سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ادامه درگیری ترکان و بقایی؛

مناطق آزاد، جایی برای دعوا!

به‌گفته ترکان ، بقایی برای تنظیم قرارداد اجاره از طرف مناطق آزاد از مشاور خود خواسته بود که این قرارداد را امضا کند و از طرف خانه ایرانیان نیز فردی که همکارش بوده این قرارداد را به امضا رسانده اما در حقیقت، هر دو طرف را خود سازماندهی کرده، در نتیجه ساختمان‌های مناطق آزاد را اینگونه برای مدت طولانی اجاره داده است.
دوران حیات دولت دهم به پایان رسیده اما هنوز هم دامنه اختلافات به دلیل اشکالات اقتصادی وارده به نزدیکان دولتی ها و انتقادات به بی قانونی های زمان حیات این دولت نقل زبان هاست و هر از گاهی تیتر رسانه ها می شود.

سمبل این اختلافات هم این روزها درگیری بین حمید بقایی و اکبر ترکان است؛ دو چهره نزدیک به روسای دولت‌های دهم و یازدهم که بعد از 24 خرداد قرار بود تعامل بین دولت سابق و فعلی را کلید بزنند. حالا این دو در نقطه‌ای جدید باز هم به هم رسیده‌اند؛ شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ جایی که بقایی در دولت دهم دبیری آن را بر عهده داشت و اکنون این سمت به اکبر ترکان محول شده است.

دانشگاه ایرانیان، اولین اختلاف

اولین موضوع اختلاف هم بر سر 16 میلیاردی بود که گفته شد دولت دهمی ها برای دانشگاه ایرانیان از حساب دولت برداشت کرده اند .
ماجرا هم از این قرار بود که ابتدا ترکان اعلام کرد از تخلفات دولت دهم در 45 روز اخیرحیاتش باید تاریخ نوشت و حمید بقایی هم به ترکان لقب کمیسر پلیس را داد.

ترکان هم در جواب او گفت: ترکان در ادامه گفت:من کمیسر پلیس نیستم اما پیگیر اموال ملی و نهادهایی که مسوولیت آنها به من واگذار شده هستم و اگر این اموال از راه منطقی و معمول بازگردانده نشود مراجع قضایی حتما به وظیفه خود عمل خواهد کرد اما اگر بازگردانده‌شدن اموال هم به‌صورت داوطلبانه باشد بهتر است.»تا کار بالا بگیرد.
هر چند که این مساله ابتدا تکذیب شد و در نهایت اعلام شد نزدیکان محمود احمدی نژاد این پول را برگرداندند اما ماجرای اختلاف به همین ماجرا ختم نشد.

رانت خواری دولت دهمی ها در مناطق آزاد، حقیقت یا رویا؟

بعد از آن اکبر ترکان از سوءاستفاده مالی و رانتخواری در مناطق آزاد سخن گفت و از فسادها و تخلفات مالی سازماندهی شده و با برنامه‌ریزی دولت دهمی ها پرده برداشت.اظهاراتی که مستقیما به حمید بقایی برمی گشت.

بقایی هم اما ساکت ننشست و در گفت و گویی درباره ترکان گفت: البته من به آقای ترکان حق می‌دهم، بالاخره ایشان در دولت نهم معاون وزیر نفت بودند که جایگاه کوچکی هم نیست، ولی بعدها بنا به دلایلی که قصد ورود به آنها را ندارم، از کار برکنار شدند. پس طبیعی است که این گونه علیه دولت قبل صحبت کنند.

معاون اجرایی احمدی نژاد همچنین درخصوص اظهارات اخیر اکبر ترکان مبنی بر وجود فسادها و تخلفات مالی سازماندهی شده و با برنامه‌ریزی در دولت قبل، ادامه داد: بنده هم اظهارات تکراری آقای ترکان را در رسانه‌ها دیدم. ایشان در نقش کمیسر پلیس روزی به رییس‌جمهور سابق کشور توهین می‌کند، روز دیگر به نمایندگان مجلس می‌تازد و بار دیگر نیمی از ملت بزرگ ایران را قانون‌شکن می‌نامد.

وی با بیان اینکه باید دید هدف و انگیزه آقای ترکان از طرح این مطالب کذب، غیر مستند و سطحی چیست؟، افزود: به نظر می‌رسد ایشان بیشتر به دنبال مطرح کردن خودشان هستند. بالاخره آقای ترکان سال‌ها وزیر بوده و در ایام انتخابات هم قائم مقام ستاد آقای روحانی بوده و کمترین توقع ایشان مقام وزارت بود؛ اما علی‌رغم این توقع، به جای وزیر شدن، دبیر شدند و به اصطلاح خیلی تحویلشان نگرفتند.
این درگیریها اما هنوز پایان نیافته تا جایی که بقایی در این‌روزها نامه‌هایی در اثبات بی‌گناهی خود نوشته و منتشر کرده است.

نامه هایی که با جواب مجدد ترکان مواجه شده و او در این خصوص گفته: آقای بقایی در زمان مسوولیت خود، اموال مناطق آزاد را به قیمت بسیار نازلی به‌مدت طولانی به خود اجاره داد به‌طوری که هم به‌عنوان موجر و هم مستاجر نقش ایفا می‌کرد و خانه خود را به خودش اجاره داد.
آنطور که ترکان این موضوع را روایت کرده «بقایی در زمان مسوولیت خود، جایی را به نام خانه ایرانیان خارج از کشور به‌صورت خصوصی در وزارت کشور به ثبت رسانده است.

از آنجا که در دولت محلی به نام شورایعالی ایرانیان خارج از کشور وجود دارد، اذهان عمومی تصور می‌کنند که این حق محسوب می‌شود اما بقایی برای حمایت از خانه ایرانیانی که خودش به ثبت رسانده، از دولت یک مصوبه گرفته است، بعد هم ساختمان مناطق آزاد را به‌عنوان موجر اجاره داده به خانه ایرانیان خارج از کشور» که خود مستاجر آن بوده است.

به‌گفته ترکان ، بقایی برای تنظیم قرارداد اجاره از طرف مناطق آزاد از مشاور خود خواسته بود که این قرارداد را امضا کند و از طرف خانه ایرانیان نیز فردی که همکارش بوده این قرارداد را به امضا رسانده اما در حقیقت، هر دو طرف را خود سازماندهی کرده، در نتیجه ساختمان‌های مناطق آزاد را اینگونه برای مدت طولانی اجاره داده است.

به این ترتیب افشاگری ها و گلایه های اقتصادی با گذشت یک سال از حیات دولت یازدهم هنور هم ادامه دارد و این در حالی است که دولت اعتدال برای دوستی و برقراری ارتباط بین همه گروه های سیاسی به روی کا ر آمده بود و هر چند نمی توان از تخلفات و بی قانونی های دولت دهم گذشت شاید بهتر باشد دولت یازدهمی ها با هم زدن گذشته وضعیت را بدتر نکنند و اگر مشکلی وجود دارد اسناد خود را مستقیم به قوه قضاییه ارئه کنند تا حقیقت ماجرا از ریشه مشخص شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠۶-١٣٩٣, ٠٠:۵۵

   

پر مبحث ترین ها