سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پلمپ زنجیره‌ای کافه‌های لواسان

بروز شده : ۵-٠٧-١٣٩٣, ١٠:۵٠    نسخه چاپی    
اين فضاي خاصي كه اين جا به وجود آمده كاسبي ما را مختل كرده. لواسان به خاطر فضاي خانوادگي هم كه دارد در كافه‌ها هم خانواده‌ها مي‌آيند و با وجود اين اتفاق‌ها اصلا ترجيح مي‌دهند كه اين طرف نيايند.
«دو هفته‌يي مي‌شود كه شب‌ها با ماشين‌هاي ون مي‌آيند و هر بار به يك مغازه يا تذكر مي‌دهند يا اخطار پلمب يا كلا پلمبش مي‌كنند». «لواسان منطقه ييلاقي تهراني‌ها به شمار مي‌آيد و معمولا ثروتمندان تهراني در اين شهر خانه‌هاي ويلايي دارند.

در اين شهر كوچك افراد سرشناس هم زندگي مي‌كنند، از برخي چهره‌هاي سياسي تا هنرمندان و ورزشكاران. مدت دو هفته مي‌شود كه به گفته كسبه اين شهر ون‌هاي پليس هر شب اقدام به پلمب رستوران‌ها و كافه‌ها مي‌كنند. بيشتر اين اخطار‌ها يا پلمب‌ها به كافه‌هاي اين شهر است و با دلايلي از جمله بدحجابي، سد معبر و فساد اين مغازه‌ها بسته مي‌شوند. وارد لواسان كه شويد از ابتدا تا انتهاي آن شبيه بلواري است كه در دو طرف اين بلوار مغازه‌هاي مختلفي وجود دارد اما بيشتر اين اتفاق‌‌ها در انتهاي لواسان رخ مي‌دهد، البته مغازه‌هايي كه براي افراد مشهوري از قشر ورزشكار يا هنرمند است از خطر پلمب در امان است و به گفته خودشان تا امروز براي آنها مشكلي به وجود نيامده است. «اعتماد» در گفت‌وگو با معاونت اجتماعي ناجا ماجرا را از آنها جويا شد كه آنها تاكنون پاسخي به ما ندادند.

دلايل پلمب مشخص نيست
مسوولان شوراي شهر لواسان از روي دادن اين اتفاق‌ها ابراز بي‌اطلاعي مي‌كنند. مجيد فتاحي، رييس شوراي شهر لواسان در گفت‌وگو با «اعتماد» در اين باره مي‌گويد: «برخي از اين مغازه‌ها مالكيت تجاري ندارند و بيشتر با سند مسكوني يا غيرمرتبط با آن صنف مشغول به فعاليت هستند كه اگر در اين مورد باشد كار اماكن كاملا مطابق با قانون است اما اگر بدون دليل قانوني اقدام به پلمب واحدهاي صنفي كرده، اين كار درست نيست و بايد مسوولان پيگيري كنند كه ماجراي اين پلمب‌ها از كجا آمده است.

اگر هم نيروي انتظامي اقدام به اين كار كرد ديگر شوراي شهر و شهرداري كاري نمي‌توانند بكنند و مسوولان آنها بايد پاسخگو باشند. ما تلاش داريم كه با پيگيري از معاون شهردار و نيروي انتظامي متوجه تمام ماجرا شويم و به شما اطلاع مي‌دهيم كه چرا اين اتفاق‌ها مي‌افتد.» گفتني است كه رييس شوراي شهر لواسان تاكنون خبري درباره پيگيري‌هاي اين ماجرا به «اعتماد» نداده است و تلفن همراه خود را پاسخ نداد.

مهدي، يكي از كافه داران لواسان است كه مغازه او در نزديكي يكي از كافه‌هايي است كه در روزهاي اخير به دليل بدحجابي پلمب شده است او در اين باره گفت: «مدتي مي‌شود كه ما هرشب از اين خبرها مي‌شنويم كه مثلا اماكن فلان رستوران يا كافه را تعطيل كرده است اما حكم‌هايي كه براي آنها صادر مي‌شود با يكديگر تفاوت دارد، براي خود ما چند وقت پيش يك شب آمدند گفتند كه كافه شما سد معبر كرده و بايد پلمب كنيم اما اصلا اين طوري نبود و پس از چند روز دوباره ما مجوز كار گرفتيم. اصلا دلايل اصلي پلمب كردن اين مغازه‌ها مشخص نيست و ما هم نمي‌دانيم چرا چند وقتي است اينگونه با رستوران‌ها و كافه‌ها برخورد مي‌كنند، ببينيد ما هم موافقيم كه اگر جايي مجوز كار ندارد جلوي فعاليتش را بگيرند اما وقتي جوان‌ها در اين مغازه مشغول به كار هستند و با اين برخوردها مواجه مي‌شوند دچار مشكلات سنگين مالي مي‌شوند.»

كافه‌هاي هنرمندان از خطر پلمب در امان است

مردي كه مسوول كافه يكي از هنرمندان در لواسان بود درباره مشكلات به وجود آمده گفت: «كافه ما به اين دليل كه براي يك هنرمند است معمولا تا امروز دچار اين مشكلات نشده است و خدا را شكر اخطار پلمب نداشتيم اما ما هم شنيديم كه به تازگي براي برخي از رستوران‌ها و كافه‌ها اين مشكل به وجود آمده و با آنها برخوردهاي شديدي مي‌شود. ببينيد در لواسان اقشار مختلفي زندگي مي‌كنند كه شايد با حضور كافه و رستوران زياد موافق نباشند به اين خاطر رفتارهاي سليقه‌يي در اين باره روي مي‌دهد. حالا ممكن است كه با آمدن و رفتن يك رييس سياست‌ها تغيير كند اما اكنون چيزي كه ديده مي‌شود ايجاد فضاي ويژه براي مغازه داران لواسان است.»

لواسان باغشهري است كه بيشتر خانه‌هاي آن به‌صورت ويلايي و مدرن بنا شده است. برخي از بناها و ساختمان‌هايي كه در شهر لواسان احداث شده‌اند، چندين سال پياپي به عنوان شاهكار معماري سال كشور برگزيده شده‌اند. جمعيت ثابت اين شهر در حدود 25 تا 30 هزار نفر است كه در ايام تعطيل به 50 هزار نفر هم مي‌رسد و مهم‌ترين دليل استقبال مردم از لواسان آب و هوا و حضور رستوران‌هاي زياد در لوسان است. بسياري از خانواده‌ها در جنوب اين شهر كه سد لتيان قرار دارد چادر مي‌زنند و ايام تعطيل را آن جا مي‌گذرانند.

همه اصناف احتمال پلمب شدن دارند

رضا، يكي ديگر از كافه داران لواسان است، او مي‌گويد كه اين محدوديت‌ها تنها براي كافه‌ها و رستوران‌ها نيست بلكه به مغازه‌هاي ديگر هم اين اخطارها داده شده است، رضا گفت: «من تعجب مي‌كنم از برخي همكاران كه تنها اين مشكل را مربوط به كافه‌ها و رستوران‌ها مي‌دانند، آنها هرشب با سه، چهار ون مي‌آيند و ممكن است به هر مغازه‌يي اخطار دهند يا پلمب كنند، همين چند روز پيش به يك مغازه‌يي كه وسايل شنا و اسكي مي‌فروشد اخطار پلمب داده‌اند.

اين فضاي خاصي كه اين جا به وجود آمده كاسبي ما را مختل كرده. لواسان به خاطر فضاي خانوادگي هم كه دارد در كافه‌ها هم خانواده‌ها مي‌آيند و با وجود اين اتفاق‌ها اصلا ترجيح مي‌دهند كه اين طرف نيايند. به نظرم مي‌توان در كمال آرامش اگر مغازه‌يي به هر دليلي تخلفي دارد به آن تذكر بدهند و بعد پيگير ماجرا شوند، اينگونه مسوولان مغازه مي‌توانند مشكلات را برطرف كنند و فضاي خاصي هم براي مردم به وجود نيايد.»

هم‌اكنون بيش از 10 مغازه كه كافه يا رستوران و يا... بودند به دلايل مختلف پلمب شده‌اند و در انتظار بازگشايي مجدد هستند برخي از آنها بايد چند روز صبر كنند و جريمه پرداخت كنند و بعضي ديگر منتظر راي دادگاه هستند كه بالاخره چه كاري مي‌توانند براي بازگشايي مغازه شان انجام دهند. درآمد بسياري از بوميان اين شهر از طريق همين رستوران‌ها و سفره‌خانه‌ها مي‌گذرد و تعطيلي اين واحد‌هاي صنفي مي‌تواند زندگي‌شان را با مشكلات جدي رو‌به‌رو كند. تاكنون اظهارنظري درباره اين اتفاقات از سوي مسوولان نشده و دليل اين اتفاقات در لواسان مشخص نيست.
منبع: روزنامه اعتماد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٧-١٣٩٣, ١٠:۵٠

   

پر مبحث ترین ها