سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سرانه سلامت در ایران حدود 7 درصد است

از طرف دیگر از ابتدای سال اعلام کردند که باید به حقوق کارکنان 25 درصد اضافه شود که با محاسبه ما این میزان 29.5 درصد بوده است؛ بنابراین ما نیز در بخش خصوصی مجبور شدیم 30 درصد به هزینه های روز تخت بیماران اضافه کنیم و از ابتدای سال این میزان افزایش در بیمارستان خصوصی اعمال شده است.
دبیر اجرایی جامعه جراحان ایران، سرانه سلامت در ایران را حدود 7 درصد درآمد ملی عنوان کرد و گفت: این سرانه در کشورهای پیشرفته بین 9 تا 11 درصد است.

دکتر کاظم عباسیون در نشست خبری سی و هشتمین کنگره سالانه جامعه جراحان ایران که قرار است از 20 تا 24 اردیبهشت ماه جاری در مرکز همایشهای رازی برگزار شود، پایین بودن میزان سرانه سلامت کشور را یکی از مشکلات حوزه پزشکی و سلامت کشور برشمرد و افزود: این مساله بر بسیاری از ارکان نظام سلامت تاثیر می گذارد.

وی به اطلاق عنوان "قتل شبه عمد" به مواردی که بیمار یک پزشک دچار مرگ می شود، اشاره کرد و گفت: اطلاق این عنوان به یک پزشک بسیار قبیح و اشتباه است؛ ما پزشکان همیشه به نیت نجات جان بیماران کار درمان را آغاز می کنیم ولی هیچ ادعایی در مورد اینکه جان بدهیم یا بگیریم نداریم.

عباسیون افزود: اگر پزشکی خطایی مرتکب شود و در انجام وظایف خود کوتاهی کند، باید طبق قانون مجازات شود اما اگر پزشک یا جراحی با نیت نجات جان بیماری درمان او را آغاز کرد اما در نهایت بیمار فوت کرد، نباید برای او حکم بازداشت صادر شود.

به گزارش مهر، وی ادامه داد: برخی جراحی ها بسیار حساس و کمرشکن است و ممکن است در نهایت موفقیت آمیز نباشد. جراح باید پشتش محکم باشد تا زیربار انجام اینگونه عمل ها برود؛ اطلاق عنوان قتل شبه عمد به این گونه موارد سبب می شود که بسیاری از جراحان اینگونه جراحی ها را انجام ندهند.

عباسیون گفت: جراح تضمین می کند که بهترین درمان را بر اساس معلومات خود به بیماران ارایه دهند اما تضمین نکرده است که مریض را کاملا بهبود بخشد.

دبیر اجرایی جامعه جراحان ایران همچنین از پایین بودن میزان تعرفه های پزشکی و عدم تناسب آن با میزان تورم در کشور انتقاد کرد و افزود:تعرفه های پزشکی باید از ابتدای هر سال مشخص شود تا بیماران دچار سردرگمی نشوند.

عباسیون با بیان اینکه هیچگاه تعرفه ها به موقع تعیین نمی شود و این یک مشکل همیشگی بیماران و بیمارستان ها بوده است، ادامه داد:امسال نیز قرار بود تعرفه ها به موقع تعیین و اعلام شود اما با توجه به گذشت یک ماه و نیم از ابتدای سال جاری هنور هیچ نهادی تعرفه های ترخیص بیمارستان ها را تعیین نکرده است.

وی افزود: از طرف دیگر از ابتدای سال اعلام کردند که باید به حقوق کارکنان 25 درصد اضافه شود که با محاسبه ما این میزان 29.5 درصد بوده است؛ بنابراین ما نیز در بخش خصوصی مجبور شدیم 30 درصد به هزینه های روز تخت بیماران اضافه کنیم و از ابتدای سال این میزان افزایش در بیمارستان خصوصی اعمال شده است.

عباسیون میزان بالای سطح علمی پزشکان و متخصصان ایرانی را یادآور شد و افزود: از نظر سطح علمی و تکنیکی در کشور هیچ کمبودی نداریم به گونه ای که پیشرفته ترین خدمات درمانی در کشور ما هم تراز با کشورهای پیشرفته دنیا به بیماران ارایه می شود.

وی ادامه داد: سالهاست که اعزام بیمار به خارج از کشور نداریم و در مقابل حتی بسیاری از بیماران از کشورهای همسایه و یا حتی کشورهای پیشرفته دنیا برای دریافت این خدمات به کشور ما مراجعه می کنند.

عباسیون گفت: طبق آمار سازمان نظام پزشکی کشور، میزان شکایت از جامعه پزشکی در کشورهای پیشرفته حدود 3 درصد ولی در ایران یک دهم درصد است و این نشان دهنده سطح بالای ارایه خدمات حوزه پزشکی در کشور ما است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٢-١٣٩٣, ١٠:٠۴

   

پر مبحث ترین ها