سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس سازمان انتقال خون:

اهدای خون بانوان ایرانی به کمتر از 5 درصد می‌رسد

سوق دادن جوانان به سمت اهدای خون از اهداف سازمان انتقال خون کشور است چراکه در حال حاضر افراد اهداکننده خون در کشور بین سن 40 تا 45 سال هستند که با این وضعیت در 15 سال آینده با بحرانی بزرگ رو‌به‌رو می‌شویم.
رئیس سازمان انتقال خون گفت: اهدای خون بانوان در کشور به کمتر از پنج درصد می‌رسد که نشان می‌دهد وضعیت اهدای خون این قشر در کشور فاجعه‌انگیز است.

به گزارش فارس، علی‌اکبر پورفتح‌الله ظهر امروز در آیین اجلاس مدیران کل انتقال خون کشور در جمع خبرنگاران گفت: خون و فرآورده‌های خونی در هیچ کشوری به صورت رایگان وجود ندارد و توسط سازمان‌های بیمه‌گر مورد حمایت قرار می‌گیرد.
وی افزود: اما در کشور ما خون به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرد و به همین دلیل به یک معضل بزرگ تبدیل شده است و مصرف غیرمنطقی خون را شاهد هستیم.

رئیس سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه شاخص انتقال خون از خود بیمار به بیمار زیر صفر است، تصریح کرد: باید به بحث مدیریت خون در کشور توجه شود و قبل از اینکه تجویز آن صورت پذیرد، خون بیمار مدیریت شود تا در جراحی مورد استفاده قرار گیرد.

وی عنوان کرد: به هیچ وجه در جراحی‌هایی که انتخابی است نباید سراغ خون انتقالی رفت و از خون خود بیمار باید استفاده کرد.
پورفتح‌الله گفت: نیاز است که بیمارستان‌های کشور به دستگاه‌هایی که خون بیمار را حین جراحی و خون‌ریزی مکش می‌کنند مجهز شود تا این خون به‌طور مجدد مورد استفاده قرار گیرد.

وی اظهار کرد: سوق دادن جوانان به سمت اهدای خون از اهداف سازمان انتقال خون کشور است چراکه در حال حاضر افراد اهداکننده خون در کشور بین سن 40 تا 45 سال هستند که با این وضعیت در 15 سال آینده با بحرانی بزرگ رو‌به‌رو می‌شویم.

رئیس سازمان انتقال خون کشور خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه متوسط سهم جهانی اهدای خون بانوان در جهان 30 درصد بوده، این آمار در کشور به کمتر از پنج درصد می‌رسد که نشان می‌دهد وضعیت اهدای خون بانوان کشور فاجعه‌انگیز است و باید به این مسئله توجه شود.

وی گفت: میزان شیوع ایدز در کشور ما از آمار جهانی کمتر است و از این نظر وضعیت افتخار‌آمیزی داریم.
این مسئول عنوان کرد: مصرف خون باید منطقی و نجات‌دهنده بیمار باشد و اگر خون با این ایده مصرف شود بیماری‌های نوظهور دیگر نگران‌کننده نیستند.

وضعیت اهدای خون در کشور مناسب است

پور‌فتح‌الله همچنین اظهار کرد: اختلاف بین دسترسی مردم به خون و فرآورده‌‌های خونی در نقاط مختلف جهان متفاوت است و به سه دسته کشورهای با توسعه بالا، کشورهای با توسعه متوسط و کشورهای با توسعه پایین تقسیم‌بندی می‌شوند.

وی افزود: سال میلادی گذشته در مجموع در سراسر دنیا 107 میلیون واحد خون اهدا شده که 50 درصد این خون اهدایی در کشورهای توسعه یافته صورت گرفته است.

این مسئول تصریح کرد: 50 درصد خون اهدایی در سراسر جهان در اختیار 15 درصد مردم دنیا است و مابقی به 50 درصد خون باقی‌مانده و فرآورده‌های آن دسترسی دارند که این وضعیت در کشورهایی که توسعه کمی دارند، وضعیت بحرانی محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: براساس شاخص سازمان بهداشت جهانی در کشورهایی که توسعه بالایی داشتند 40 واحد خون به ازای هر یک‌هزار نفر جمعیت تولید شده در کشورهایی باشاخص رشد متوسط 12 واحد به ازای هر یک‌هزار نفر جمعیت و در کشورهای با توسعه پایین چهار واحد خون به ازای هر یک‌هزار نفر تولید شده است.

پورفتح‌الله تصریح کرد: با توجه به اینکه شاخص کشوری ما 27 واحد اهدای خون به ازای هر یک‌هزار نفر است، سال گذشته بیش از 2 میلیون واحد خون اهدا شد که در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته وضعیت اهدای خون در کشور دارای وضعیت مناسبی است.

وی اظهار کرد: هدف سازمان بهداشت جهانی اهدای داوطلبانه خون به صورت 100 درصد است همچنان که در برابر اهدای خون پاداشی نباید داده شود.

رئیس سازمان انتقال خون خاطرنشان کرد: نحوه مصرف خون و فرآورده‌های خونی در ایران برای زنان، زایمان و کودکان زیر پنج سال صرف می‌شود در حالی که در کشورهای پیشرفته خون در افراد بالای 60 سال و جراحی و پیوند اعضا و حوادث‌ مورد مصرف قرار می‌گیرد.

وی گفت: با توجه به اینکه مصرف خون در کشور مورد نظارت قرار نمی‌گیرد توجه به توسعه برنامه نرم‌افزاری بیمارستان‌ها و ثبت تمام اطلاعات اهداکننده از رگ دهنده تا رگ گیرنده ضرورت دارد و باید توجه بیشتری به این مسئله شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩٣, ١٨:٢۴

   

پر مبحث ترین ها