سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سونامی طلاق در مناطق کردنشین ایران

گزارش‌ها حاکی است که در فروردین‌ماه امسال آشیان زندگی ١٧٨خانواده، اردیبهشت‌ماه ٧٦٨ و خردادماه ٣٦٤ خانواده به دلیل طلاق از هم پاشیده است.
روزی که پای سفره عقد می‌نشستند و زیر لب ترانه پیمان پیوند زندگی را زمزمه و مزمزه می‌کردند، هرگز به دالان‌های باریک، تنگ با بو و طعم جدایی «دادگاه خانواده» و کوفتن صدای چکش قضاوت برای کات‌کردن سکانس زندگی نمی‌اندیشیدند.

به گزارش شهروند، زمانی که دختر و پسر جوان در لباس عروس و داماد بر تخت بخت تکیه زده بودند و در مقابل لنزهای دوربین به سرآغاز زندگی زناشویی زیر کلبه عشق تبسم می‌زدند، هرگز به سیل خروشان، طوفان و سونامی جدایی فکر نمی‌کردند که روزی ساحل آرامش زندگی‌شان را درهم بکوبد.

چند صباحی از آسایش و آرامش در سایه‌سار این آلاچیق زندگی گذشته است و ثمره این درخت زناشویی دختر یا پسرکی با چشمان معصوم فرشتگی است اما به ناگاه علف هرز اختلاف در بوستان خانوده قد افراشته و تخم کین در بستر می‌کارد، چرخ قطار زندگی بر ریل انحراف نامقصد غلت می‌خورد و در آستانه سقوط از پرتگاه است.

پسرک یا دخترک در اتاق غم با اشک سر بر بالین می‌نهند و با دستان کوچکشان خدای مهربان ذهن‌شان را برای پیوندی دوباره به مشارکت می‌طلبند اما در گود دستان کوچک دخترک و پسرک گل امید جوانه نمی‌زند و خیال کودکانه‌شان که‌ ای‌کاش اگر صبح ز خواب برخاستند خارستان زندگی تبدیل به گلستان شود و از دهان سرد والدین نفس گرم بدمد و از چشم کین پدر و مادر مروارید عشق بجوشد رویايی بیش نبوده است. درنهایت در جدال این کشمکش روبان قرمز زندگی قیچی می‌شود و جاده موازی زن و شوهر به بن‌بست می‌رسد.

شیار رد طلاق بر سیمای افسرده و پژمرده فرزندان در راهروهای دادگاه هویداست، زخم آب‌مروارید جدایی سوی چشمان والدین و فرزندانشان را گرفته است، تیغ تیز این چاقو دسته خود را بریده و چکه‌چکه از شقیقه قامت درهم شکسته خانواده عرق شقاوت می‌بارد. روایت رسانه‌ای این سکانس ناتمام از زندگی تلخ خانواده‌ها آن‌قدر کلیشه‌ای و تکراری شده است که دل مخاطبان و قلم خبرنگاران را می‌آزارد اما باز از این پدیده می‌نویسیم و خواهیم نوشت تا که شاید با طرحی‌نو لغزیدن سرعت این تفکر بر اتوبان طلاق کاهش یابد.

رشد ١/٥‌ درصدی طلاق در کردستان

به گفته مدیرکل ثبت احوال کردستان، در ٦ماهه نخست امسال یک‌هزار و ٨٨٣ واقعه طلاق در استان ثبت شده که این آمار نسبت به مدت مشابه‌ سال گذشته ١/٥درصد افزایش یافته است.
«محسن آقائی» می‌گوید، سرعت چرخ خودرو شوم طلاق در سرازیری جاده‌های کردستان آن‌قدر هراسناک است که نباید برای نصب سرعت‌گیر در مسیر و محورهای خطرناک این پدیده درنگ کرد.
به گفته او در ٦ ماهه امسال در هر شبانه‌روز ١٠ زن و شوهر از هم جدا شده‌اند که بیشترین واقعه طلاق ثبت‌شده مردان مربوط به گروه سنی ٢٩-٢٥ سال است. او با اعلام این‌که در این گروه سنی و جنسی مردان در این مدت ٦٤٤ مورد از هم طلاق گرفته‌اند، افزود: بیشترین طلاق ثبت‌شده زنان مربوط به گروه سنی ٢٤-٢٠ سال با تعداد ٥٣٣ زوجه است. او نسبت ازدواج به طلاق در ٦ ماه نخست امسال را ٧/٤ می‌داند و می‌گوید، این آمار در مدت مشابه‌ سال قبل ٣/٥ گزارش شده است.

کاهش ٧/٥ درصدی ازدواج

عدم‌تمایل جوانان به ازدواج در ٦ ماهه ‌سال‌جاری، زنگ‌خطری است که باید مسئولان این پدیده را آسیب‌شناسی کنند و راهکارهای ترغیب انگیزه جوانان به ازدواج و پایبندی به سنت پیامبر اکرم(ص) را ارایه دهند. این را مدیرکل ثبت‌احوال کردستان می‌گوید. آقائی، کاهش ٧/٥‌درصدی ثبت شمار واقعه ازدواج در ٦ماهه ‌سال‌جاری را سندی برای ادعای پژواک این زنگ‌خطر و احساس ایجاد فاصله جوانان از سنت ازدواج می‌داند. به گفته این مسئول، در ٦ماهه امسال تنها ٨‌هزار و ٩١٠ عروس و داماد پیمان زناشویی را بسته‌اند که این آمار نسبت به ‌سال‌گذشته ٥٤٠ نفر معادل ٧/٥‌درصد کاهش یافته است.

او میانگین سن ازدواج مردان را ٨٥-٢٧‌سال و میانگین سن زنان را ٤٦-٢٣‌ سال عنوان می‌کند و می‌گوید: در ٦ماهه اول امسال به‌طور متوسط در هر شبانه‌روز ٤٨ واقعه ازدواج در استان ثبت شده است. به گفته آقائی، بیشترین ازدواج ثبت‌شده مردان مربوط به گروه‌سنی ٢٩-٢٥‌سال با ثبت ٣‌هزار و ٦٣٩ مورد و بین زنان مربوط به گروه سنی ٢٤-٢٠‌سال با ثبت ٣‌هزار و ١٢٣ مورد است.
این آمار‌ها نشان می‌دهد که روزبه‌روز سن ازدواج مردان و زنان در استان فرهنگی کردستان افزایش می‌یابد و امیدواریم با آسیب‌شناسی این پدیده شیب نمودار سن ازدواج از این تندتر و صعودی‌تر نشود.

زلزله طلاق در کرمانشاه

براساس سالنامه آماری سایت اطلاع‌رسانی سازمان ثبت‌احوال کشور یک‌هزار و ١٠٦ واقعه طلاق در استان کرمانشاه در ٣ماهه نخست امسال ثبت شده است که برخی از کارشناسان آسیب‌های اجتماعی این واقعه تلخ را زلزله مخرب چند ریشتری برای آوار سقف کانون خانواده‌ها می‌دانند.

به استناد این گزارش رسمی در فروردین‌ماه امسال ٢٢٩، اردیبهشت ٤٣٩ و خردادماه ٤٣٨ خانواده از هم پاشیده‌اند و سند ازدواج این زن و شوهرهای کرمانشاهی مهر باطل خورده است.
در استان کرمانشاه در این مدت ٤هزار و ٨١٨ واقعه ازدواج ثبت‌شده است که بیشترین آمار ازدواج در ٣ماهه نخست ‌سال‌جاری مربوط به اردیبهشت‌ماه با یک‌هزار و ٩٢٩ واقعه ازدواج است و در ماه‌های فروردین و خرداد هم به ترتیب یک‌هزار و ٢٥٥ و یک‌هزار و ٦٣٤ سند ازدواج در دفاتر رسمی این استان مهر و امضا شده است.

ایلام، استان سفید طلاق

خوشبختانه در استان ایلام، گسل‌های زلزله طلاق نیمه‌فعال است و مذاب‌های این آتشفشان خاموش هنوز به مثابه برخی از استان‌های مناطق کردنشین بر سیمای خانواده‌ها فوران نکرده است.

آمارهای رسمی حاکی است که در این استان تنها ١٤٠ واقعه طلاق در ٣ماهه اول امسال در دفاتر ازدواج و طلاق ثبت و گزارش شده است. در استان ایلام در فروردین‌ماه پیوند زندگی زناشویی ٢٩، اردیبهشت‌ماه ٥٢ و خردادماه ٥٩ زن و شوهر با حکم دادگاه خانواده قیچی شده است.

براساس تحلیل این گزارش یک‌هزار و ٤٢٩ عروس و داماد ایلامی در این مدت حلقه پیوند زناشویی را در انگشت سرنوشت کرده‌اند که از این تعداد واقعه ازدواج ٤٢٩ مورد در فروردین‌ماه، اردیبهشت‌ماه ٥٢٠ و در خردادماه ٤٨٠ سند ازدواج در این استان صادر شده است.

آذربایجان‌غربی

در استان آذربایجان‌غربی نیز از ابتدای‌ سال‌جاری تا پایان خردادماه کانون گرم یک‌هزار و ٣١٠ خانواده در استان آذربایجان‌غربی با مهر طلاق بر صفحه سفید سند قرمز ازدواج به سیاهی و سردی گراییده است.

گزارش‌ها حاکی است که در فروردین‌ماه امسال آشیان زندگی ١٧٨خانواده، اردیبهشت‌ماه ٧٦٨ و خردادماه ٣٦٤ خانواده به دلیل طلاق از هم پاشیده است. در استان آذربایجان‌غربی در این مدت ٨‌هزار و ٦٧٠ واقعه ازدواج ثبت‌شده که از این تعداد ازدواج یک‌هزار و ٧٦٦ پیمان زندگی زناشویی در فروردین‌ماه، اردیبهشت‌ماه ٤هزار و ١٣٩ مورد و در خردادماه ٢هزار و ٧٦٥ واقعه ازدواج در استان ثبت شده است.

سالانه ١٥٠هزار طلاق در کشور ثبت می‌شود

به گفته رئیس سازمان ثبت‌احوال کشور به‌طور میانگین سالانه ١٥٠‌هزار طلاق در کشور ثبت می‌شود که از منظر او شیب تند این پدیده صعودی است. «محمد ناظمی‌اردکانی» در نشست مشترک با مسئولان ثبت‌احوال اردبیل گفته است که ثبت ازدواج به صورت میانگین سالانه ٨٠٠‌هزار مورد است که باز در سال‌های اخیر با شیب منفی همراه بوده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٨-١٣٩٣, ١٠:٢۵

   

پر مبحث ترین ها