجش و آموزش مجموعا ٧٥٠‌هزار نفر است و شانس قبولی در دو گروه ریاضی و فنی و انسانی بیشتر از گروه‌های دیگر است، همچنین ظرفیت در گروه تجربی کمتر از سایر گروه‌هاست و ٥٩ درصد قبول‌شدگان در این رشته‌ها را زنان تشکیل می‌دهند. 
در ادامه، جدول مقایسه‌ای تعداد قبول‌شدگان زن و مرد در دهه ٩٠ در پنج‌سال گذشته، میزان و آمار درصد رتبه‌های برتر هر گروه آزمایشی را نشان می‌دهد... .

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠۵-١٣٩۵, ٠٩:۴٩

   

پر مبحث ترین ها