سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

از شیوع واژگان پورونوگرافی تا گمراه کنندگی مانکن های عروسکی

باید پرسید جامعه ای که سابقه و عقبه فرهنگی گرانسنگی داشته و حجب و حیا به عنوان یک ارزش ریشه ای در طول تاریخ آن همواره مورد اقبال و استقبال بوده چرا با چنین اپیدمی فراگیری روبروست؟
آمایش های مختلف کاوشگران عرصه اجتماعی در طول سال های اخیر نتایج چندان خوشایندی را نمودار نکرده است. آمار بالای طلاق، عدم تمایل به ازدواج، رشد بی مبالاتی های فرهنگی، عدم توجه به مضامین اخلاقی و عرفی، نا بهنجاری های رو به تزاید در طیف ها و گروه های اجتماعی مختلف و متکثر، همگی نشان می دهد که روندها و رویه های که در جامعه ما طی می شود چندان مطلوب نبوده و نتوانسته آرمان ها و ایده آل های تبیین شده را محقق کند.
این معضلات و انحرافات البته متاثر از مولفه های پرشماری است اما بی گمان عدم تبیین درست ارزش ها و نگاه سطحی نگرانه و غیر اقناعی که در ترسیم راهبردهای فرهنگی و اجتماعی وجود داشته تاثیر بسزایی در این زمینه رقم زده و از طرف دیگر گاها نگاه خشک و دستوری و غیر منعطفانه به مقولات فرهنگی موجبات هنجار گریزی در سطوح مختلف و بخصوص جوانان را فراهم آورده است.

در هزاره سوم و در عصر انفجار اطلاعات که داده ها و آموزه ها از طرق مختلف در دسترس همگان قرار دارد برای جذب مخاطبین باید راهکارهای هوشمندانه و اقناعی و مبتنی بر اسلوب درست و همپذیر را عرضه کرد، مفاهیم و ارزش های مستتر در سنت و عرف ما همگی آن میزان از رفعت و شوکت و عظمت را که بتوانند اضلاع مختلف جامعه را به سمت و سوی خود جلب کنند، دارند. در این میانه مهم این است که این مفاهیم به طرقی مطلوب از خلوت به جلوت درآیند.
امروز خبری در رسانه ها انتشار یافت مبنی بر آنکه ایرانیان بیش تر از چه کلید واژگانی برای سرچ های اینترنتی خود بهره گرفته اند. نتایج همانگونه که قابل پیش بینی بود اصلا خوشایند نیست. در سال های گذشته نیز نتایج چنین مواردی خوب و مطلوب و منطبق بر شعارهای رسمی و سیاست های فرهنگی نبود و نتایج امثال نیز نشان می دهد که این روند متوقف نشده و همچنان رو به تزاید است.

مع الاسف بیشترین استفاده در مقولات مستهجن و پورونو گرافی و موارد اینچنینی بوده است. حال باید پرسید جامعه ای که سابقه و عقبه فرهنگی گرانسنگی داشته و حجب و حیا به عنوان یک ارزش ریشه ای در طول تاریخ آن همواره مورد اقبال و استقبال بوده چرا با چنین اپیدمی فراگیری روبروست؟
در این مقال قصد شعار دهی نداریم و این را نیک می دانیم که در تمام جوامع چنین پدیده هایی کم و بیش رواج دارد اما اینکه در جامعه ای با مختصات فرهنگی ما و همچنین با سیاست های اعلامی و ارزش گذاری های رسمی چنین پدیده هایی رخ می نماید، جای سئوال داشته و شایسته تامل است.
بی گمان این روند ناخوشایند دیر یا زود اثرات مخرب خود را نشان خواهد داد آنچنان که بیش و پیش از اینهمه نشان داده است. در صدا و سیما یا مراسم های رسمی گویا همه چیز خوب است، ده ها همایش و کنگره و گردهمایی با موضوعات فرهنگی برگزار شده و نسخه های متعددی پیچیده می شود اما در زیر پوست شهر گویا خبرهای دیگری است.

در طول سه دهه اخیر و با رشد شتابان ابزار و ادوات تکنولوژیک، مدرنیته سایه فراخ و گسترده خود را بر سطوح مختلف جاری و ساری کرده و حتی برخی جامعه شناسان و نظریه پردازان از پست پدرنیسم و فرا پست پدرنیسم سخن می گویند اما آنچه که واضح و عیان است تعارض سنت و مدرنیته در جامعه ای است که گفتمان غالب و رسمی آن با آنچه در زیر پوست شهر می گذرد فاصله ای بس فراخ دارد و این گسل نیز هر روز عمق و فرساسیشی دو چندان می یابند.

در چند دهه اخیر نابهنجاری و انحرافات اجتماعی در تمامی جوامع بواسطه تعارضات فرهنگی حاصل از پیشرفت های ناگهانی و افسارگسیخته تکنولوژی رخ نمایانده است اما این نکته در ایران شتاب بیشتری داشته چرا که سنت در کشور ما ریشه های عمیق و ناگسستنی با فرهنگ عمومی دارد و حاملان و حامیان پر و پاقرص آن نیز بدون انعطاف بر برخی وجوه نا لازم پای فشاری و اصرار می ورزند. نکاتی که با اصل و اساس مفاهیم سنتی در تعارض نبوده و تنها نمایه های آن باید بروزسانی و روزآمد شوند اما برخی قشرهای سنتی نگرانی دارند که با انعطاف در این زمینه ها پالوده و شالوده مفاهیم مورد اعتنای آنان خدشه دار شود.

برخی راهکار مبارزه با معضلاتی چون بی حجابی یا کنترل تمایلات جنسی را در برخورد سخت و فیزیکی می دانند حال آنکه تجربه نشان داده برخورد سلبی در زمینه های فرهنگی هیچ گاه جوابگو نیست. جنس فرهنگ جنس عرضه داشته ها و ارزش ها و مفاهیم در قالبی بروز و همگانی فهم و جلب کننده است که بتواند اقناع لازم را در جامعه هدف ایجاد کند و الا مخاطبین وفق غرایز فطری خود به زرق و برق های تصنعی ومجذوب بیرونی روی خواهند آورد.

در این میانه بی گمان علاوه بر مولفین عرصه فرهنگی که نیازمند تمهیدات و تدارکات در راستای ارائه قالب های روزآمد و همگانی پسند برای انتقال مفاهیم سنتی و ساختاری هستند، حلقه واسط رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی اند. رسانه هایی که بدور از سبک و سیاق فعلی که تنها در قالبی خشک و رسمی ارزش های بخشی از جامعه را به کل آن تعمیم می دهند و در خصوص معضلات ریشه دوانده و ملموس در سطوح مختلف جامعه کاری و پردازشی ندارند، با تغییر رویکرد رسانه همه سطوح جامعه باشند و بجای پوشش و سرپوش گذاری بر معضلات، آن را بازتاب داده و زمینه را برای عرضه نظرگاه های مختلف در جهت حل نابهنجاری های اجتماعی را فراهم کنند.

امروز در خبرها داشتیم که حضرت آیت الله مکارم شیرازی در استفتایی پیرامون وجود مانکن ها ، آن را حرام دانسته و کسب در آمد از این راه را مکروه اعلام کرده اند. حال سئوال اینجاست که آیا این عروسک ها بواقع محمل و محلی برای انحرافات اجتماعی است؟ آیا مردمی که بوضوح در شبکه های ماهواره ای در سطح خیابان ها و در میان مراودات خود مظاهر عینی و انسانی این گونه موارد را می بینند با نگاه به یک عروسک گمراه می شوند؟ البته باید این مقولات نیز تابع عرف و مقرارتی باشند اما بحث بر سر نگاه عمقی یا تک واحه ای است
این نگاهی است که نشان می دهد ما اکنون نیازمند ژرف نگری بیشتر و توجه به واقعیات ملموس جامعه هستیم که از نظر برخی بزرگان ما مغفول مانده و نیاز به تغییر صوت و لحن برای جلب مردم به مفاهیم ارزشی در قالبی نو و جذاب بسیار احساس می شود.

منبع: خرداد نیوز
telegram 19dey.com
احمد    21 دی 1392 19:57
زنگ خطر به صدا درآمده.البته خیلی وقته که به صدا درآمده.نمیدانم مسئولین صدای این طنگ خطر رو میشنوند یا نه.سن ازدواج بالا رفته.جوانان تمایلی به ازدواج ندارند.چطور جوان پر از شهوت و اکثرا مقید به دین میلی به ازدواج ندارد؟دلیل آن چیزی نیست جز مسائل اقتصادی.بترسند کسانی که دم از مقاومت بی فایده میکنند و فشار این همه تحریم را بر روی مردم که قطعا باعث افزایش تورم و در طولانی مدت افزایش سن ازدواج و نهایتا افزایش فساد اخلاقی را نمیبینند و کسی هم که میخواهد اندکی از آن بکاهد را نیز سرزنش میکنند...
  • +2

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٢, ١٨:۵٧

   

پر مبحث ترین ها