سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تغذیه نامناسب، دلیل مرگ یک‌سوم ایرانیان

بروز شده : ٣-٠٢-١٣٩٣, ١١:٣۴    نسخه چاپی    
تاکنون سلامت و امنیت غذایی را فقط به صورت سنتی نظارت کرده‌ایم اما مسائل مهمتری اکنون وجود دارد که با پیشرفت‌های فناوری و افزایش آگاهی مردم جهت نظارت‌ها تغییر کرده است و به سمت عاری بودن از آلودگی رفته است.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بیش از یک‌سوم مرگ و میرها در ایران، به دلیل بیماری‌های قلبی و سرطان است که عمدتاً به شیوه زندگی و نوع تغذیه وابسته است و اکنون سیر صعودی دارد.
به گزارش فارس، رسول دیناروند در مراسم اعطای نشان ایمنی و سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:‌ یکی از دغدغه‌های جدی مردم بحث سلامت و امنیت است و معمولاً در اولویت‌های اول تا سوم قرار دارد. در کشور ما نیز با فراز و نشیب‌هایی که این اولویت‌ها داشته این دغدغه وجود دارد و متولیان متعددی در این عرصه فعالیت کردند اما در بخش سلامت تولیت امر بر عهده وزارت بهداشت است.

دیناروند گفت:‌ تاکنون سلامت و امنیت غذایی را فقط به صورت سنتی نظارت کرده‌ایم اما مسائل مهمتری اکنون وجود دارد که با پیشرفت‌های فناوری و افزایش آگاهی مردم جهت نظارت‌ها تغییر کرده است و به سمت عاری بودن از آلودگی رفته است.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت:‌ وزارت بهداشت موظف است به ابعاد سلامت و امنیت غذایی رسیدگی کند چرا که بیش از یک سوم مرگ و میرها به دلیل بیماری‌های قلبی و سرطان است که عمدتاً به شیوه زندگی و نوع تغذیه وابسته است و اکنون سیر صعودی دارد.

وی ادامه داد: نزولی کردن مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های غیرواگیر کاری است که در دنیا انجام شده است و کشورها توانسته‌اند آن را متوقف کنند اما ما به آن حد نرسیده‌ایم در حالی که از وظایف وزارت بهداشت متوقف کردن آن است.
وی افزود: بیش از 40 درصد مردم اضافه وزن دارند. میانگین کالری دریافتی روزانه مردم 2800 است در حالی که میانگین آن باید 2400 باشد و این رقم کفایت می‌کند.

وی افزود: کمتر از 4 درصد مردم کالری کمتری دریافت می‌کنند که مشکلات ناشی از دریافت کم غذا در گذشته 15 درصد بوده است.
وی افزود: از 8 سال پیش سیاست‌های سلامت‌محور و اعطای نشان ایمنی آغاز شد تا از محصولات سلامت‌محور حمایت کند و بر غذاهایی که نگران سلامت آنها هستیم نظارت بیشتری شود.
دیناروند گفت: کاهش مصرف نمک، اسیدهای چرب و اشباع، کاهش قند و شکر به مواد غذایی از اولویت‌هایی است که پیگیری می‌شود و اگر آن را به حد مطلوب برسانیم سیر صعودی افزایش بیماری‌های وابسته به قلب را که سلامت را تهدید می‌کند می‌توانیم متوقف کنیم.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٢-١٣٩٣, ١١:٣۴

   

پر مبحث ترین ها