سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جوش شیرین از نان ها حذف می‌شود

بروز شده : ١-١١-١٣٩٢, ١٣:٣٨    نسخه چاپی    
غنی سازی نان از 10 سال گذشته در کشور آغاز شده که اثربخشی آن در مقاطع مختلف مورد بررسی قرار گرفته است و اگر جوش شیرین از نان ها حذف شود غنی سازی نیز اثربخشی بهتری خواهد داشت.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام حذف 85 درصدی جوش شیرین از نان های مصرفی مردم، افزود: اقدامات، پایش ها و نظارت ها برای حذف کامل جوش شیرین از چرخه تولید نان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، «زهرا عبداللهی» روز سه شنبه در همایش ملی غنی سازی آرد و سلامت جامعه افزود: برنامه حذف جوش شیرین از نان، از جمله اولویت های وزارت بهداشت است.

وی ادامه داد: براساس اقداماتی که طی سال های گذشته انجام شده، بیشتر مراکز تولید نان، جوش شیرین را حذف کرده اند اما در برخی استان ها هنوز این اتفاق نیفتاده، اما بعضی شهرها نیز موفق شدند تا 100 درصد جوش شیرین را از نان های خود حذف کنند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت بدنبال ارائه نان سالمی است که جوش شیرین نداشته و به غنی سازی ها بهتر پاسخ بدهد.

عبداللهی افزود: غنی سازی نان از 10 سال گذشته در کشور آغاز شده که اثربخشی آن در مقاطع مختلف مورد بررسی قرار گرفته است و اگر جوش شیرین از نان ها حذف شود غنی سازی نیز اثربخشی بهتری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بهبود کیفیت نان در کارگروه های تخصصی در حال بررسی به منظور ارائه به شورای عالی امنیت و سلامت غذایی است، گفت: مباحثی چون حذف جوش شیرین از نان، افزودن سبوس به آرد، بازنگری استانداردهای نان و کاهش نمک در این کارگروه تخصصی در حال بررسی است و سعی می کنیم مصوبات آن را دریافت کنیم.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت درباره سبوس در گندم افزود: سبوس همانند یک کارد دو لبه است، از طرفی حاوی ویتامین های مفیدی است، اما از سوی دیگر حاوی فیتات است(فیتات می تواند مانع جذب ریزمغذی های دو ظرفیتی همانند آهن، روی و کلسیم شوند) و در دنیا سبوس را به میزان معینی از آرد جدا می کنند.

وی ادامه داد: درجه سبوس در نان های تولیدی از هفت تا 18 درصد متغیر است و سیاست وزارت بهداشت بر این است که استانداردها طوری بازنگری شود که سبوس بیشتری در نان ها بماند اما باید توجه داشت، نمی توان بیشتر از مقدار مشخصی سبوس به نان اضافه کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١١-١٣٩٢, ١٣:٣٨

   

پر مبحث ترین ها