سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ساخت مونوریل تفریحی تهران هم منتفی شده است

فکر می‌کنم وقتی شهروندان برای ترددهای عادی خود مشکل دارند بهتر است اولویت مسائل اساسی باشد نه مسائل تفریحی و سمبلیک این وظیفه اصلی ما است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران با اشاره به ظرفیت‌ پنج برابری مترو نسبت به مونوریل گفت: امروز دیگر اصراری برای مونوریل وجود ندارد و ساخت مونوریل تفریحی تهران هم منتفی شده است.

سیدجعفر هاشمی تشکری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: زمانی اصرار بر این بود که مونوریل جایگزین مترو شود، در آن زمان با استدلال برای کسانی که این تفکر را داشتند، عرض کردیم که اصولا مونوریل برای حجم‌های بسیار کم و ترددهای سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد و در کشورهایی که مورد استفاده قرار گرفته عمدتا با نگاه گردشگری بوده است.

وی افزود: در آن زمان به دوستان پیشنهاد دادیم اگر اصرار بر ساخت مونوریل دارید برای مکان‌های توریستی شهر مونوریل را بسازیم. البته درخواست پیشنهاددهندگان جایگزین مونوریل با مترو بود، در حالی که مترو ظرفیتی حدود پنج برابر مونوریل دارد.

وی تاکید کرد: نمی‌توانیم برای جابجایی انبوه شهروندان به یک وسیله کم ظرفیت رو بیاوریم مثلا اتوبوسرانی ۲ و ۳ کابین را کنار بگذاریم و از مینی‌بوس استفاده کنیم.

معاون شهردار تهران ادامه داد: در آن زمان پیشنهاد دادیم حد فاصل پارک پردیسان، برج میلاد تا نمایشگاه بین‌المللی و حتی در صورت علاقه‌مندی می‌توان تا ارتفاعات توچال ادامه پیدا کند و مونوریل احداث شود، البته با نگاه کاملا گردشگری و تفریحی اما امروز اون فشارها و اصرارها بر ساخت مونوریل وجود ندارد، فکر می‌کنم وقتی شهروندان برای ترددهای عادی خود مشکل دارند بهتر است اولویت مسائل اساسی باشد نه مسائل تفریحی و سمبلیک این وظیفه اصلی ما است.

وی ابراز امیدواری کرد: با کمک دولت و شورای اسلامی شهر تهران بر همت ساخت مترو گذاشته شود، اگر ۳۰ کیلومتر در سال مترو توسعه پیدا کند حتما تفریح هم در آن لحاظ می‌شود و پوشش داده می‌شود.

تشکر‌ی در خصوص استفاده از قطار سبک شهری LRT در پایتخت، گفت: میزان جابجایی مسافر استفاده از وسایل مختلف حمل و نقل عمومی را به شهر دیکته می‌کند. انتخاب این که از قطار سبک شهری استفاده شود یا خیر بر عهده کارشناسان است که براساس کار کارشناسی انجام می‌شود.

معاون شهردار تهران در پاسخ به این سوال که جلسات مشترک با دولت و وزارت نفت برگزار شده است گفت: جلساتی در خصوص تامین واگن‌های مترو برگزار شده است اگر دولت آن‌چه قانون گذار پیش‌بینی کرده است را محقق کند می‌توانیم همه هدف‌های خودمان را پیاده کنیم. اگر دولت فاینانسرهای لازم برای ساخت مترو را به سرعت محقق کند ساخت مترو یک کار شدنی و ماندگار برای شهر و کشور خواهد بود.

وی تاکید کرد: انتظار حمایت از سوی دولت داریم و البته شواهد نشان می‌دهد که دولت در این مسیر همراهی خواهد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠١-١٣٩٣, ١١:١٩

   

پر مبحث ترین ها