سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واکنش شدید وزیر بهداشت نسبت به ضبط فیلم از اتاق عمل

هاشمی در خصوص انتشار فیلم مربوط به خواننده جوان مرتضی پاشایی افزود: دستور رسیدگی به آن را داده ایم تا در آن ساعت و سالن که همرا هان حضور داشته اند منبع و انتشار فیلم مشخص شود تا طبق قانون با آن برخورد شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ورود به موسسات پزشکی ، اتاق های عمل و حریم خصوصی بیماران ممنوع است و این ممنوعیت حتی برای تصویر بردارانی که در بخش های دولتی فعالیت دارند ساری و جاری است.

« سید حسن هاشمی » روز چهارشنبه در همایش معاونان غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در جمع خبرنگاران این مطلب را اعلام کرد.
وی افزود: ممکن است قانون نقص هایی در این زمینه داشته باشد اما آنچه که ما خواستیم این است که این نقص قانونی بررسی و برطرف شود.

هاشمی با بیان اینکه اگر در این ارتباط شاکی خصوصی وجود داشته باشد باید درخواست وی پیگیری شود، ادامه داد: ورود این موارد صرفا در بیمارستانها نیز نیست بلکه در خیلی از کانون هایی به دلیل بی اخلاقی و رعایت نکردن حقوق شهروندی ممکن است این رفتارها انجام شود که به عنوان مثال می توان در این ارتباط به مراسم های جشن و عروسی، جشن تولدها و میهمانی ها اشاره کرد.
وی گفت: از هموطنان انتظار داریم از این امر حرام و ناشایست و ورود به حریم خصوصی افراد پرهیز کنند که اگر موردی مشاهده شد حتما با آن برخورد می شود.

** مجازات سخت برای ضبط فیلم از اتاق عمل

وزیر بهداشت درباره ضبط فیلم در اتاق های عمل و محیط های بیمارستانی گفت: در اتاق های عمل فرد حقیقی و حقوقی اجازه تصویربرداری ندارد و اگر موردی دیده شود و یا حتی شاکی داشته باشد، مجازات سختی برای آن در نظر خواهیم گرفت.

هاشمی در خصوص انتشار فیلم مربوط به خواننده جوان مرتضی پاشایی افزود: دستور رسیدگی به آن را داده ایم تا در آن ساعت و سالن که همرا هان حضور داشته اند منبع و انتشار فیلم مشخص شود تا طبق قانون با آن برخورد شود.

به گزارش ایرنا، وزیر بهداشت درخصوص اینکه ضمن انجام جراحی ها فیلمبرداری برای آموزش پرسنل انجام می شود تصریح کرد: فیلمبرداری در بسیاری از جراحی ها مانند چشم، قلب و شکم وجود دارد اما جنبه آموزشی دارد و کار جدیدی نیست اما با ورود تکنولوژی های جدید بداخلاقی ها نیز مشاهده می شود.

** شکایت از 80 پزشک به خاطر دریافت زیرمیزی

وی ادامه داد: طبق آمار نظام پزشکی که روز گذشته(سه شنبه) اعلام شد، 80 مورد شکایت از پزشکان در رابطه با بحث تعرفه ای و دریافت های غیرمتعارف (زیرمیزی) صورت گرفته است.
هاشمی افزود: بطور کلی تماس هایی که با سامانه شکایت تعرفه(1690) انجام شده، حدود دو تا سه هزار تماس در روز بوده که بیشترین آنها به دلیل کسب راهنمایی یا وجود اشکالات در مراکز درمانی بوده است.

وزیر بهداشت درمورد کاهش قیمت داروهای وارداتی نیز گفت: برای مصرف اکثر داروهای وارداتی یک فراخوان و مناقصه برگزار شده که در برخی داروها 26.5 درصد و در برخی دیگر 15 درصد و گاهی تا 80 درصد قیمت داروها کاهش داشته اند که این کاهش قیمت در نیمه دوم سال خود را بیشتر نشان می دهد.

** کاهش قیمت داروها از ماه جاری

هاشمی گفت: از همین ماه(آبان) تا پایان سال جاری، داروهای خارجی کاهش قیمت پیدا خواهند کرد که دلیل آن شفافیت خرید در مناقصه ای داخلی و بین المللی و در قالب فراخوان بوده است.

** سونامی سرطان در کشور وجود ندارد

وی درمورد وجود آمار بالای سرطان در کشور افزود: آمار مبتلایان به سرطان به حدی بالا نیست که بیمارستان ها از این بیماران پر باشد زیرا ضریب اشغال تخت در برخی از بیمارستان ها کمتر از 70 درصد است.
هاشمی تصریح کرد: واقعیت این است براساس مطالعات مرکز بین المللی، رشد سرطان در ایران در مقایسه با منطقه زیاد نیست اما باید مراقب باشیم و اینکه سونامی سرطان در کشور وجود دارد، کاملا اشتباه است.

وزیر بهداشت گفت: افزایش آمار مبتلایان نشان از وضعیت خطرناک در کشور نیست زیرا شرایط بهداشتی و طول عمر در کشور افزایش یافته است.
وزیر بهداشت در رابطه با سرطان کودکان نیز گفت: شرایط ما نسبت به گذشته تغییر کرده، بطوریکه حدود 300 فوق تخصص خون و سرطان در کشور وجود دارد، بگونه ای که بیش از 70 درصد آنها قابل درمان است.

هاشمی در مورد امنیت غذایی در کشور نیز افزود: در مورد سوءتغذیه آمار دقیقی در دست نیست و وزارت رفاه بهتر می تواند پاسخگو باشد ممکن است در برخی روستاها وجود داشته باشد که البته در مناطق محروم کمیته امداد حضور دارد و به آنها کمک می کند.

وی همچنین در رابطه با همکاری بیمارستان های خصوصی با کتاب تعرفه ای گفت: بیمارستان های خصوصی همکاری های خوبی را طبق تعرفه های اعلام شده دارند و بخشی از آن پرداخت ها که مردم در خارج از بیمارستان داشته اند در حال حذف شدن است که این میزان قابل توجه بوده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٨-١٣٩٣, ٠٠:٢٧

   

پر مبحث ترین ها