سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ۱۹دی:

عرصه رسانه مانند جبهه جنگ است

بروز شده : ۵-١٠-١٣٩۵, ١٠:١۶    نسخه چاپی    
خبرنگاران باید خط شکنی کنند و چند کیلومتر جلوتر از ملت حرکت کرده و آثار مثبت صداقت و شفافیت از قبیل کاهش فساد و آسیب های اجتماعی را برای مردم و مسئولان تبیین کنند.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: آزادی مطبوعات گمشده ای است که همه از پیدا شدن آن راضی نیستند کسانی که قصد دروغ، تهمت و افترا دارند کسانی که در صدد پایمال کردن حق مظلومان هستند و کسانی که طمع دنیا کورشان کرده از جمله افرادی هستند که در طول تاریخ و در کشورهای مختلف حتی آن ها که داعییه مردم سالاری دارند از آزادی مطبوعات ناراضی بوده و هستند.

 اما این نارضایتی و سرکوب ها، طالبان حق و حقیقت را زمین گیر نکرده و نخواهد کرد کسانی که درد مردم را درد خود می دانند و با غم کودکان گرسنه و آواره گریستند و با درد آنان درد کشیده اند با سختی، فشار، زندان و حتی مرگ از گفتن حقیقت هراسی را به دل راه نمی دهند.

خبرنگارانی که تاریخ ساز شدند کسانی که به خط مقدم جبهه های جنگ رفتند و شهید شدند تا صدای مظلومان را به گوش جهانیان برسانند، کسانی که در زندان افتادند تا جلوی فسادی را بگیرند، کسانی که تهدید شدند و هر گونه آزاری را متحمل شدند تا واقعیتی را بیان و از حق دفاع کنند.

در همین راستا و پیرامون اصل 24 قانون اساسی ایران با اکبر رنجبرزاده عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی به گفت وگو نشستیم وی به نکات قابل توجه و جدیدی در حوزه اهمیت به رسانه ها اشاره می کند که مشورح آن در ادامه می آید:

برابری اطلاعات در کشور محقق شود

رنجبرزاده در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی اظهارداشت: ما به رسانه در فضایی که به جامعه آگاهی داده و ذهن ها را روشن می کند نیاز داریم و هنوز این ظرفیت پر نشده و باید بسیار بیشتر کار شود و بایستی در دورترین نقاط این کشور اخبار و اطلاعات موثق و کاملی تزریق کنیم و به گونه ای که برابری آگاهی و اطلاعات برای همه محقق شود.

رسانه ها هدایتگر ذهن ها در راستای کمک به کشور باشند

وی با بیان این که رسانه ها باید هدایتگر ذهن ها در راستای کمک به کشور باشند، تاکید کرد:‌ بایستی کسانی که دل در گرو محقق شدن اهداف این کشور دارند و در راستای اهداف امام و شهدا گام برمی دارند از جمله دست اندرکاران رسانه و چهره های علمی در هر نقطه و جایگاه سیاسی و اجتماعی که هستند حمایت شوند تا کارها با هم افزایی بیشتر پیش رود.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: راه و حرکت اهالی رسانه روش درستی است که در امتداد پیشرفت کشور می توان از آن نام برد.

اصحاب رسانه در جبهه دفاعی کشور قرار دارند

وی در پاسخ به این سوال ها که مجلس و دولت چه حمایتی از خبرنگاران و اهالی رسانه دارد به عنوان مثال هیچ کس از یاشار سلطانی که املاک شهرداری تهران را فاش کرد حمایت آنچنانی نکرد آیا اقدام وی در راستای اطلاع رسانی و شفاف سازی نبود و اگر ابتدا به مراجع قضایی گفته می شد این خبر اینقدر پررنگ می شد؟ بیان کرد:‌ اصحاب رسانه و جامعه خبرنگاران همه در یک جبهه بزرگ دفاعی کشور قرار دارند و پشتیبان اصلی نظام تلقی می شوند و برای پیشبرد اهداف کشور به وجود آنان نیاز است وهمه باید بدانند که در هر جبهه ای که به روی انسان گشوده می شود همه اش آرامش و آسایش نیست.

خبرنگار درست کار اگر زندان هم برود اجر آن را خواهد دید

وی ادامه داد:‌ ممکن است زیان، آسیب و ترکش هم باشد و انسان جراحاتی هم ببیند اما مهم این است که یک خبرنگار و رسانه وقتی به قضاوت های درونی خود رجوع می کند و ببیند اقدام و عمل و حرکت و نشر مطلب وی با شفافیت و صداقت هم خوانی دارد اگر زندان برود و آسیب و آزاری نیز به وی برسد مطمئن باشید اجر آن را می بیند.

عرصه رسانه تفاوتی با میدان جنگ ندارد

منتخب مردم اسدآباد با بیان این که عرصه کار خبری مانند جبهه جنگ است و هیچ تفاوتی ندارد، افزود:‌ کسی که به نیت پاک سازی کشور و آگاه سازی به میدان مبارزه توسط ابزار رسانه آمده به نوعی می خواهد با فساد، ناپاکی ها، ناآرامی ها و آلایندگی ها مبارزه کند و محیط را پاک و شفاف کند تا مردم راحت نفس بکشند این ممکن است خوشایند بسیاری از مجرمان هم نباشد.

رویه کشور به سمت حمایت از خبرنگاران پیش می رود

وی در پاسخ به این سوال که آیا این گونه نیست که زندانی کردن یک خبرنگار جرات و جسارت را از کسانی که در این عرصه هستند می گیرد و اجازه نمی دهد که شفاف سازی، انتقادهای سازنده و اصلاح امور باشد، بیان کرد: شما نگران نباشید؛ به طور قطع رویه کشور به سمتی خواهد رفت که از خبرنگارانی که در راستای عمل به وظیفه رسالت خبری خود را به درستی انجام می دهند حمایت شود و قضاوت به سمتی عادلانه پیش می رود که آسیبی به این مجموعه ها وارد نشود.

وی با اشاره به این که در مورد املاک شهرداری نمی دانم چرا اطلاع رسانی شد و چرا اتفاق بعدی افتاد و به این دلیل که در جزئیات آن نبودم هر حمایتی ممکن است منصفانه نباشد، گفت: روزی ما رزمنده بودیم از گلوله، قطع شدن دست و پا و شهادت نمی هراسیدیم زیرا اعتقاد داشتیم راه و هدف مان درست است مطابق آیه ۱۶۹ سوره مبارکه آل عمران «ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» هرگز مپندارید کسانی که در راه خدا کشته شدند مردگانند بلکه آنان زنده اند و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند، ما نیز شهادت را مساوی با در کنار بودن پروردگارمان می دانستیم.

خبرنگاران از زندان نهراسند

رنجبرزاده تاکید کرد: دست اندرکاران رسانه نیز برای بیان حق نباید بترسند؛ گرچه سخت است که انسان در زندان و در فشار باشد، روزی آن را قطع یا وی را اخراج و اذیت کنند اما خود شخص و دیگران در دراز مدت پی به ارزش کار انجام شده خواهند برد.

وی ادامه داد: این بسیار ارزشمند است که وقتی خود را قاضی می کند می داند که راهش درست بوده و از یک فساد و معضل جلوگیری کرده و راه را بر خاطیان و منحرفان بسته است.

زندان ناحق برای خبرنگار مانند باغ سرسبز است

وی با بیان این که اگر زندان برای خبرنگار به ناحق بوده باشد گویی در یک فضای باز و باغ سرسبز است، ابرازداشت: اگر راه انسان درست باشد خسته نمی شود و نگران عواقب آن نخواهد بود.

این منتخب مردم در خانه ملت در پاسخ به این سوال که چه میزان شفافیت در رسانه های ایران وجود دارد؟ گفت:‌ با وجود این که رسانه ها باید پیشتاز و پیشگام در شفافیت و صداقت باشند اما جامعه ما جامعه ای نیست که نمره ۲۰ را در شفافیت و صداقت داشته باشد.

خبرنگاران خط شکن ترویج شفافیت و صداقت باشند

وی تاکید کرد: خبرنگاران باید خط شکنی کنند و چند کیلومتر جلوتر از ملت حرکت کرده و آثار مثبت صداقت و شفافیت از قبیل کاهش فساد و آسیب های اجتماعی را برای مردم و مسئولان تبیین کنند.

نمودار جرات، جسارت، صداقت و شفافیت مطبوعات رو به رشد است

وی بیان کرد: مودار جرات، جسارت، صداقت و شفافیت مطبوعات نسبت به گذشته رو به رشد است اما هنوز تا راس قله فاصله داریم. ‌

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که فاصله تا قله به چه میزان است؟ گفت: در نیمه راه هستیم زیرا درمیان مردم، کارمندان، دستگاه ها و در معاملات اوضاع خیلی بدی را شاهد هستیم.

وی با بیان این که در بحث مبادلات اقتصادی و روزمره زندگی بسیار گرفتاریم، افزود: عدم صداقت در مسائل داریم، یکدیگر را قبول نداریم، باورها کم شده و در این وضعیت رسانه باید خط شکن باشد که بسیار می تواند موثر باشند.

وی در پاسخ به این سوال که نظرتان در خصوص روزنامه ۱۹دی را چیست؟ ابرازداشت: روزنامه خوبی است حداعتدالی را در مواضع خود رعایت می کند و مقداری بیشتر می تواند خود را به اعتدال نزدیک کند شاید گاهی از جبهه چپ به سمت اعتدال حرکت می شود تا از راست و فضا و جا دارد که بیشتر به سمت اعتدال برود.

رنجبرزاده تاکید کرد: رسانه ها هر قدر معتدل و فراتر از افراطی ها و تفریطی ها کار کنند به همان میزان مخاطب، مقبولیت و محبوبیت آن ها افزایش می یابد.

وی افزود: از همه اهالی رسانه که در عرصه رسانه تلاش می کنند تشکر می کنم که جبهه خدمتی خود را در این جبهه قدرتمند، قوی و موثر در روند توسعه کشور انتخاب کردند.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١٠-١٣٩۵, ١٠:١۶

   

پر مبحث ترین ها