سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر نیرو: اتخاذ تدابیر جدید برای نجات زاینده رود

بروز شده : ۴-٠۶-١٣٩٣, ٠٠:٠٩    نسخه چاپی    
این استان نیازمند توجه ویژه ای به دلیل تاثیرگذاری در بخش های مختلف و متنوع در کل کشور است به همین دلیل چهارمین جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود روز گذشته برگزار شد و بسیاری از مسائل آبی موجود در این استان مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان گفت: شرایطی که در استان اصفهان شاهد هستیم برای همه کشور نگران کننده است. استان اصفهان یکی از مولفه های اصلی شکل دهنده هویت ملی ماست و یکی از علل اصلی آبادانی و تاثیرگذاری این استان، وجود رودخانه زاینده رود است.

وزیر نیرو اظهارداشت: این استان نیازمند توجه ویژه ای به دلیل تاثیرگذاری در بخش های مختلف و متنوع در کل کشور است به همین دلیل چهارمین جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود روز گذشته برگزار شد و بسیاری از مسائل آبی موجود در این استان مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: رودخانه زاینده رود به طور متوسط در 5 سال اخیر 845 میلیون متر مکعب ذخیره آبی داشته است. تونل اول کوهرنگ، کار انتقال و برداشت آب را از سرشاخه های کارون بزرگ و انتقال آن از سوی زاگرس به زاینده رود را انجام می دهد که میزان آورد این تونل 293 میلیون متر مکعب آب است.

چیت چیان ادامه داد: سطح اراضی باغی و کشاورزی حوضه زاینده رود در سال های اخیر با افزایش 5 برابری به 200 هزار هکتار رسیده است که این سطح نیازمند یک و نیم میلیارد متر مکعب آب مازاد است و طبیعت، ظرفیت ایجاد این میزان را ندارد.

وی اصفهان را قطب بزرگ صنعت کشور دانست و خاطر نشان کرد: در 50 سال گذشته مصرف آب در بخش صنعت از پنج میلیون متر مکعب به 237 میلیون متر مکعب رسیده که افزایش 40 برابری را نشان می دهد.

وزیر نیرو ادامه داد: در گذشته آورد کارون بزرگ 31 میلیارد متر مکعب بوده اما در سالیان اخیر به 9 میلیارد متر مکعب کاهش یافته و با اجرای تونل بهشت آباد این میزان باز هم کمتر خواهد شد. وی با بیان اینکه مدیریت مصرف بهترین راه چاره است تاکید کرد: اختصاص طرح های دیگر برای انتقال آب از کارون امکانپذیر نیست.

چیت چیان با اشاره به وجود 5 هزار هکتار فضای سبز در اصفهان اظهارداشت: این میزان فضای سبز به 50 میلیون متر مکعب آب برای آبیاری نیازمند است که باید برای آن چاره اندیشی شود. تبدیل چاه های دیزلی به برقی و جلوگیری از برداشت های اضافه می تواند در آینده در حوضه منابع آب موثر باشد.

وی تاکید کرد: مدیریت جلوگیری از برداشت آب های سطحی و زیرزمینی تا به امروز موفق نبوده اند و این امر نیازمند مدیریت اجتماعی، کمک مسئولان قضایی و اجرایی است که بزودی محقق و اجرایی می شود.

وزیر نیرو تصفیه خانه بابا شیخ علی اصفهان را بزرگترین و پُرظرفیت ترین تصفیه خانه کشور برشمرد و افزود: تونل گلاب 2 دومین سامانه انتقال آب شرب به اصفهان است که به پیشنهاد وزارت نیرو در شورای عالی آب تصویب شد.

چیت چیان ابزار امیدواری کرد آب زاینده رود بزودی به مدت 5 سال از بهمن ماه تا اردیبهشت سال آینده در رودخانه جاری شود. همچنین طرح انتقال آب تونل سوم کوهرنگ تا پایان سال جاری به مرحله بهره برداری می رسد.

وی تصریح کرد: تونل سوم کوهرنگ در کنار طرح بهشت آباد در مجموع قادر به انتقال یک میلیارد و 17 میلیون متر مکعب آب به حوضه زاینده رود خواهد بود. این میزان آب، 200 میلیون متر مکعب از میزان آبی که در زاینده رود جاری بوده بیشتر خواهد بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠۶-١٣٩٣, ٠٠:٠٩

   

پر مبحث ترین ها