سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پلیس از خط تولید همه خودروها بازدید کند

خطای انسانی مبری کننده شرکت خودرو ساز از ضعف های احتمالی نیست، اما می تواند در جلوگیری از تکرار چنین حوادثی در آینده موثر باشد.
چند ماهی است که نام شرکت عقاب افشان به عنوان تولید کننده اتوبوسهای مسافربری اسکانیا در کشور از هر زمان دیگری بیشتر شنیده می شود. روز گذشته شرکت عقاب افشان پیشنهاد کرد، برای بررسی خط تولید این شرکت کارشناسانی متشکل از پلیس راهور، کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد، انجمن حمایت ازخودروسازان و سازمان بازرسی کل کشور تشکیل شود.

پیشنهادی که می تواند به حرف و حدیث های گسترده در خصوص این شرکت پایان دهد و امنیت جانی و مالی مسافران، رانندگان و آحاد جامعه ایران را تضمین نماید. البته این شرکت پیش از این نیز در خصوص حوادث روی داده، بر خطای انسانی به ویژه عدم توجه رانندگان به هشدارهای شرکت و استفاده از تعمیرگاه های غیر مجاز برای رفع نواقص احتمالی تأکید کرده بود، اما این پیشنهاد می تواند برای بررسی تمام مشکلات موجود در روند تولید خودرو در کشور آغاز فصل مهمی باشد.

تمام خودروسازان درخواست بررسی خط تولید بدهند
مشکل کیفیت تولیدات خودرویی به ویژه در مورد سواری ها بر کسی پوشیده نیست، چندین سال است که مردم کشورمان با پرداخت هزینه های گزاف خودروهای بی کیفیتی سوار می شوند که حاصل آن کشته شدن بیش از 25 هزار نفر در جاده های کشور است. این آمار خانمان سوز است.

آمارهایی که مهمترین علت بالابودن آن، عدم پاسخگویی خودروسازان داخلی است. حال که شرکت عقاب افشان به بهانه بررسی کیفیت محصولات خود چنین پیشنهادی را ارائه کرده است، لازم است سایر خودروسازان نیز از پلیس و سایر نهادهای ذی ربط چنین درخواستی را مطرح نماید.

نهادهای ذی ربط به ویژه پلیس نیز با تشکیل یک گروه بررسی قوی و کارآمد کیفیت خودروها را بررسی کنند و در صورت عدم تطبیق با استاندارهای داخلی و بین المللی یک بار برای همیشه این موضوع را حل کنند. حل این موضوع می تواند از کشته شدن انسان های بیگناه در جاده های کشور جلوگیری نماید. به یاد داشته باشیم که جان انسان ها مهمترین چیزی است که پلیس باید از آن حفاظت کند و این موضوع می تواند با یک بررسی بی طرفانه صورت بگیرد.

درخواست از شرکت عقاب افشان برای ارائه مستندات خود
روز گذشته در بیانیه روابط عمومی این شرکت، به نتیجه گزارش بررسی کارشناسان سوئدی اشاره شده بود که در آن ازسطح کیفی محصولات واستاندارد بودن کل روند تولید شرکت عقاب ازمرحله خط مونتاژ شاسی تا ساختار کامل طراحی بدنه و فرآیند تولید حکایت دارد، به نظر می رسد این شرکت بایستی هرچه سریعتر این مستندات را در اختیار افکار عمومی قرار دهد تا بار دیگر بر منطبق بودن خط تولید ایرانی این اتوبوس بامجموعه قوانین اتاقسازی و الزامات و پیشنهاد ات اسکانیای سوئد که بر اساس استانداردها و مقررات صنعتی اروپا مبتنی است، روشن گردد.

ارائه مستندات می تواند پلیس را نیز در بررسی بهتر موارد یاری نماید و به افکار عمومی در خصوص امنیت این اتوبوسها اطمینان خاطر دهد.

تشکیل کمیته کارشناسی برای پرهیز از وجود هر گونه شائبه اقتصادی
پس از انتشار بیانیه فوق الذکر برخی از هموطنان بر این نکته تأکید کردند که احتمال دارد موضوع فشار بر شرکت عقاب افشان یک پروژه اقتصادی بر علیه این شرکت باشد. آنان این احتمال را دادند که برخی از دوستان به دنبال حذف شرکت عقاب از بازار ایران هستند و می خواهند خودروهای غیراستاندارد را وارد کشور کنند، فارغ از صحت و سقم چنین مسئله ای، در صورت تشکیل کمیته کارشناسی و انتشار یافته های آن در نزد افکار عمومی، از گسترده شدن چنین شائبه ای جلوگیری خواهد شد و بر فعالیت خودروساز داخلی که بیش از 15 سال است در بازار ایران و سایر کشورهای جهان حضور دارد، تداوم ببخشد.
در نظر داشته باشیم که هزاران نفر در شرکت مذکور به فعالیت مشغول هستند و ایجاد فضای رسانه ای منفی می تواند به پایین آمدن فروش این شرکت و صادرات آن ضربه وارد نماید که در نهایت دود آن به چشم کارگرانی خواهند رفت که در این شرکت فعالیت می کنند.

در نظر گرفتن خطای انسانی
در مجموعه رویدادهایی که در سه ماه اخیر برای اتوبوسهای شرکت عقاب به وقوع پیوسته، تنها به گزینه خودرو اشاره شده است، یعنی در وهله اول اتوبوسها اولین متهمان بوده اند، اما باید در نظر داشت که بر طبق اعلام قبلی این شرکت، رانندگان و مالکین خودروهای حادثه دیده، به رغم نیاز اتوبوسها به رفع عیب در سیستم های برق رسانی، به جای اینکه موضوع را در نمایندگی ها و تعمیرگاه های مجاز این شرکت حل و فصل کنند، به تعمیرگاه های غیرمجاز مراجعه کرده اند و نتیجه آن شده که با رفع عیب غیراستاندارد هزینه های مادی و معنوی بسیاری را بر جامعه تحمیل نموده اند.

در حال حاضر پلیس نیز در وقوع مشکلات و تصادفات جاده ای چند عامل را به عنوان متغیر مداخله گر در وقوع حادثه در نظر می گیرد و عامل انسانی یک متغیر مهم است. لازم است کارشناسان پلیس در ارائه گزارش خود به این نکته نیز توجه داشته باشند. خطای انسانی مبری کننده شرکت خودرو ساز از ضعف های احتمالی نیست، اما می تواند در جلوگیری از تکرار چنین حوادثی در آینده موثر باشد.

در پایان لازم به توضیح است که امنیت جان انسان ها موضوعی نیست که بتوان از کنار آن به سادگی گذشت. لازم است پلیس با قاطعیت ضمن بررسی وضعیت تولید در کارخانه های خودرو سازی به چشم یکسان با همه آن ها برخورد نماید. خودروسازانی که با قیمت های گزاف خودروهایی را تحویل مردم می دهند که نه تنها مایه آرامش آنها نیست، بلکه موجبات نگرانی آنان را فراهم می کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١٠-١٣٩٢, ٠٣:۴٨

   

پر مبحث ترین ها