سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر بهداشت: دریافت‌های غیرقانونی تا پایان سال برچیده شود

با اجرایی شدن سایر بسته‌های طرح تحول طی یک ماه آینده به ویژه در بحث ویزیت و ماندگاری پزشکان، انتظار آن است که دریافت‌های غیرقانونی تا پایان سال در تمام استان‌ها (به جز یکی دو استان) برچیده شود.
وزیر بهداشت ضمن اعلام تصویب تعرفه‌های درمان 93 در دولت تاکید کرد: دریافت‌های غیرقانونی در تمام استان‌ها باید تا پایان سال برچیده شود.

دکتر سید حسن هاشمی در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی که پیرامون ارزیابی و پایش عملکرد دانشگاه‌ها در زمینه طرح تحول سلامت برگزار شد، گفت: اجرای فاز نخست طرح تحول سلامت با موفقیت همراه بوده است که در این زمینه از مسئولان دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و به ویژه جامعه پزشکی و فعالان در شبکه‌های بهداشتی تشکر می‌کنم چرا که حسن برخورد آنها و توجهشان به اجرای صحیح طرح بسیار کمک کرد و رضایتمندی بیماران را به دنبال داشت.

وی افزود: کار بسیار بزرگی در حال اتفاق افتادن است که ارزش‌های آن به تدریج مشخص خواهد شد. طرح تحول سلامت پروژه کل نظام است که برکات آن به تدریج مشخص می‌شود.

هاشمی ادامه داد: در ادامه اجرای این طرح باید بسته خدمات پایه تعریف شود و نظام ارجاع نیز شکل خواهد گرفت. بهره‌وری نیز به تدریج افزایش خواهد یافت. این طرح به فسادگریزی کمک خواهد کرد چرا که در برخی مراکز به دلیل کم‌توجهی و کمبود اعتبارات، فساد ذره ذره رخنه کرده بود. البته بخش خصوصی نیز در اجرای این طرح همراهی خوبی داشته است.

وی به برنامه‌های دولت برای بیمه کردن آحاد ایرانیان اشاره کرد و گفت: بیمه‌شدن تمام ایرانی‌ها جزو آرزوهای ما بود که در حال اتفاق افتادن است. اکنون نیز بیش از سه میلیون نفر از افرادی که بیمه نبودند، بیمه شده‌اند. در مجموع طرح تحول نظام سلامت با موفقیت در حال پیشرفت است البته هنوز اشکالات زیادی برجاست.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برخورد با تخلفات و نظارت مداوم در این طرح باید جدی گرفته شود ادامه داد:‌ بخشی که مردم بسیار به آن اعتماد خواهند کرد، همین نظارتهاست در کنار بسته‌های تعریف شده در قالب طرح تحول، باید بخش نظارتی‌مان نیز کاملا فعال و کارا باشد. این امر موجب افزایش اعتماد مردم خواهد شد. بنابراین باید به بسته‌های نظارتی توجه ویژه شود چرا که اگر این اتفاق نیافتد، دانشگاه‌ها حتما آسیب خواهند دید.

وی با اشاره به تقدیر و تشکر اعضای دولت از اقدامات انجام شده در قالب طرح تحول گفت: مقرر شده که با حضور معاون اول رییس‌جمهور هر دو هفته یکبار جلسه‌ای تشکیل شود و تحت نظر معاون اول هماهنگی‌های لازم با سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها جهت اجرای هرچه موفق‌تر این طرح صورت گیرد.
وزیر بهداشت همچنین از واگذاری قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی به وزارت بهداشت خبر داد و گفت:‌ بی تردید این موضوع در سامان‌بخشی وضعیت نابسامان تجهیزات پزشکی بسیار موثر خواهد بود.

به گزارش ایسنا، وی همچنین تصویب تعرفه‌های درمان دولتی و خصوصی را مورد اشاره قرار داد و گفت: با اجرایی شدن سایر بسته‌های طرح تحول طی یک ماه آینده به ویژه در بحث ویزیت و ماندگاری پزشکان، انتظار آن است که دریافت‌های غیرقانونی تا پایان سال در تمام استان‌ها (به جز یکی دو استان) برچیده شود. من در این زمینه قول داده‌ام و مطمئنم که شما نیز به اجرای آن مشتاق هستید. الان وقت برچیده‌شدن این دریافت‌های غیرقانونی است چرا که این موضوع مطالبه نظام، مردم و آرزوی خود ما است.

هاشمی افزود: در تعرفه‌های امسال حمایت بیمه‌ها 44 درصد افزایش یافته است. همچنین با احتساب هزینه‌های درنظر گرفته شده برای ماندگاری پزشکان، انتظار آن است که این دریافت‌های غیرقانونی برچیده شود. البته هنوز تکلیف K جراحی مشخص نشده است. امیدواریم بتوانیم در این زمینه کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات را مصوب کنیم.

وی همچنین تاکید کرد که تعرفه‌های دولتی مصوب سال 93 از اول اردیبهشت ماه قابل اعمال خواهند بود. تعرفه‌های بخش خصوصی نیز با همکاری سازمان نظام پزشکی تعیین و در دولت تصویب شده است. خواهشم آن است که این تعرفه‌ها با جدیت رعایت شود. بسته نظارتی سازمان نظام پزشکی نیز در شورای عالی بیمه تصویب شده است. روسای دانشگاه‌ها باید پیگیری کنند که این بسته نظارتی نیز اجرایی شود در مجموع تعرفه‌های امسال جای هیچ حرف و حدیثی را در شهرستان‌ها بر جای نخواهد گذاشت.

وزیر بهداشت در ادامه خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: در اجرای طرح تحول سلامت نگرانی از بابت منابع مالی نداشته باشیم. این طرح آبروی دولت و نظام است و دولت تعهد کرده که اعتبارات آن را به موقع و به هنگام پرداخت کند. بسته‌های دیگر این طرح نیز باید به تدریج اجرایی شود و نمی‌توان در این زمینه تعلل کرد. امیدوارم بهداشت نیز بتواند هرچه سریع‌تر طرح‌های مربوطه را عملیاتی کند.

وی در این باره افزود: در بسته‌های بهداشتی طرح تحول باید پزشکان عمومی را دعوت کرده و اطلاع‌رسانی‌های لازم به آنها داده شود. باید امکانات و امتیازات طرح را برای آنها بیان کنیم. در مجموع باید برای اجرای بسته‌های بعدی طرح آماده باشیم.

وی درباره هتلینگ بیمارستانی و همچنین تجهیزات و امکانات مورد نیاز در این بخش نیز گفت:‌ مقرر شده که تا پانزدهم خردادماه تجهیزات و امکانات مورد نیاز در این بخش نیازسنجی شده و ارقامی که به هر دانشگاه باید اختصاص داده شود، مشخص شود.

وزیر بهداشت درباره رایگان شدن زایمان طبیعی در قالب طرح تحول سلامت نیز گفت:‌ باید در این زمینه با گروه زنان مذاکره کنیم. هر دانشگاهی می‌تواند با کمک نظام پزشکی برای بیمارستان‌های خصوصی سقف تعیین کند چرا که باید نسبت زایمان سزارین و طبیعی در هر بیمارستان قابل قبول باشد.
وی از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی خواست که موارد و مشکلات مربوط به اجرای طرح تحول سلامت را به وزارت بهداشت منعکس کنند تا وزیر بتواند حتی شخصا موارد را پیگیری کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٢-١٣٩٣, ١۶:۵٩

   

پر مبحث ترین ها