سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دست یاری همیاران برای کمک به ازدواج جوانان‬؛

دانشجویان با کمک اساتید در دانشگاه ازدواج کنند

برخی از طرح‌های مطرح شده در حوزه جوانان نیازمند راهکارهای قانونی هستند و برخی دیگر با مصوبات وزارت ورزش و جوانان قابلیت اجرایی دارند که با تلاش‌های صورت گرفته طرح همیاران ازدواج اجرایی می‌شود.
به گمان زیاد تمام آشنایی ها با یک اتفاق ساده کلید می خورد یا شاید باید گفت این آشنایی ها هستند که به دنبال یک بهانه و اتفاقند. بهانه ای مثل یک جمله ی ببخشید می شه جزوتون رو امروز به من قرض بدید؟ بهانه ای که به دنبال بهانه ای دیگر برای ملاقاتی دوباره هستند. ملاقات هایی که اولین بهانه هایش تحصیل علم است اما هدف های دیگری را نیز در سایه خود دارد.

دانشگاه، واژه ای مرکب از دانش و گاه، مکانی که به افراد برچسب دانشجو بودن می دهد و دانشجو یعنی کسی که طالب علم است و علم را جست و جو می کند. برچسبی که خیلی چیزها را عوض می کند. دانشجو بودن هم دیدگاه خود فرد را به زندگی تغییر می دهد و هم دیدگاه و انتظارات دیگران را.

دانشگاه مکانی برای جوان است و جوانی عرصه ای برای ساختن زندگی. جوانی یعنی شکافتن پیله زندگی و پروانه شدن. جوانی یعنی یافتن راه و پیدا کردن کسی برای طی کردن این مسیر.
دانشگاه هم یکی از ایستگاه های زندگی است و شاید بهترین ایستگاه در مسیر زندگی که در این راه همسفرت را هم بیابی. و چه خوب که این همسفر کسی باشد که از جنس تو فکر کند.

ازدواج مسیری است که اگرچه لذت بخش ترین راه زندگی هر انسانی محسوب می شود ولی با پیچ و خم های بسیاری همراه است. مسیر پر فراز و نشیبی که هم می تواند شیرین باشد و هم تلخ.
اما دانشگاه می تواند ایستگاهی باشد که این مرحله از راه زندگی را آسان تر کند. دانشگاه مکانی برای تعامل دختران و پسران جوان است که در خلال پرورش فکری خود نیمه گمشده خود را بیابند.

اما این کار به تنهایی از پس دختر و پسر جوان بر نمی آید. نیاز به ریش سفیدی دارد که چم و خم کار را بداند و جوان را هدایت کند.
این روزها به موازات این که از ازدواج و اتخاذ تدابیری برای افزایش ازدواج خبرهایی به گوش می رسد، اما بیش از آن خبرها حاکی از وقوع سونامی طلاق است.

به گزارش شفاف، بر اساس آمار سازمان ثبت احوال کشور، در سه ماهه نخست امسال 12 هزار و 442 مورد واقعه طلاق در کل کشور به ثبت رسیده که در این میان، تهران با 2 هزار و 192 مورد طلاق رکوردار این واقعه است.
حال با تمام این تفاسیر دکتر محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان از اجرایی شدن طرحی حرف می زند که قرار است همیاران ازدواج دانشجویان باشد.

البته فروردین ماه سال جاری بود که دکتر محمود گلزاری - معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان - گفته بود: به معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری پیشنهاد داده است درهر دانشکده برای یک یا دو استاد قابل اعتماد و مقبول به عنوان همیاران ازدواج درباره چگونگی گفت‌وگو با دانشجویانی که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند، دوره‌های آموزشی برگزار کند و علاوه بر آن نیز از دانشکده‌ها باید به این اساتید حقوق حق‌التدریس پرداخت کنند.

اما اگر چه که دانشگاه و ازدواج های دانشجویی می تواند راهی مناسب برای ترغیب جوانان به ازدواج باشد و وجود چنین طرحی نظیر مشاوره های قبل از ازدواج می تواند از بروز ازدواج هایی که به جدایی می انجامد بکاهد، ولی تنها ارائه چنین طرح هایی نمی تواند راه گشای سونامی طلاق در کشور باشد و نیازمند برنامه ریزی های بزرگ تر با اهدافی غنی تر است که این مهم را به سرانجام برساند. علاوه بر این اجرایی شدن چنین طرح هایی بر ارائه آن ارجعیت دارد.

البته دکتر محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار«جوانان» از اجرایی شدن این طرح در دانشگاه ها خبر داده و افزوده است: برخی از طرح‌های مطرح شده در حوزه جوانان نیازمند راهکارهای قانونی هستند و برخی دیگر با مصوبات وزارت ورزش و جوانان قابلیت اجرایی دارند که با تلاش‌های صورت گرفته طرح همیاران ازدواج اجرایی می‌شود.
با این وجود امیدواریم که این طرح هم پذیرای جوانان و هم پذیرای مسئولین و هم فرهیختگان ما باشد چرا که ارائه چنین طرحی می تواند جوانان را به سمت انتخاب بهتر و ازدواج های با دوام تر بیانجامد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۶-١٣٩٣, ٠٠:٢١

   

پر مبحث ترین ها