سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام؛

میانگین عمر شهروندان ایرانی 15 سال افزایش یافته است

وی اظهار داشت: عمر متوسط مردم در اوایل انقلاب 59 سال بود، اما این رقم امروز به 74 سال رسیده است. به عبارت دیگر 75 میلیون 15 سال عمر اضافه بدست آورده ایم که سرمایه بزرگی است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به برکت انقلاب اسلامی، عمر شهروندان ایرانی 15 سال افزایش یافته و میانگین عمر آنها اکنون به 74 سال رسیده است.

به گزارش ایرنا، علی آقا محمدی، شامگاه سه شنبه در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان این مطلب افزود: پس از انقلاب دستاوردها و سرمایه های فراوانی بدست آمده است که یکی از آن ها نیروی انسانی در کشور است.

وی اظهار داشت: عمر متوسط مردم در اوایل انقلاب 59 سال بود، اما این رقم امروز به 74 سال رسیده است. به عبارت دیگر 75 میلیون 15 سال عمر اضافه بدست آورده ایم که سرمایه بزرگی است.

آقامحمدی افزایش میزان افراد باسواد در کشور را دستاورد دیگر نظام دانست وگفت: امروز متوسط نرخ بی سوادی در جهان 11 درصد است حال آنکه این میزان در ایران به 3.2 درصد کاهش یافته است.
وی افزود: میانگین نرخ سواد در ایران امروز بالاتر از سطح جهانی است و پیش بینی می شود در آینده نزدیک به کشورهای سطح کاملا پیشرفته در این زمینه برسیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: مطالعات اخیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین نشان می دهد که برای تحصیلات دانشگاهی هر ایرانی، 77 میلیون تومان هزینه می شود.
آقا محمدی ادامه داد: اگر تحصیلات ابتدایی و متوسطه را هم حساب کنیم این عدد به 150 میلیون تومان برای هر نفر خواهد رسید.

وی افزود: این سرمایه ها باید در خدمت تولید ناخالص ملی باشد اما می بینیم که در کشور چنین اتفاقی رخ نمی دهد و نرخ بیکاری در نسل جوان، 26 درصد است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نرخ بیکاری در خصوص بی سوادها نیز اکنون 10.5 درصد است و در مورد جوانان تحصیلکرده دانشگاهی این میزان به 33 درصد می رسد.

وی گفت: آمار به ما می گوید که کار مناسب برای افراد تحصیلکرده وجود ندارد و اگر نخواهیم این روند را تغییر دهیم، مطمئنا در اجرای برنامه های موردنظر به موفقیت نمی رسیم.
آقا محمدی ادامه داد: دستیابی به فناوری هسته ای، پزشکی، نانو و دیگر عرصه هایی که امکان کسب دانش از بیرون وجود نداشته، به ما ثابت کرده است که می توانیم به آنچه می خواهیم دست پیدا کنیم.

وی گفت: اینکه ما را در خصوص هر چیزی که مصرف دوگانه دارد، تحریم می کنند نشان دهنده توان بالای دانشمندان جوان ما است که در داخل کشور تحصیل کرده اند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: زمانی ما نمی دانستیم موشکی که پرتاب می کنیم به کجا می رود اما امروز به یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه تبدیل شده ایم.

او که در باره اقتصاد مقاومتی سخن می گفت، یکی دیگر از راه های تحقق سیاست های این مدل اقتصادی را کوچک شدن دولت، واگذاری امور به مردم و حمایت و پشتیبانی از مردم در این زمینه دانست.
آقامحمدی اظهار داشت: امروز وزیران ما مشغول انتخاب مدیران عامل و اعضای هیات رییسه شرکت ها هستند و وقت نمی کنند به کارهای مهم برسند حال آنکه فرصت زیادی هم ندارند.

وی تصریح کرد: توجه به کشاورزی، آب و محیط زیست باید در راس برنامه ها باشد و در ادامه برای دستگاه ها نقشه راه و برنامه های مدون نوشته شود و همواره شاخص هایی برای ارزیابی عملکردها وجود داشته باشد که در این خصوص، مرکز آمار و بانک مرکزی باید هر چه سریعتر وارد میدان شوند.

آقامحمدی در ادامه با بیان اینکه ارگان های مختلفی از جمله گمرک، پلیس و ستاد مبارزه با قاچاق مشغول مبارزه با قاچاق هستند اما بین 14 تا 19 میلیارد دلار قاچاق کالا وجود دارد، این وضعیت را تاسف آور خواند و گفت: باید سیستم و مکانیسم ها اصلاح شود تا در مسیر اجرای سیاست های ابلاغی به موفقیت برسیم.

وی افزود: نظارت مهمترین بخش کار است چون سیاست های اقتصاد مقاومتی با سایر سیاست ها تفاوت جدی دارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: اگر به دنبال اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی هستیم باید اقدامات لازم را هر چه سریعتر انجام دهیم و فعال شویم. در غیر اینصورت، موفق نخواهیم بود.

وی گفت: نظام امروز به این نتیجه رسیده است که باید در این مسیر گام بردارد تا اقتصاد ایران مقاومتی شود.
آقا محمدی افزود: ما از جمله کشورهایی هستیم که سریعا به اقتصاد مقاومتی روی آورده ایم تا بتوانیم یک کشور مستقل و خودکفا باشیم و این به معنای قطع رابطه با خارج نیست بلکه با سایر کشورها نیز ارتباطات خود را گسترش خواهیم داد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٢-١٣٩٢, ١٠:٢۴

   

پر مبحث ترین ها