سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خوزستان در صدر آمار مرگ ناشی از کار

بروز شده : ٧-٠٣-١٣٩٣, ٢٢:۴٠    نسخه چاپی    
این آمار نشان از لزوم ایجاد یک حرکت اجتماعی فرهنگی ورسانه ای، افزایش سطح آگاهی، و حساسیت اجتماعی نسبت به این حوزه و تبدیل برخی مسایل به یک مطالبه اجتماعی دارد.
مدیرکل دفتر امور آسیبهای اجتماعی وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی گفت: خوزستان بالاترین تلفات و مرگ و میر ناشی از حوادث کار را در کشور دارد.

به گزارش ایرنا ˈ روزبه کردونیˈ عصرچهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در اهواز افزود: خوزستان در آمار از کار افتادگی در حوادث رتبه دوم، و در آمار از کارافتادگی کلی رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه زمان عمده رخداد این حوادث در نوبت کاری صبح و دلیل عمده نیز بی احتیاطی کارگر یا کارفرما است گفت: در برخی شاخص ها نیز خوزستان وضعیت مطلوبی دارد.

مدیرکل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حوزه های مختلف مثل مصرف مواد مخدر و تغییر الگوی مصرف آن، افزایش زنان خودسرپرست و زنان سرپرست خانوار و...، شاخص ها تقریبا هشدار دهنده هستند افزود: این آمار نشان از لزوم ایجاد یک حرکت اجتماعی فرهنگی ورسانه ای، افزایش سطح آگاهی، و حساسیت اجتماعی نسبت به این حوزه و تبدیل برخی مسایل به یک مطالبه اجتماعی دارد.

کردونی، با اشاره به ظرفیت رسانه ها و توان خوب تشکل های مدنی در ساماندهی معضلات و کاهش آسیب های اجتماعی گفت: ادعای ریشه کن کردن آسیب ها و مشکلات اجتماعی داعیه گزافی است ولی می توان با بهره گیری از ظرفیت های مختلف موجود در جامعه به سمت کنترل آسیب ها و کاهش دامنه اثرگذاری و تمرکز بر پیشگیری از آنها پرداخت.

وی جامعه دانشگاهی و متخصصان وکارشناسان حوزه اجتماعی را یکی از بازوهای یاریگر بهزیستی و نهادهای فعال در این حوزه برشمرد و افزود: در همه فعالیت ها نیازمند این مشارکت و همیاری هستیم و ازآن استقبال می کنیم.

کردونی با اشاره به از سرگیری فعالیت شورای ساماندهی کودکان کار و خیابانی پس از هشت سال وقفه گفت: با توجه به نواقص موجود درآیین نامه فعلی ساماندهی کودکان کار و خیابانی، درحال بازنگری در این آیین نامه وتدوین بسته سیاستی به منظور حمایت ازاین کودکان هستیم و در این راستا از همه صاحب نظران ، کارشناسان و اساتید دانشگاهی خواسته شده دیدگاه کارشناسی خود را به آدرس asibha@mcls.gov.ir ارسال کنند.

وی اظهار کرد: آمارهفت میلیون نفری که به عنوان کودکان کار در کشور از آن یاد می شود نامعتبر وغیر قابل استناد است، زیرا به لحاظ منطقی وقتی سازمان بین المللی کار، آمار کودکان کارخاورمیانه و شمال آفریقا را شش میلیون و600 هزار نفر اعلام می کند، این شاخص در ایران به تنهایی نمی تواند هفت میلیون نفر باشد.

وی گفت: طبق آمار سرشماری سال 1390جمعیت در حال اشتغال 10تا 14 سال شهری کشور 23هزار و 619نفر و شاغلان 15تا 19 سال شهری هم 323هزار و 494نفر است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٣-١٣٩٣, ٢٢:۴٠

   

پر مبحث ترین ها