سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نیلی : بیکاری بزرگترین چالش کشور

بروز شده : ٨-١١-١٣٩٢, ١١:٢۴    نسخه چاپی    
یکی از مسائل پیش روی اقتصاد که در میان مدت و بلند مدت با آن روبرو خواهیم بود بیکاری است.
مشاور اقتصادی رییس جمهور بزرگترین چالش کشور را بیکاری و ورود خیل عظیم جوانان تحصیل کرده به بازار کار عنوان و خاطرنشان کرد: فائق آمدن بر این مساله نیازمند رشد اقتصادی حداقل شش درصد است که در این راستا شرایط رکود تورمی بزرگترین مانع به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار بانک خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مسعود نیلی در نخستین کنفرانس مدیریت پولی و بانکی با اشاره به این‌که اقتصاد ما در شرایط رکود تورمی قرار دارد گفت: یکی از مسائل پیش روی اقتصاد که در میان مدت و بلند مدت با آن روبرو خواهیم بود بیکاری است.
وی افزود: موج متولدین دهه 60 در نیمه دوم دهه 80 به اشتغال رسیده‌اند اما به دلیل توسعه مراکز علمی ورود این گروه به بازار کار به تاخیرافتاد و در نتیجه در سال‌های آتی دهه 90 با خیل عظیم نیروی متقاضی اشتغال روبرو خواهیم بود که فائق آمدن بر این مساله نیاز به رشد اقتصادی حداقل شش درصد دارد.

مشاور اقتصادی رییس جمهور تاکید کرد: این رشد باید مستمر بوده و نوسانات نداشته باشد و منجر به اشتغالزایی شود.
وی در ادامه بزرگترین مانع برای ایجاد رشد و اشتغال اشاره و عنوان کرد: باید به تجزیه وتحلیل عواملی که می تواند باعث خروج از شرایط تورمی شود بپردازیم.
مشاور اقتصادی رییس جمهور در ادامه با اشاره به این‌که رکود تورمی از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد گفت:‌در بررسی تورم و ارتباط آن با رشد اقتصادی هیچ کشوری را نمی توان یافت که با نرخ تورم بیش از 15 و 20 به رشد اقتصادی بالا دست یافته باشد بنابراین تورم مانعی برای رسیدن به رشد اقتصادی است.

نیلی با اشاره به این‌که برخی بر این باورند که بین رکود و تورم ارتباط وجود دارد تصریح کرد: این ویژگی مربوط به چرخه تجاری در کشورهای صنعتی و توسعه یافته است که تورم خود را به نرخ پایین رسانده‌اند، بنابراین در شرایط فعلی اقتصاد کشور ما بده و بستان بین تورم وبیکاری موضوعیت ندارد.
مشاور اقتصادی رییس جمهور در ادامه با اشاره به این‌که با توجه به شاخص سطح عمومی قیمت‌ها در سطح خرده فروشی پیش بینی می‌شود تا پایان سال به تورم 35.5 یا 36 درصد برسیم، گفت: فشار هزینه و بحران ارزی، انتظارات تورمی و رشد نقدینگی سه عامل موثر بر افزایش نرخ تورم هستند.

وی با بیان این‌که در سال 91 با بحران ارزی روبرو بوده‌ایم گفت: با توجه به این که بازار ارز اکنون از ثبات و آرامش برخوردار شده اثرات افزایش نرخ ارز در حال تخلیه شدن است و از این رو می توان گفت تاثیر نرخ ارز بر افزایش تورم در حال از بین رفتن است.
وی به عامل انتظارات تورمی اشاره و تصریح کرد: وقتی فشار تورمی افزایش می یابد انتظار می‌رود که سطح عمومی قیمت‌ها افزایش یابد در نتیجه افراد به دنبال تبدیل پول به کالا رفته و تقاضا افزایش می یابد، بنابراین با توجه به آرامش ایجاد شده در اقتصاد و بررسی شاخص‌های متعدد نشان می‌دهد از تورم زایی پول کاسته شده است.

مشاور اقتصادی رییس جمهور به تاثیر رشد نقدینگی در تورم اشاره و اضافه کرد: پایه پولی عامل اصلی رشد نقدینگی بوده است واگر به عواملی که پایه پولی را افزایش داده‌اند نگاه کنیم می بینیم که در دهه 60 و 70 بدهی دولت، در دهه 80 خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی و در نیمه دوم دهه 80 افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی باعث افزایش پایه پولی شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١١-١٣٩٢, ١١:٢۴

   

پر مبحث ترین ها