سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دخل روستاییان 25 استان کمتر از خرجشان است

دولت تدبیر و امید برای رفع این مشکل و انجام سرمایه گذاری لازم 75 درصد تسهیلات مورد نیاز این مناطق را با نرخ بسیار کم پرداخت می کند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری گفت: درآمد مردم مناطق روستایی 25 استان کشور منفی است.

ˈسید ابوالفضل رضوی روز شنبه درجمع خبرنگاران در زنجان بااشاره به اینکه درآمد خانوارهای روستایی کشور بدون احتساب یارانه های تخصیصی دولت لحاظ شده است، افزود: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران از مجموع 31 استان فقط درآمد شش استان بیشتر از هزینه های آن گزارش شده است.

وی یادآورشد: مناطق روستایی کشور با نبود درآمد کافی و ضعف شدید اقتصادی مواجه هستند و برنامه های متعدد و متنوعی از سوی دولت برای برون رفت از معضلات این بخش درنظر گرفته شده است.

رضوی با بیان اینکه توجه بیشتر به توسعه اقتصاد روستایی عزم جدی دولت برای خروج از رکود اقتصادی در سطح کشور است ،تصریح کرد: دولت بامشارکت مردم این مناطق طرح های اقتصادی، اجتماعی و اشتغالزایی را با هدف توانمندسازی خانوارها مورد توجه قرار داده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به اینکه متاسفانه بانکهای عامل سهم آورده روستاییان را برای طرح های مختلف تولیدی، خدماتی و کشاورزی 30 درصد با نرخ کارمزد چهار درصد اعمال می کنند ،ابراز کرد: درآمد ناچیز خانوارهای روستایی امکان تامین این میزان منابع را عملا ناممکن و یا با مشکلاتی مواجه کرده است.

رضوی ادامه ادامه داد: دولت تدبیر و امید برای رفع این مشکل و انجام سرمایه گذاری لازم 75 درصد تسهیلات مورد نیاز این مناطق را با نرخ بسیار کم پرداخت می کند.

وی همچنین به اجرای 40 درصدی طرح های هادی در کشور اشاره کرد و یادآورشد: بنیاد مسکن متولی اجرای طرحهای هادی است و نظارت های جدی نیز در این بخش اعمال می شود.

رضوی همچنین نرخ مهاجرت روستاییان را بیش از تثبیت جمعیت آن در کشور عنوان و خاطر نشان کرد: بر اساس آمار اعلام شده سالانه سه درصد جمعیت روستایی کشور به شهرها مهاجرت می کنند.

در ارایه خدمات بین مناطق روستایی و شهرنشینی تبعیض شده است
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری همچنین در جلسه اقتصاد روستایی استان با تاکید بر اینکه نحوه ارایه خدمات به روستاها باید تغییر یابد، گفت: نوع خدمات ارایه شده به روستاها با شهرها فاصله بسیار زیادی دارد و مسوولان امر در سطح کشور و استانها باید درصدد اصلاح این موضوع مهم باشند.

رضوی عدم تعریف دقیق و جامع از روستا را عامل مهم و تاثیرگذار در ارایه نشدن خدمات لازم به این مناطق اعلام کرد و افزود: روستا به یک واحد تولیدی، سکونتی و فضایی فرهنگی و ارزشی اطلاق می شود.

وی یادآورشد: سهم زنان در اقتصاد روستایی در مقایسه با گذشته بسیار کاهش یافته و این درحالی است که طی سالهای گذشته این قشر فعال جامعه مشارکت اقتصادی بالایی داشتند.

رضوی تصریح کرد: یکی از برنامه های مهم این معاونت توانمند سازی و ارایه آموزش های لازم به مردم مناطق روستایی به ویژه زنان است.

وی تاکید کرد: با همکاری سازمان فنی و حرفه ای آموزش های مختلف به ویژه در بخش صنایع دستی در روستاها مورد توجه قرار گرفته و نهادینه شدن آن به رشد روز افزون اقتصادی منتج خواهد شد.

رضوی ادامه داد: ظرفیت های مغفول مانده ای در روستاهای کشور وجود دارد که شناسایی و سرمایه گذاری در این بخش چشم انداز بهتری را در اقتصاد آن ترسیم می کند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تجارب ارزشمندی در حوزه توسعه روستایی حاصل شده است که بهره گیری از آن و مطالعه اثر بخشی اقدامات گذشته مسیر بهتری را برای ارایه خدمات لازم در این مناطق فراهم می کند.
منبع: خبرگزاری ایرنا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۵-١٣٩٣, ١۶:۵١

   

پر مبحث ترین ها