سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نیویورک تایمز: ایرانیان در فرزند آوری تردید دارند

حتی اگر من و همسرم درآمدمان را روی هم بگذاریم نمی توانیم یک خانه متناسب برای خودمان کرایه کنیم و اگر من بخواهم به خاطر فرزند آوری شغلم را از دست بدهم چطور می توانم از پس تامین کرایه خانه برآیم؟
روزنامه نیویورک تایمز آمریکا با انتشار گزارشی از تغییر سیاست های جمعیتی در ایران می نویسد : با وجود تبلیغات حکومتی و ترویج ازدواج و فرزند آوری بیشتر بسیاری از طبقات متوسط شهری در ایران هنوز نسبت به فرزند آوری تردید دارند.نیویورک تایمز: ایرانیان در فرزند آوری تردید دارند

به گزارش عصر ایران این روزنامه آمریکایی با اشاره به نامنظم بودن سیاست های تنظیم جمعیت در ایران در سال های پس از انقلاب می نویسد: مقامات دولتی در ایران از پیر شدن جمعیت این کشور بیمناک اند و در سال های گذشته با تغییر سیاست پیشین کنترل جمعیت می خواهند از پیر شدن جمعیت ایران طی دو دهه آینده جلوگیری کنند.
با این حال این روزنامه آمریکایی می نویسد طبقه متوسط ایرانی و جوانانی که هنوز ازدواج نکرده اند و یا ازدواج کرده و زیر بار هزینه های زندگی رفته اند، نسبت به فرزند آوری بیشتر تردید دارند.

این گزارش در حالی است که طبق آمار سازمان ثبت احوال که روز گذشته منتشر شد میزان ولادت ها در کشورمان در سال جاری نسبت به مدت مشابه در 10 سال پیش نشان از رشد 20 درصدی دارد.
نیویورک تایمز در ادامه می نویسد : در چارچوب سیاست های جدید ازدیاد موالید ، تسهیلاتی که پیشتر در قالب سیاست " تنظیم جمعیت" برای جلوگیری از بارداری از سوی دولت ارایه می شد قطع شده است و سطح شهرها پر از بیلبوردها و تبلیغات ترویج موالید شده است.

نجفی یک فوتبالیست بیکار 25 ساله به نیویورک تایمز می گوید از نظر او کسانی که فرزند زیاد دارند از دو حالت خارج نیست : یا ثروتمند هستند یا اینکه قید و بند چندانی به منظور تربیت فرزند ندارند و افراد مسئولیت پذیری نیستند. او می گوید: اگر زندگی خوبی داشتم و راضی بودم قطعا دو جین بچه می آوردم و شادی ام را با آنها تقسیم می کردم.

نیویورک تایمز با اشاره به آمار ها می نویسد: متوسط فرزند آوری برای زوج های ایرانی هم اکنون 1.3 فرزند به ازای هر زوج است و این رقم حتی کمتر از کشوری توسعه یافته و مرفه همچون آلمان است که متوسط فرزند آوری زوج های آن 1.4 است.
یک زوج تهرانی به نیویورک تایمز می گویند: نداشتن چشم انداز روشنی درباره آینده مهم ترین نگرانی زوج ها از فرزند آوری است ، چرا که وقتی شب سرمان را روی بالش می گذاریم نمی دانیم فردا دقیقا چه اتفاقی برایمان خواهد افتاد؟

نگار محمدی مدیر یکی از رستوران های معروف در تهران به نیویورک تایمز می گوید: حتی اگر من و همسرم درآمدمان را روی هم بگذاریم نمی توانیم یک خانه متناسب برای خودمان کرایه کنیم و اگر من بخواهم به خاطر فرزند آوری شغلم را از دست بدهم چطور می توانم از پس تامین کرایه خانه برآیم؟
دکتر نصیر احمدی در تهران که پیشتر و در زمان ارایه خدمات دولتی وازکتومی ماهانه به طور متوسط بیش از 60 عمل وازکتومی برای مردان انجام می داد می گوید با قطع حمایت دولتی از این عمل با سیاست های جدید ، آمار مراجعات ماهانه به حدود 10 نفر رسید . او می گوید اکنون کارش را تغییر داده و به جای وازکتومی به تزریق ژل بوتاکس برای زیبایی اشتغال دارد. او می گوید: وقتی حمایت های دولتی قطع شد ، مردم دیگر برای وازکتومی مراجعه نکردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٣-١٣٩٣, ١١:١١

   

پر مبحث ترین ها