سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تحول در برنامه واکسیناسیون کشور

واکسن "پنتاوالان" پس از تصویب کمیته کشوری ایمن سازی با مساعدت وزیر بهداشت وارد کشور شده و در برنامه جاری ایمن سازی کودکان کشور قرار گرفته و قرار است برنامه ایمن‌سازی کودکان با واکسن پنج گانه از 27 آبان ماه جاری آغاز شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از اضافه شدن واکسن جدید پنج گانه «پنتاوالان» به برنامه ایمن‌سازی کودکان خبر داد و گفت: برنامه ایمن‌سازی کشور با یک تحول اساسی روبه‌رو شده است.

دکتر محمدی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: واکسن پنتاوالان در سنین 2، 4 و 6 ماهگی جایگزین واکسن‌های سه گانه دیفتری، کزاز، سیاه سرفه و هپاتیت "ب" خواهد شد. همچنین هموفیلوس آنفلوآنزا که از عوامل اصلی بیماری‌های مننژیت و پنومونی در کودکان زیر پنج سال است، نیز تحت پوشش این واکسیناسیون قرار می‌گیرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود افزود: واکسن "پنتاوالان" پس از تصویب کمیته کشوری ایمن سازی با مساعدت وزیر بهداشت وارد کشور شده و در برنامه جاری ایمن سازی کودکان کشور قرار گرفته و قرار است برنامه ایمن‌سازی کودکان با واکسن پنج گانه از 27 آبان ماه جاری آغاز شود.

محمدی خاطرنشان کرد: برنامه ایمن‌سازی کشور با یک تحول اساسی روبروست و در قدم اول واکسن جدید هموفیلوس آنفلوانزای تیپ B را به برنامه ایمن‌سازی اضافه کرده‌اند. البته برنامه ایمن‌سازی و ارتقای واکسیناسیون نوزادان کشور یک برنامه 10 ساله است که پنج واکسن در گام اول به صورت یکجا به نوزادان ۲ماهه تزریق می‌شود. در گام‌ بعدی واکسن تزریقی فلج‌اطفال، روتاویروس و پنوموکوک به آن اضافه می‌شود.

وی گفت: واکسن پنج گانه تعداد تزریق به کودک را کاهش می‌دهد و برعلیه پنج بیماری مذکور ایمنی ایجاد می‌کند. بطوری که تزریق این واکسن از 2 ماهگی آغاز می‌شود و به ترتیب در 4 و 6 ماهگی مجدد به نوزاد تزریق خواهد شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در ادامه افزود: با اعلام مرکز بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت وزارتخانه با اجرای این برنامه، تحول در ایمن‌سازی کشور آغاز می‌شود و در مرحله بعدی و سال آینده واکسن تزریقی فلج اطفال به مجموعه واکسیناسیون اضافه می‌شود.

به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: از آنجایی که کشور ما در مراحل پایانی ریشه‌کنی فلج اطفال است باید نوع واکسن را تقویت کنیم و به همین دلیل نوع تزریقی آن به مجموعه خوراکی اضافه شده و علاوه بر واکسن فلج اطفال، دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک نیز در آینده نزدیک به برنامه ایمن سازی کشوری اضافه خواهد شد.
وی ضمن اشاره به اهمیت اضافه شدن واکسن روتاویروس به برنامه واکسیناسیون ملی، اضافه کرد: واکسن پنوموکوک نیز که میکروب آن باعث بیماری مننژیت و ذات‌الریه در کودکان می‌شود به برخی از کسانی که سیستم دفاعی ضعیفی دارند و ممکن است باعث مرگ و میر آنها شود، تزریق خواهد شد چرا که این میکروب عفونت‌های شدیدی ایجاد می‌کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٨-١٣٩٣, ٢٠:۵۶

   

پر مبحث ترین ها