سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کاهش ۸ تا ۱۰ درصدی هزینه اعزام به عتبات عالیات

بروز شده : ٨-٠۴-١٣٩٣, ١٨:٠٩    نسخه چاپی    
رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص عتبات نیز گفت: از دهم تیرماه دوره ثبت‌نام اعزام بعد از ماه مبارک صورت می‌گیرد و در عین حال قیمت‌های عتبات بین 8 تا 10 درصد کاهش می‌یابد. همچنین بسته‌های مختلف 2 و 3روزه عتبات قطعی شده است که به‌زودی اعلام می‌شود.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: از دهم تیرماه دوره ثبت‌نام اعزامِ بعد از ماه مبارک صورت می‌گیرد و در عین حال قیمت‌های عتبات بین ۸ تا ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

سعید اوحدی در نشست خبری با بیان اینکه پرونده اعزام عمره سال 93ــ92، پنج‌شنبه هفته گذشته بسته شد، اظهار داشت: سال قبل اعلام کردیم که امیدواریم تعداد زائرانمان به 830 هزار نفر برسد یعنی افزایش 68 درصدی داشته باشد اما امسال اعلام می‌کنیم که عدد زائرانمان به 805 هزار نفر رسیده است که رشد حدود 65 درصدی را داشته‌ایم. این در حالی است که در دو سال گذشته عمره 490 هزار نفر زائر داشت.

وی با بیان "یکی از مهم‌ترین علت‌های نرسیدن به عدد 830 هزار نفر شرایط جوّی ویژه سال 92 بود که طی آن 11 پرواز ما لغو و 55 پرواز ما جابه‌جایی ایستگاه داشت" تصریح کرد: همچنین دو هتل در مدینه در پروژه توسعه فضاهای اطراف مسجد النبی(ص) قرار گرفت و اعلام تخلیه کردند. البته این را هم باید در نظر داشت که اعزام 805 هزار زائر عمره بی‌سابقه بوده است.
وی همچنین ادامه داد: مجموعه متوسط تأخیرهای پروازی 57 دقیقه بود که برای سال گذشته آن نیم ساعت بود. مشکل اساسی تأخیرها فضای نامساعد جوّی بود که برخی از پروازها با دو روز تأخیر انجام شد.

*حتی یک مورد ابتلای به کرونا در زائران ایرانی عمره نداشتیم

اوحدی اعلام کرد: تعداد فوتی‌های ما نیز 90 نفر بودند، همچنین با وجود شیوع بیماری کرونا در عربستان ما یک مورد هم ابتلا به این عارضه را نداشتیم و حضور کارشناسان وزارت بهداشت، پزشکان متخصص و فوق‌تخصص هلال احمر و ارائه راهکارهای پیشگیرانه موفقیت‌آمیز بود. در عین حال سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که این بیماری در فصل بهار توسط شتر منتقل می‌شود، لذا طی روزهای اخیر مورد مشاهده نشده است.

*اگر زائری به‌هنگام طواف شیئی از روی زمین بردارد سرقت محسوب می‌شود

به گزارش تسنیم، رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه 2 زندانی در مکه به‌اتهام واهی سرقت زندانی بودند که با رایزنی‌های انجام شده روز گذشته آزاد شدند، تصریح کرد: اگر زائری به‌هنگام طواف شیئی از روی زمین بردارد اتهام سرقت دارد. از طرف دیگر 2 زائر دیگر در مدینه به‌دلیل بحث با عوامل امر به معروف بقیع در زندان بودند که آنها هم آزاد شدند، لذا توصیه می‌کنیم که هیچ بحثی با این‌گونه افراد نداشته باشند.

*صرفه‌جویی 160 میلیون دلاری در حج و عمره سال 93 ــ 92

اوحدی با بیان اینکه 160 میلیون دلار در حج و عمره سال 93 ــ 92 صرفه‌جویی انجام شد که 34 میلیون دلار آن در حوزه تمتع و مابقی در حوزه عمره صورت گرفت، یادآور شد: آخرین صرفه‌جویی ما مربوط به دو هفته پیش بود که در مجموع 2.5 میلیون دلار صرفه‌جویی صورت گرفت.

*تقدیم رایگان ساک 160هزار تومانی به زائران تمتع

اوحدی اضافه کرد: در خصوص صرفه‌جویی آخر صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که 3 عدد ساک مقاوم که برای زائران در حدود 160 هزار تومان هزینه داشت امسال برای نخستین بار به‌صورت رایگان به زائران تمتع تقدیم کنیم و کاروان‌هایی که هزینه ساک را از زائر دریافت کردند آن پول را برمی‌گردانند.

* ثبت‌نام اعزام به عتبات بعد از ماه مبارک رمضان از دهم تیرماه

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص عتبات نیز گفت: از دهم تیرماه دوره ثبت‌نام اعزام بعد از ماه مبارک صورت می‌گیرد و در عین حال قیمت‌های عتبات بین 8 تا 10 درصد کاهش می‌یابد. همچنین بسته‌های مختلف 2 و 3روزه عتبات قطعی شده است که به‌زودی اعلام می‌شود.
وی با بیان "در ماه مبارک رمضان هرساله استراحتی به هتل‌‌ها برای بازسازی می‌دادیم" گفت: امسال اولین سالی است که با شرکت‌های عراقی قرارداد مستند حقوقی بسته‌ایم، در دوره‌های قبل این اتفاق نیفتاده بود، لذا برخی هتلداران عراقی هتل‌ها را به افراد دیگر می‌دادند.

*35 هتل از گردونه خدمات به زائران عتبات به‌دلیل نقص فنی خارج شدند

اوحدی با اظهار "35 هتل را از گردونه خدمات به‌دلیل نقص فنی خارج کردیم" ادامه داد: در عین حال هتل‌ها درجه‌بندی شده‌اند و قیمت‌هایی که به زائران عرضه می‌شود با لحاظ درجه‌بندی هتل‌هاست.

*اعزام به عتبات در نیمه دوم ماه رمضان فقط به‌صورت هوایی و 12روزه است

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر به‌دلیل تجاوز داعش به عراق زائران را مخیر کردیم که اگر انصراف دهند هیچ خسارتی از آنها نگیریم و اولویت زائر را حفظ کنیم. از طرف دیگر پروازها را از بغداد به نجف منتقل کردیم، چرا که کربلا و نجف در امنیت کامل بودند و تا امروز یک مورد حادثه در این خصوص نداشتیم.

اوحدی یادآور شد: اعزام به عتبات از نیمه دوم ماه رمضان فقط به‌صورت هوایی شروع می‌شود و از اوایل مردادماه اگر وضعیت اعزام زمینی امنیت صددرصدی داشت این کار را انجام می‌دهیم، لذا پیش‌ثبت‌نام به‌صورت هوایی و زمینی انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه کاظمین صددرصد بسته است، گفت: البته وضعیت کاظمین مشکل امنیتی ندارد ولی خیال ما راحت نیست. از طرفی سامرا هم بسته است.

*کاهش 25درصدی قیمت عتبات در ماه رمضان

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضان سفر به عتبات 12روزه است، چون قصد 10 روز صورت می‌گیرد. از طرفی بسته‌های سفرهای 2 و 3روزه را نیز اعلام می‌کنیم. همچنین از 15 رمضان تا پایان ماه مبارک 20 تا 25 درصد قیمت‌ها کاهش می‌یابد. چرا که این ایام، ایام کم‌مسافر عراق محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد: هزینه پرواز هوایی دوره قبل از یک میلیون و 223 هزار تومان تا یک میلیون و 433 هزار تومان بود که در دوره فعلی از یک میلیون و 130 هزار تومان تا یک میلیون و 312 هزار تومان حساب می‌شود.

*صددرصد کاروان‌های تمتع بسته شدند

اوحدی در خصوص حج تمتع نیز گفت: امروز صددرصد کاروان‌های حج بسته شده‌اند و تجربه بسیار خوبی با سازمان حج و زیارت در خصوص دوقسطی کردن پرداخت وجوه زائر نیز موفقیت‌آمیز بود. بیش از 50 درصد کاروان‌ها در حال حاضر معاینات پزشکی خود را انجام داده‌اند و فایل آنها در سیستم‌های هلال احمر ثبت شده است. همچنین این معاینات تا 15 رمضان تمام می‌شود.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: همه فعالیت‌های پشتیبانی حج آماده شده و تا پایان هفته به استان‌ها ارسال می‌شود. پروازها نیز به‌جای 17 ایستگاه از 19 ایستگاه انجام می‌شود و برای اولین بار ایستگاه‌های زنجان و همدان زائر منتقل می‌کند. همچنین در سال گذشته امکان حضور مدینه‌قبل فقط برای تهرانی‌ها بود اما امسال 13 استان می‌توانند انتخاب کنند که مدینه‌قبل باشند و یا مدینه‌بعد.

*تأمین 44 قلم تدارکاتی حج از ایران

اوحدی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر تأمین اقلام مورد نیاز زائران از کشور خودمان نیز گفت: امسال نسبت به سال گذشته افزایش صددرصدی در تأمین اقلام تدارکاتی توسط کشورمان خودمان انجام شد به‌طوری که در سال جاری 44 قلم تدارکاتی از کشورخودمان تأمین شد.
وی اضافه کرد: خدمات برای جانبازان در عرفات مشکلات جدی داشت که امسال موفق شدیم چادرهای آلمانی را جایگزین کنیم که 40نفره هستند و از هوای خوب برخوردارند. در حج امسال دو کاروان ویژه جانبازان با ظرفیت 200 نفر اعزام می‌شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: سال گذشته در موسم حج قراردادهای امسال را بستیم و امروز که عمره تمام شد همه مطالعات و آسیب‌شناسی عمره انجام شده است و قول می‌دهیم جزو معدود سال‌هایی باشیم که همه قراردادهای خود را تا پایان ماه مبارک به پایان برسانیم.
وی خاطرنشان کرد: امسال سیزدهمین سفر استانی را سه‌شنبه به‌مقصد گرگان انجام می‌دهیم و در این سفر با مجموعه خانواده حج و زیارت نشست می‌گذاریم و مشکلات استانی را مطرح و برای آنها کار اجرایی تعریف می‌کنیم.

*پایان ساخت 10 پروژه ساختمانی در عراق و ایران تا پایان سال 94

اوحدی اضافه کرد: در حوزه اقتصاد زیارت سازمان حج و زیارت مصوباتی را گرفت از جمله اینکه شرکت توسعه امید زائر تأسیس شد. همچنین شرکت دیگری با عنوان شرکت توسعه سرمایه‌گذاری مهر و ماه با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان ثبت و راه‌اندازی شد و امروز 5 پروژه در عراق و 5 پروژه در داخل کشور را با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران لبنانی و کویتی پیگیری می‌کند. امیدواریم این 10 پروژه تا پایان سال 94 به بهره‌برداری برسد.

*فاز اول پروژه زائرسرای بستان تا اربعین 93 به بهره‌برداری می‌رسد

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه فاز اول پروژه زائرسرای بستان تا اربعین 93 به بهره‌برداری می‌رسد، یادآور شد: قرارداد 4 هتل در مدینه و یک آشپزخانه در مدینه برای زائران حج عمره با صددرصد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی عربستان بسته شده است که امیدواریم ظرف 1.5 سال آینده به بهره‌برداری برسد.

اوحدی افزود: سهامداران شرکت توسعه سرمایه‌گذاری مهر و ماه این‌گونه هستند که بانک ملی 25 درصد، بانک ملت 25 درصد، بانک گردشگری 20 درصد، مجموعه توسعه و مدیریت عراق 20 درصد، ستاد بازسازی عتبات عالیات 5 درصد و سازمان حج و زیارت نیز 5 درصد هستند.
وی در پاسخ به این سؤال که پروازهای تمتع تهران امسال از کدام فرودگاه انجام می‌شود، گفت: فرودگاه امام خمینی اعلام کرده و ملاحظات حج و زیارت را تأمین کرده است، برای همین هیئت کارشناسی از سازمان حج و زیارت و شرکت فرودگاه‌ها قرار است بازدیدی میدانی داشته باشیم که اگر تأمین شده باشد استقبال می‌کنیم.

*اختلاف قیمت صددرصدی برای راه‌اندازی سفر دریایی به عتبات

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص سفر دریایی به عتبات نیز گفت: پیشنهاد ما برای سفر دریایی 90 هزار تومان و پیشنهاد شرکت کشتیرانی والفجر نیز 180 هزار تومان است، امیدواریم به همدیگر نزدیک شویم و به قیمت متعادلی دست یابیم.
وی همچنین در خصوص نرخ سود بانکی سپرده‌های زائران نیز گفت: این میزان سال‌های قبل 7 درصد بود، با پیگیری‌های سازمان حج و زیارت به 15 درصد رسید و امروز به 17 درصد نیز افزایش یافت. البته جلسه‌ای با رئیس کل بانک مرکزی داشتیم که وی تأکید داشت: همان سودی که به مردم عادی می‌‌دهیم باید به زائران هم بدهیم.

*6 میلیون و 800 هزار نفر در صف انتظار عمره داریم

اوحدی اضافه کرد: نرخ سود بانک ملی و ملت یکسان است و بانک ملی زائران حج و عمره و بانک ملت فقط زائران عمره را پوشش می‌دهد. همچنین 6 میلیون و 800 هزار نفر در صف انتظار عمره داریم و یک و نیم میلیون نفر نیز در صف انتظار حج تمتع داریم.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: در خصوص انتقال ارز به عربستان هنوز بانک‌های عربستان فعال نیستند که 9 رمضان امسال با رئیس بانک مرکزی عربستان ملاقاتی داریم که امیدواریم محدودیت‌ها برداشته شود که در این صورت امکان افزایش زائر در عمره را خواهیم داشت.

اوحدی در پاسخ به سؤال دیگری درباره دریافت هزینه‌های متفاوت عتبات توسط دفاتر زیارتی از زائران گفت: امسال قرارداد سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا تنظیم و به امضا رسید و امیدواریم با هماهنگی‌ها حل شود.
وی در پایان در خصوص تأخیر زیاد پروازها در عتبات و عمره گفت: در آخرین سمیناری که هفته گذشته برگزار شد نماینده ایران‌ایر و ماهان حضور داشتند و قراردادها مجدداً بازنگری شد و میزان خسارت جدید نیز مشخص شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠۴-١٣٩٣, ١٨:٠٩

   

پر مبحث ترین ها