سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کردوانی: یک خطبه نماز جمعه به صرفه جویی آب اختصاص یابد

چهره ماندگار کشور با تاکید بر لزوم صدور فتوا برای حفظ منابع آبی و پرهیز از اسراف اظهار داشت: علما باید به مردم بگویند تمام آداب مستحبی که با آب مرتبط است، انجام ندهند.
پدر کویر شناسی ایران و چهره ماندگار در زمینه جغرافیا از ائمه جمعه استان سمنان خواست یک خطبه در نماز جمعه را به مساله آب و لزوم پرهیز از اسراف آن اختصاص دهند.

'پرویز کردوانی' روز چهارشنبه در همایش ائمه جمعه و جماعات استان سمنان که با محوریت آب برگزار شد خطاب به روحانیون و برگزار کنندگان این همایش افزود: برای مقابله با مصرف بی رویه آب و جلوگیری از اسراف علما و مراجع باید فتوا بدهند.
وی با بیان اینکه خیلی دیر به فکر آب افتاده اید اظهار کرد: برگزاری این جلسات بی فایده است اظهار کرد: در حال حاضر با روستاها و شهرهایی که دچار مشکل شده اند کاری نمی شود.

وی تهران را جهنمی دوست داشتنی خواند و گفت: برای اینکه به توسعه و شکوفایی برسیم مدام سد و چاه زدیم و منابع آبی را دچار بحران کرده ایم.
کردوانی آبهای سطحی را 'حقوق' و آب های زیرزمینی را 'پس اندار' دانست و گفت: در این 35 سال پس از انقلاب بی رویه از این پس انداز استفاده کرده ایم و به شرایط امروز رسیده ایم که دیگر کاری برای آن نمی شود کرد.

چهره ماندگار کشور با تاکید بر لزوم صدور فتوا برای حفظ منابع آبی و پرهیز از اسراف اظهار داشت: علما باید به مردم بگویند تمام آداب مستحبی که با آب مرتبط است، انجام ندهند.
کردوانی با اشاره به حفر بی رویه چاههای عمیق و نیمه عمیق در کشور گفت: متاسفانه با زدن چاههای فراوان در کشور سطح آبهای زیرزمینی در مناطقی از کشور حتی به حدود 400 متر رسیده است.

به گزارش ایرنا، وی با اشاره به اینکه قریب 50 درصد چاهها در کشور غیر مجاز هستند،گفت: برداشت های غیرمجاز از دیگر مشکلات است لذا روحانیون بیش از پیش به معضل آب در ایران توجه داشته باشند.
در این همایش که توسط دفتر شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان سمنان برگزار شد برخی از ائمه جمعه با بیان آیات و روایاتی به بیان اهمیت آب و لزوم صرفه چوئی در مصرف آن پرداختند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٨-١٣٩٣, ١٩:٢۵

   

پر مبحث ترین ها