سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هاشمی خبر داد:

ساماندهی 2 هزار و 600 کودک خیابانی در سال جاری

بروز شده : ۴-١٢-١٣٩٢, ١١:٢٣    نسخه چاپی    
رئیس سازمان بهزیستی کشور از ساماندهی 2 هزار و 600 کودک خیابانی از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: در خصوص ساماندهی کودکان کار و خیابان خلاء قانونی نداریم و فقط مشکل در اجرای این قانون و عدم انسجام دستگاههای ذیربط است.
دکتر همایون هاشمی در حاشیه اولین همایش ملی کودکان خیابانی که صبح یکشنبه در دانشکده علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد در جمع خبرنگاران، افزود: سازمان بهزیستی به منظور نگهداری و ساماندهی کودکان خیابانی طرح ها و برنامه های زیادی را در دستور کار دارد ،به طوری که در سال جاری توانمندسازی مبتنی بر جامعه را با تکیه بر گروه های همیار برنامه ریزی کرده تا بتواند هم در آموزش خانواده ها و هم در ایجاد مراکز روزانه برای ارائه خدمات به کودکان خیابانی اقدامات زیادی را انجام دهد.

هاشمی با اشاره به اینکه بعد از بازتوانی کودکان خیابانی این افراد وارد مراکز فنی و حرفه ای می شوند، گفت: گروه های همیار برای ارائه خدمات به کودکان و ساماندهی آنان از دوره های کودتاه مدت آموزشی برخوردار می شوند.

رئیس سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه در زمینه ساماندهی کودکان کار و خیابان خلاء قانونی نداریم، تصریح کرد: مشکلی که در حال حاضر وجود دارد این است که متاسفانه انسجام کافی برای ساماندهی این کودکان از سوی دستگاهها وجود ندارد و سازمان بهزیستی به دلیل اینکه قدرت قانونی برای برخورد با خانواده های کودکان خیابانی برای اینکه بعد از مدتی آنها را از مراکز خارج نکنند در اختیار ندارد، به همین دلیل باید دستگاههای ذیربط وارد عمل شوند.

هاشمی در مورد لایحه حمایت از کودکان کار و خیابان گفت: این لایحه هم اکنون در کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است و امیدواریم به زودی به تصویب نهایی برسد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 34 هزار کودک بی سرپرست و بدسرپرست در مراکز تحت پوشش بهزیستی نگهداری می شوند، افزود: با استفاده از توانمندسازی مبتنی بر جامعه و استفاده از شبکه غیردولتی در جهت حمایت بیشتر از کودکان کار و خیابان اقدام خواهیم کرد.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی 30 درصد از کودکان خیابانی اتباع بیگانه هستند که ما به این افراد نیز خدمات ارائه می دهیم.

هاشمی با تاکید بر اینکه ظرفیت نگهداری از کودکان خیابانی در سال 5 هزار نفر است، گفت: در صورتی که بتوانیم از شبکه غیردولتی بهره مند شویم در این صورت ظرفیت ساماندهی کودکان خیابانی در سال به 15 هزار نفر می رسد.

وی با اشاره به اینکه در خصوص نگهداری و ساماندهی متکدیان با خلاء قانونی روبرو هستیم، گفت: نگهداری کودکان کار و خیابان و متکدیان تنها به عهده بهزیستی نیست و دستگاههای مانند شهرداری و نیروی انتظامی نیز در این خصوص همکاری می کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٢-١٣٩٢, ١١:٢٣

   

پر مبحث ترین ها