سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تاکید وزیر بر جذب نیروی بومی در آموزش و پرورش

تربیت معلم مهمترین رکن مدیریت در آموزش و پرورش است چرا که معلمی یک کار تخصصی است و نیاز به مهارت و شایستگی‌ها دارد. همچنین هر چه دوره تحصیلی در پایه‌های ابتدایی‌تر باشد کار تخصصی معلم بیشتر است.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ضرورت راه اندازی مرکز ارزیابی حرفه‌ای معلمان، از جذب نیروهای بومی؛ به عنوان سیاست‌های جدید برای حل مشکل نیروی انسانی آموزش و پرورش خبر داد.

به گزارش تسنیم، وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ضرورت راه اندازی مرکز ارزیابی حرفه‌ای معلمان، از جذب نیروهای بومی؛ به عنوان سیاست‌های جدید برای حل مشکل نیروی انسانی آموزش و پرورش خبر داد.
علی‌اصغر فانی امروز در مراسم روسای پردیس دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: تربیت معلم مهمترین رکن مدیریت در آموزش و پرورش است چرا که معلمی یک کار تخصصی است و نیاز به مهارت و شایستگی‌ها دارد. همچنین هر چه دوره تحصیلی در پایه‌های ابتدایی‌تر باشد کار تخصصی معلم بیشتر است.

وی افزود: در فرآیند مدیریت منابع انسانی در آموزش و پرورش سه مرحله جذب، تربیت و نگهداشت نیرو مهم است که دانشگاه فرهنگیان در آموزش و تربیت نیروی انسانی نقش ممتازی دارد. به همین دلیل است که اعتقاد داریم دانشگاه فرهنگیان باید دو نقش تربیت نیروی انسانی و بهسازی را انجام دهد.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تأسیس مرکز ارزیابی حرفه ای معلمان گفت: تأسیس این مرکز باید بر عهده دانشگاه فرهنگیان باشد به گونه‌ای که صلاحیت حرفه‌ای معلمان ارزیابی و برای آنها گواهی‌نامه صادر شود و از این طریق فرهنگیان را به ارتقای فردی و گروهی دعوت کرد.

فانی ادامه داد: حضور در کلاس‌های آموزشی برای تمام معلمان به آسانی امکان پذیر نیست بنابراین باید با بسته‌های فرهنگی که در دانشگاه طراحی می‌شود آنها را در اختیار معلمان قرار داد که پس از مطالعه آن در آزمون‌های مربوطه شرکت و گواهینامه دریافت کنند. باید توجه داشت که مرکز ارزیابی حرفه ای معلمان به عنوان یک حلقه در رتبه بندی معلمان مطرح است.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: در مدیریت منابع انسانی اگر صرفاً بر روی آموزش تأکید کنیم راه به جایی نمی‌بریم. آموزش، ارزیابی، پاداش و حقوق و دستمزد باید با یکدیگر لحاظ شود.
فانی با اشاره به سیاست‌های آموزش و پرورش در حوزه منابع انسانی یادآور شد: نخستین سیاست ما در حوزه منابع انسانی جذب و تربیت نیرو از بوم برای بوم است. یعنی از یک طرف استان به آن طرف استان نیرو نبریم که این نیروها بعد از سه تا چهار سال کار دوباره خود را به زادگاهشان منتقل کنند. این موضوع باعث شده است تا در برخی نقاط با کمبود نیرو و در برخی نقاط با تورم نیرو مواجه شویم. بنابراین در تلاش هستیم تا برای کل کشور بوم هایی را تعریف کنیم و هر یک از این بومی‌ها نیازهای خود را تأمین کنند. هم اکنون مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها مأموریت پیدا کرده اند بوم‌های را مشخص کنند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: پذیرش دانشگاه فرهنگیان از سال آینده در دفترچه شماره دو کنکور براساس این بوم‌های طراحی می‌شود. وی با اشاره به سیاست دوم وزارت آموزش و پرورش در حوزه منابع انسانی گفت: تأمین نیروی انسانی سیاست دوم ماست که باید تنوع در روش تأمین نیرو در‌ آموزش و پرورش مورد توجه قرار بگیرد و این کار را با محوریت دانشگاه فرهنگیان اجرا کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٢-١٣٩٢, ٢٢:١٨

   

پر مبحث ترین ها