سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اعلام خطر وزیر نیرو به رئیس‌جمهور

در زمان حاضر، ميزان قابل توجهي از بارش ها در مناطق مختلف ايران از طريق گسل ها از سرزمين ما خارج مي شود زيرا گسل ها هم آب را به كشور آورده و هم آب را خارج مي كنند.
وزیر نیرو با تاکید بر کاهش ارتفاع آب در بسیاری از سدهای کشور خواستار اختصاص ردیف ویژه برای باروری ابرها شد و گفت: باید در قالب نامه ای به رئیس جمهور، اعلام خطر کنم.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید چیت چیان با اعلام خطر نسبت به اینکه ارتفاع آب در بسیاری از سدها پایین آمده است گفت: پايين آمدن آب از سطح ايمني در پايداري سدها اشكال ايجاد مي كند و مشكلاتي را براي پايين دست سدها به وجود مي آورد و بايد اعتباري براي اين كار تخصيص يابد.

وزير نيرو در نشست شوراي مدیران آب وزارت نيرو، با بيان اينكه باروري ابرها طرحي بسيار خوب و ارزشمند است اظهارداشت: با توجه به وضعيت نابسامان منابع آبي و بارش ها در كشور، بايد با تخصیص اعتباري ویژه 10 تا 15 درصد بارش ناشي از بارورسازي ابرها حاصل شود.
وي ادامه داد: بايد با جابه جايي اعتبارها يا اخذ يک مجوز ويژه و يا با استفاده از اعتبار خشكسالي، بارورسازي ابرها از سر گرفته شود و ساختار اجرايي در شركت منابع آب ايران براي اين كار ديده شود.

چيت چيان با بيان اينكه گاهي تنها صحبت از كمبود منابع آبي در كشور براي مردم كفايت نمي كند گفت: لازم است گزارش هاي تفصيلي همراه با اعداد و ارقام و گزارش تصويري از منابع آبي كشور در رسانه ها ارائه شود تا پيام هاي وضعيت فعلی منابع آب كشور، مخاطبان را قانع كند و پيام هاي وزارت نيرو مبني بر لزوم مديريت مصرف گوش شنوا پيدا كند.
وزير نيرو بر لزوم توجه بر ايمني سدها تاكيد كرد و گفت: ارتفاع آب از تراز ايمني مورد نياز در شمار قابل توجهي از سدها پايين آمده و بنابراين بايد نامه اي خدمت رئيس جمهوری تهيه و اعلام خطر شود.

وي افزود: پايين آمدن آب از سطح ايمني در پايداري سدها اشكال ايجاد مي كند و مشكلاتي را براي پايين دست سدها به وجود مي آورد و بايد اعتباري براي اين كار تخصيص يابد.
چيت چيان با بيان اينكه الگوي استفاده از آب در مناطق مختلف جهان متفاوت است گفت: در برخي مناطق مانند برزيل و يا اروپا تامين آب متكي بر ميزان بارش باران و در برخي مناطق مانند هند و چين تامين آب متكي بر ذخيره سازي آب هاي سطحي است.

وي ادامه داد: ايران جزو كشورهايي است كه تامين آب آن از گذشته متكي بر منابع آب زيرزميني بوده و با توجه به تغيير اقليم، بالا رفتن درجه حرارت و تبخير اتكا بر ذخيره آب سطحي كاهش مي يابد.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: بر اساس نظر شماری از استادان و كارشناسان بخش آب كشور، در وضعيت فعلی منابع آب كشور، بايد از منابع ژرف آب مانند سدهاي زيرزميني استفاده شود و سراغ روش هاي ذخيره سازي برويم تا آب در درون زمين دچار تبخير نشود.

چیت چیان بیان داشت: در زمان حاضر، ميزان قابل توجهي از بارش ها در مناطق مختلف ايران از طريق گسل ها از سرزمين ما خارج مي شود زيرا گسل ها هم آب را به كشور آورده و هم آب را خارج مي كنند.
وي با بيان اينكه بايد درباره آب هاي ژرف و نحوه ذخيره سازي آب در زير زمين، مطالعه ها و سرمايه گذاري هاي بيشتري انجام شود گفت: مركز ويژه اي براي پژوهش در اين زمينه لازم است تا در زمینه آثار تغيير اقليم و به ويژه بخش آب زيرزميني مطالعه بيشتري انجام دهد.
telegram 19dey.com
محمد    25 اسفند 1392 12:03
چاههاي عميق در فصول سرد بايد از سدها تغذيه شود. روان آبها به چاههاي عميق هدايت شود و سفرههاي زير زميني تقويت شود .
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٢-١٣٩٢, ١٠:۴١

   

پر مبحث ترین ها