سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بساط زیرمیزی برچیده می شود

سازمان های بیمه گر، وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان نظام پزشکی در شورای عالی بیمه از انضباط مالی در فرایندهای ارائه خدمات و تعامل دو سویه بین بیماران و ارائه دهندگان خدمات، تبعیت کردند.
رییس سازمان نظام پزشکی گفت: با همیاری جامعه پزشکی و انجمن های تخصصی، بساط تعرفه های غیرمتعارف نیز برچیده خواهد شد.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، دکتر «علیرضا زالی» افزود: ایجاد یک انضباط مالی در فرایند ارائه خدمات و تعامل دوسویه بین بیماران و ارائه دهندگان خدمات، میزان پرداخت ها در بخش خصوصی را کاهش می دهد.

وی با اشاره به اجرای کتاب جدید تعرفه های پزشکی به عنوان گام سوم طرح تحول سلامت گفت: از اهداف این کتاب صیانت از حقوق مردم، پزشکان و گروه های بهداشتی درمانی است.

زالی با بیان اینکه بخش عمده نگرانی ها در مورد نحوه ارائه خدمات معطوف به بخش های دولتی و آموزشی است، افزود: اکنون در کلانشهرها و مراکز استان ها بیش از 80 درصد خدمات بستری در بخش های دولتی ارائه می شود، بنابراین سامانه ارائه خدمات بستری در بخش های دولتی حتما نیازمند حمایت سازمان های بیمه گر پایه خواهد بود.

رییس سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: امسال سازمان های بیمه گر وارد فرایند تدوین کتاب جدید تعرفه ها شده اند و به دلیل اینکه بار مالی این کتاب در بخش دولتی توسط سازمان های بیمه گر پایه و وزارت بهداشت تامین شد، با اجرای آن فرایند پرداخت از جیب مردم در بخش های دولتی افزایش نخواهد داشت.

زالی ادامه داد: مشکلی که در بخش خصوصی وجود داشت، در ارتباط با سازمان های بیمه گر تکمیلی بود بطوریکه طبق آمارها در شش ماهه اول سال 93 و در تهران 70 درصد مراجعان تحت پوشش بیمه های تکمیلی به بیمارستان های خصوصی درجه یک مراجعه کردند.

وی افزود: البته در شهرستان ها، این عدد افزایش پیدا می کند و گاهی اوقات حدود 90 درصد از مردم مراجعه کننده به بیمارستان های خصوصی تحت پوشش بیمه های تکمیلی هستند.

رییس سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: بنابراین مکانیزم همراهی سازمان های بیمه گر تکمیلی در این شرایط بسیار راهبردی است که خوشبختانه در این خصوص اقدامات خوبی صورت گرفته و توافق نهایی بین سازمان های بیمه گر تکمیلی و بیمارستان های خصوصی صورت گرفته تا با یک مکانیزم حمایتی، حقوق مردم صیانت شود.

زالی گفت: سازمان های بیمه گر، وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان نظام پزشکی در شورای عالی بیمه از انضباط مالی در فرایندهای ارائه خدمات و تعامل دو سویه بین بیماران و ارائه دهندگان خدمات، تبعیت کردند.

وی ادامه داد: به دلیل رشد نامطلوب تعرفه ها در سال های گذشته، با تعرفه های غیرواقعی و مخدوش روبرو بودیم و با اجرای کتاب جدید تعرفه ها، فرایند واقعی سازی تعرفه ها بر اساس شواهد موجود صورت گرفته است.

رییس سازمان نظام پزشکی همچنین افزود: در بخش دولتی، پرداخت هزینه های درمان از سوی مردم در روستاها به حدود سه درصد و در شهرها به شش درصد رسیده بطوریکه با این اتفاق، آرزوی همه کارشناسان عرضه کننده خدمات سلامت محقق شده است.

به گفته زالی، ایجاد یک انضباط مالی در فرایندهای ارائه خدمات و تعامل دوسویه بین بیماران و ارائه دهندگان خدمات، میزان پرداخت ها در بخش خصوصی را نیز کاهش می دهد، ضمن اینکه با همیاری جامعه پزشکی و انجمن های تخصصی، بساط تعرفه های غیرمتعارف نیز برچیده خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٨-١٣٩٣, ١٨:١۴

   

پر مبحث ترین ها