سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بحران مازندران به گاز رسید

با توجه به قطعی و افت گاز در برخی از مناطق مازندران گاز واحدهای تولیدی شهرک‌های صنعتی،‌ تجاری، کارخانجات وCNG این استان قطع شده است.
مدیرعامل شرکت گاز منطقه‌ای مازندران گفت: با توجه به قطعی و افت گاز در برخی از مناطق مازندران گاز واحدهای تولیدی شهرک‌های صنعتی،‌ تجاری، کارخانجات وCNG این استان قطع شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، محسن عرب‌مقصودی عصر دوشنبه در جلسه اضطراری ستاد مدیریت بحران آمل با محوریت قطعی گاز شهرستان آمل با بیان اینکه چهار استان اردبیل،‌ کردستان، آذربایجان غربی و مازندران در انتهای شاخص انتقال گاز قرار گرفته است، یادآور شد: با توجه به سرمای امسال به مانند سال 86 متاسفانه به علت موازنه فعلی تولید با مصرف برابری نمی‌کند.
وی با تاکید براینکه هم‌اکنون در کشور ما هیچ ذخیره گازی وجود ندارد، اظهار داشت: گاز مصرفی استان مازندران 500تا 550 میلیون مکعب است که با توجه به شرایط جوی نیاز به 750 میلیون مکعب است.

عرب‌مقصودی با اعلام اینکه مازندران از چهار بخش گازرسانی تولید، ‌پالایش، انتقال و توزیع در جایگاه چهارم قرار دارد، اذعان داشت: باتوجه به خط انتقال گیلان به سمت مازندران درحال حاضر این خط با 56اینچ و یکصد میلیون کیلومتر به رشت رسیده و به خط 30اینچ موجود است و از این استان وارد مازندران خواهد شد.
این مسئول با اشاره به اینکه خط لوله دیگری از سوی دامغان از سال 88 به سمت مازندران در حال اجراست، یادآور شد: با انتقال این خط لوله گاز تولیدی این استان تقویت خواهد شد و با توجه به تعریف 12 فاز تولیدی در کشور از سال 86تاکنون یک فاز تولیدی اضافه نشده است.

عرب‌مقصودی با اشاره به خط انتقال تولیدی گاز از کشور ترکمنستان تصریح کرد: با توجه به تحریم موجود و مشکلات اقتصادی این کشور ترکمنستان تهدید کرده که تا آخر ژانویه صادرات گاز به مازندران و گیلان را قطع خواهد کرد.
وی بیان داشت: هم‌اکنون 5میلیون متر مکعب گاز صادراتی ایران را قطع و فقط 15میلیون مکعب وارد دو استان گلستان و مازندران می‌شود.

عرب‌مقصودی با اعلام اینکه با توجه به شرایط جوی و کاهش 10 درجه‌ای آب‌وهوای استان هم‌اکنون گاز کلیه واحدهای تولیدی، تجاری و CNG قطع شده است، ابراز داشت: با تعامل آموزش‌وپرورش استان نیز احتمالا مدارس این استان باید فردا نیز تعطیل اعلام شود.
این مسئول گاز تولیدی شهرستان آمل را هم‌اکنون 5 اینچ بیان و عنوان کرد: تلاش می‌شود با رایزنی‌های لازم با کلیه ادارت استان گاز منازل خانگی و واحدهای درمانی و خبازی این شهرستان قطع نشود.

اولویت در مصرف گاز منازل خانگی از سوی استان
رئیس ستاد مدیریت بحرات شهرستان آمل تاکید داشت: ستاد بحران مازندران با توجه به قطعی گاز در برخی از مناطق مصرف گاز منازل خانگی تمام شهرستان‌های استان را اولویت قرار دهد.

سیدجعفر رسولی در ادامه این جلسه با بیان اینکه هم‌اکنون کلیه واحدهای تولیدی چهار شهرک صنعتی این شهرستان قطع است، یادآور شد: با توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی ذخیریه‌سازی سوخت در این واحدهای در دستور کار قرار گرفته و این شهرستان با ذخیره سخت هیچ‌گونه مشکلی ندارد.

وی با تاکید براینکه با این شرایط دیگر شهرستان‌های استان با تعطیلی واحدهای تجاری، تولیدی و سی‌ان‌جی موجب تقویت گاز منازل خانگی می‌شوند، ابراز داشت: هم‌اکنون شهرستان آمل با مشاهده شرایط سخت غرب استان کلیه دستگاه‌های اجرایی به طور شبانه‌روزی به کمک این شهرستان‌ها شتافتند.
رسولی یادآور شد: تاکنون دو دستگاه خودرو نان، 4 خودرو آب‌معدنی و چند دستگاه لودر، برف‌رو و نمک‌پاش به غرب استان فرستاده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١١-١٣٩٢, ٢١:١٠

   

پر مبحث ترین ها