سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

به جشن طلاق ما خوش آمدید

اوایل این امر باعث تعجب ما می شد و حتی چند بار از گرفتن سفارش برای این کارت ها سر باز زدیم اما وقتی از همکاران سوال کردیم دیدیم آنها این سفارشات را می پذیرند و برای آنها عادی است.
"جات هم اصلا خالی نیست" این عنوان کارتی شکیل است با عکسی زیبا از یک زن و مرد که از هم فاصله گرفته اند و لبخند می زنند! در داخل این کارت زیبا اما که به کارت دعوت مراسم میهمانی می ماند نوشته شده است

دیگه پشت دستمو داغ میکنم"/ که تا زندم عاشق هیشکی نشم/ عاشق هرکی بشم خیالی نیست/ لااقل اسیر تو یکی نشم

عروسکی بودم برات/ که تو بهم نفس دادی/ دلم رو یه روز خریدی/ فرداش آوردی پس دادی

بدینوسیله از شما دعوت می شود که به جشن آزادی مریم و محمد قدم بگذارید!"

به گزارش انتخاب، این شیوه جدید اعلام طلاق و از هم پاشیدگی خانواده های ایرانی است که هر چند ابتدا فقط در تهران رواج داشت اما این روزها در همه کلان شهرهای بزرگ کشور باب شده است.

محمود فروشنده کارت دعوت در خیابان بهارستان به خبرنگار شهر خبر می گوید: از 2 سال گذشته تا کنون مراجعات زیادی داریم که زوج های جوان با خوشحالی به سراغ ما می آیند و کارتهای جشن طلاق خود را سفارش می دهند.

«اوایل این امر باعث تعجب ما می شد و حتی چند بار از گرفتن سفارش برای این کارت ها سر باز زدیم اما وقتی از همکاران سوال کردیم دیدیم آنها این سفارشات را می پذیرند و برای آنها عادی است.

بیشتر کارتهای فانتزی با متن های خند ه دار مورد توجه این متقاضیان است و در بسیاری از موارد هم زن و مرد با هم. برای سفارش دادن کارت میهمانی طلاق خود مراجعه می کنند!»

به این ترتیب است که به نظر می رسد از هم گسیختن ارزش ها به ماجرای زشت طلاق که روزی روزگاری برای مردم جامعه نکوهیده و ناپسند بود نیز باز شده است.
در هر حال آنچه مسلم است، طبق آمارها در سال های اخیر درصد طلاق در کشور رشد چشم گیری داشته است.

روان شناسان معتقدند که افزایش درصد طلاق علل مختلفی دارد. یکی از دلایل آن افزایش پویایی روانی افراد است. در واقع داشتن آرامش و اعصاب راحت در ازدواج می تواند از طلاق زودهنگام جلوگیری کند. نداشتن فقر مالی، اشتغال و عدم مرد سالاری ونبود اعتیاد نیز می تواند در رخ ندادن طلاق در جامعه موثر باشد.

البته جامعه شناسان عصر حاضر اعتقاد دارند که بر خلاف نگاه سنتی حاکم در جامعه همیشه طلاق بد نیست و همیشه هم ازدواج خوب نیست. حتی گاهی طلاق را از ادامه زندگی بهتر می دانند چرا که ازدواج خوب باعث سلامت جسمی و روانی افراد می شود و در مقابل ازدواج بد می تواند اثر مخربی بر سلامت جسمی و روانی افراد بگذارد با این حال ریخته شدن اینگونه قبح طلاق و جشن گرفتن آن نشانه زنگ هشدار برای جامعه ایرانی است.

زنگ هشداری که هر چند مدت هاست به صدا در آمده اما هنوز راه حلی اساسی برای آن اندیشیده نشده است و جوانان پر مدعای ایرانی همچنان بعد از مدت کوتاهی زندگی که با تجمل و عروسی های آنچنانی آغاز می شود به جشن طلاق آنچنانی می اندیشند و لبخند می زنند.
لبخند هایی که تلخی آن بعد از چند ماه زندگی مجردی بیش از پیش خودنمایی خواهند کرد. باید چاره ای اندیشید.

منبع: شهرخبر
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٢-١٣٩٣, ١۶:۵٩

   

پر مبحث ترین ها