سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رويت هلال ماه در غروب یکشنبه ميسر نيست

بروز شده : ٢-٠۵-١٣٩٣, ١۴:١٨    نسخه چاپی    
با توجه به بومی سازی های انجام شده "قران نیرین" يعني سمت يكسان ماه و خورشيد اگرچه سن ماه در غروب روز يكشنبه ۱۸ ساعت است اما به دليل فاصله زاويه كم خورشيد عرض داير العروجي منفي لذا ماه زودتر از خورشيد غروب كرده و رويت نمي‌شود.
مسئول علمی ستاد استهلال استان گلستان گفت: روز يكشنبه پنجم مرداد، اگرچه سن ماه زياد است اما رويت هلال ماه در غروب اين روز ميسر نيست؛ با توجه به محاسبات انتظار مي رود كه ماه مبارك رمضان ۳۰ روزه باشد.

محمد باقر محمدشفيع عصر چهارشنبه در جلسه ستاد استهلال مناطق قومي استان، افزود: با توجه به بومی سازی های انجام شده "قران نیرین" يعني سمت يكسان ماه و خورشيد اگرچه سن ماه در غروب روز يكشنبه ۱۸ ساعت است اما به دليل فاصله زاويه كم خورشيد عرض داير العروجي منفي لذا ماه زودتر از خورشيد غروب كرده و رويت نمي‌شود.

وي ادامه داد: علاقمندان به رويت هلال ماه در غروب روز دوشنبه مصادف با ۶ مرداد، مدت نيم ساعت فرصت رويت هلال ماه شوال را دارند كه ارتفاع ماه در آن لحظه ۵درجه و ضخامت آن به اندازه اي هست كه بتوان آن را درشرايط مناسب و با چشم غير مسلح و دوربين هاي دوچشمي ديد.
محمدشفيع با تاكيد بر اينكه این محاسبات جنبه علمی دارد و در خصوص اعلام ماه رمضان، اذن ولی فقیه لازم است، افزود: هواشناسي در اين روز وضعيت جوي گلستان را خيلي مناسب نمي داند به همين دليل شايد گروه هاي رصد استان براي رويت ماه موفق نباشند.

وي از استقرار ۳گروه تخصصي و ۴ گروه فرعي در نقاط مختلف استان خبر داد و افزود: روز يكشنبه يك گروه تخصصي در ارتفاعات منطقه "سرعلي آباد" شاهكوه مستقر مي شوند و در روز دوشنبه ۲گروه تخصصي به مناطق درازنو و خالد نبي اعزام خواهند شد.
مسئول علمی ستاد استهلال استان گلستان در خاتمه تصريح كرد: چهار گروه فرعي از سوي ستاد استهلال در شهرهاي گنبد، علي آباد، بندر تركمن و آق قلا فعاليت خواهند كرد.

بيش از يكصد گروه براي مشاهده هلال ماه شوال در سراسر كشور مشغول رصد مي شوند.
در ادامه مسئول دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت شمال كشور گفت: بيش از يكصد گروه براي مشاهده هلال ماه شوال در سراسر كشور از روز يكشنبه پنجم مرداد مشغول رصد مي شوند.

به گزارش مهر، حجت الاسلام علي خيرخواه افزود: گروه هايي از طرف ستاد استهلال براي مشاهده هلال ماه شوال در مناطق مختلف استان از پنجم مرداد مستقر هستند.
وي ادامه داد: علماي اهل سنت و يا نماينده اي از سوي آنها به همراه روحاني شيعه گروه هاي رصد را همراهي مي كند كه در صورت مشاهده ماه شوال به دفتر مقام معظم رهبري اعلام مي شود.

وي با بيان اينكه حضور روحانيون اهل سنت و شيعه در گروه هاي رصد كارگاه آموزشي براي آنها خواهد بود، گفت: روحانيون با شركت مستمر در اين برنامه ها پس از مدتي مي توانند فردي متخصص و صاحب نظر باشند.
وي خواستار حضور روحانيون اهل سنت و شيعه در جلسات ستاد استهلال شد و افزود: با شركت روحانيون در جلسات تخصصي ستاد استهلال در طول سال، ديگر براي مشاهده هلال ماه مبارك رمضان و شوال مشكلي نخواهيم داشت.

وي با اعلام اين نكته كه مطالعات و تحقيقات در اين بخش بايد تداوم داشته باشد، گفت: با آموزش و پژوهش مي توان جنبه مطالعاتي رصد ماه را ارتقا داد ضمن اينكه فراخوان مقاله درطول سال و جمع آوري نظرات علماي اهل سنت و شيعه نيز بسيار در بالا رفتن سطح دانش آنها تاثير گذار خواهد بود.
وي همكاري و مشاركت با انجمن و موسسات آموزشي كه در اين بخش كار انجام داده اند را موثر دانست و اظهار كرد: با آموزش هاي تخصصي جلسات ما پربارو قابل تر مي شود و از طرفي روحانيون مي توانند پس از گذراندن اين دوره ها صاحب نظر شوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠۵-١٣٩٣, ١۴:١٨

   

پر مبحث ترین ها