سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سن روابط پیش از ازدواج به راهنمایی رسید

از سوی دیگر میانگین سن ازدواج بین روستاها، شهرهای کوچک و کلانشهرها نشان می‌دهد هرچه از محیط‌های کوچک به‌سمت محیط‌های بزرگ‌تر می‌رویم، سن ازدواج افزایش پیدا می‌کند. در واقع در محیط‌هایی که نظارت بیشتری وجود دارد، پایبندی به اصول و اخلاق بیشتر است، حدود بهتر رعایت می‌شوند و اشتیاق به ازدواج هم بیشتر است.
آمارهای رسمی از هشت میلیون جوان ایرانی آماده ازدواج حکایت دارد در حالی که این رقم در آمارهای غیررسمی به 12.5 میلیون نفر رسیده است. این آمارها در حالی نگران‌کننده هستند که میلیون‌ها جوان ایرانی مجرد و بیکار به دلایلی چون شاغل نبودن یا نداشتن مسکن، روز را به شب می‌رسانند و گاهی در انتظار تغییری در روزهای زندگی خود آسیب‌های اجتماعی متنوعی از جمله روابط غیرمتعارف قبل از ازدواج را تجربه می‌کنند.

به گزارش روزنامه جهان صنعت در سال‌های گذشته برخی جامعه‌شناسان و روانشناسان نسبت به روابط دختران و پسران در جامعه هشدار داده‌اند؛ اتفاقی که به گفته آنها بر به تاخیر افتادن ازدواج و افزایش روابط جنسی قبل از ازدواج موثر است. به هر حال تغییر رویکرد دختران نوجوان به ازدواج به‌خصوص در سنین ازدواج تا حدی در کلانشهرها معضل شده است که آمارهای وزارت ورزش نیز از هشدار سن روابط پیش از ازدواج در سنین دختران مقطع راهنمایی خبر می‌دهد.
این در حالی است که معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نیز با اشاره به اینکه با افزایش سن ازدواج و بی‌میلی به ازدواج روبه‌رو هستیم، نسبت به سن روابط پیش از ازدواج هشدار داده است.
از سوی دیگر نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد رابطه جنسی پیش از ازدواج با همسر، پنج برابر احتمال طلاق را افزایش می‌دهد.

به گفته دکتر فریده خلج‌آبادی فراهانی، استادیار مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه، مطالعه یادشده نشان داد بیش از 64 درصد پاسخگویان معتقد بودند که بیشتر پسران حاضر نیستند با دختری که قبلا با جنس مخالف رابطه دوستی داشته است، ازدواج کنند و حتی 70 درصد پسران با تجربه رابطه جنسی ترجیح می‌دهند همسرشان قبلا تجربه‌ای نداشته باشند.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان نیز بعضی از افراد، تجربه جاذبه‌ها و شیرینی‌های ازدواج در قبل از ازدواج باعث شده تا ازدواج برای جوانان جذابیتی نداشته باشد و علاقه به ازدواج هم کاهش یابد.

از سوی دیگر میانگین سن ازدواج بین روستاها، شهرهای کوچک و کلانشهرها نشان می‌دهد هرچه از محیط‌های کوچک به‌سمت محیط‌های بزرگ‌تر می‌رویم، سن ازدواج افزایش پیدا می‌کند. در واقع در محیط‌هایی که نظارت بیشتری وجود دارد، پایبندی به اصول و اخلاق بیشتر است، حدود بهتر رعایت می‌شوند و اشتیاق به ازدواج هم بیشتر است.
بر این اساس فرهنگ به عنوان یک عامل بازدارنده در خانواده‌ها نقش اساسی در وقوع این مساله دارد. دکتر محمود گلزاری به ایسنا گفته است بسیاری از دختران تحصیلکرده همسر مناسب پیدا نمی‌کنند که به آن تجرد ناخواسته می‌گویند و این نوع تجرد بین دختران در حال افزایش است.
این روانشناس با اشاره به اهمیت انتخاب همسر مناسب گفت: بخش عمده بحران‌های زندگی مشترک و طلاق زوجین از انتخاب نامناسب همسر نشات می‌گیرد و حتی بسیاری از خانواده‌های تحصیلکرده آگاهی کافی درباره ملاک‌های انتخاب همسر ندارند.

متخصصان درباره ملاک‌های ازدواج توافق ندارند
وی با بیان اینکه متخصصان درباره ملاک‌های ازدواج توافق ندارد، اظهار کرد: نزدیک 60 کتاب درباره ازدواج به زبان فارسی را بررسی کردیم. حدود 10 کتاب ترجمه و حدود 50 کتاب تالیف و از میان آنها حدود 40 کتاب با رویکرد اسلامی نوشته شده است. در کتاب‌های دانشمندان حوزه و دانشگاه، ملاک‌های واحدی برای ازدواج نمی‌بینیم اما مردم از این کتاب‌ها استفاده می‌کنند.
گلزاری با تاکید بر اینکه در حوزه ازدواج مسایل زیاد بوده و ابهام داریم، ادامه داد: از میان کتاب‌های تالیفی 30 کتاب جزوه‌های ساده‌ای است که از روی کتاب‌های اصلی نوشته شده‌اند بنابراین 10 کتاب تالیفی در این زمینه داریم و کتاب‌های ترجمه شده هم با فرهنگ ما همخوانی ندارد.

تشخیص ملاک‌های ازدواج، سخت‌تر از تعیین ملاک‌ها
این روانشناس اضافه کرد:‌ سخت‌تر از تعیین ملاک‌ها، راه‌های تشخیص آنهاست و همه می‌گویند علاقه داریم که خواستگار دخترمان با ایمان باشد اما وقتی درباره چگونگی تشخیص ایمان خواستگار از آنان می‌پرسیم، نمی‌توانند پاسخ درستی دهند و در واقع روی این مسایل کار کارشناسی نشده است این در حالی است که در نهایت عینی‌ترین ملاک‌ها مانند زیبایی، پول و مدرک معیار انتخاب همسر قرار می‌گیرد اما زوجین در زندگی مشترک دچار مشکل می‌شوند.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: بیش از 30 درصد از ازدواج‌ها در شهرهای بزرگ در کمتر از چهار سال به طلاق منجر می‌شود و این آمار در میانگین کشوری سالانه 20 درصد در سنین جوانی است.

گلزاری در ادامه با بیان اینکه پس از ازدواج مشکل جدی سازگاری زوجین است، اظهار کرد: پس از پیوند زناشویی، با نوزادی به نام ازدواج دو نفر مواجه هستیم. این نوزاد باید تا پنج سالگی تحت مراقبت زن و شوهر و خانواده‌های آنان باشد. در این زمینه دوره‌های آموزشی و کتاب نداریم و انتخاب نامناسب همسر، فقدان آموزش و مشاوره هنگام اختلاف بیش از60 درصد بحران‌های خانواده را تشکیل می‌دهد.

ضرورت فعالیت وزارتخانه و معاونت زنان ریاست‌جمهوری درباره فرهنگ‌سازی
گلزاری در پایان تاکید کرد: لازم است وزارت ورزش و جوانان و معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری درباره حوزه فرهنگی و آموزشی ازدواج فعالیت بیشتری داشته باشند.
با اینکه معاون وزارت ورزش و جوانان از راهکار‌های مقابله با این آسیب سخنی به میان نیاورده است اما به لحاظ اهمیت و حساسیت موضوع برخی از مقامات نیز در این‌باره اظهارنظر می‌کنند، از جمله رییس ستاد اقامه نماز کشور که گفته بود باید ازدواج را آسان کنیم و میزان مهریه را کاهش دهیم تا جوانان به آسانی بتوانند ازدواج کنند.
حجت‌الاسلام محسن قرائتی با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا غل و زنجیر ازدواج را باز کنیم، گفت که وگرنه جوانی که سر تا پا شهوت است را چگونه می‌توانیم کنترل کنیم؟!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١٠-١٣٩٢, ٠٢:۴١

   

پر مبحث ترین ها